česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Phnompenhu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a obchodování s Kambodžou

Po vyhlášení stavu pandemie a rapidním nárůstu počtu nakažených zavádí Kambodža preventivní zdravotnická opatření a zastavila vydávání turistických víz. Pro vnější pohyb zboží a maloobchod nebyly většinou stanoveny restrikce. Dočasně však bude pozastaven vývoz bílé a neloupané rýže. Dochází také v prodlevách ve vývozu z Kambodže kvůli výpadku v dodávkách výrobních vstupů. Ze služeb byly nejvíce zasaženy cestovní ruch a letecká doprava.
 

V souvislosti s pandemií narůstají v Kambodži zdravotnická opatření a restrikce při vstupu do země. S účinností od 31.3. Kambodža zastavila vydávání turistických víz, víz při příjezdu a elektronických víz všem cizincům po dobu jednoho měsíce. Letecké spoje mezi Kambodžou a zahraničím jsou aktuálně téměř zrušeny s výjimkou nákladní přepravy. Došlo k uzavření veškeré možnosti osobního pohybu mezi Kambodžou a Vietnamem, uzavřeny jsou rovněž pozemní hraniční přechody s Thajskem a Laosem. Seznam aktuálně platných cestovních omezení a doporučení naleznete zde.

Pokud jde o obchodní režim, pro vnější pohyb zboží se aktuální pravidla většinou nemění. V provozu a bez omezení funguje mezinárodní letiště v Phnompenhu ( s výjimkou redukované osobní dopravy) a mezinárodní námořní přístav Sihanoukville, odkud do země proudí převážná část zboží ze zahraničí. S omezeními je však třeba počítat v osobní dopravě - viz výše.  Ze služeb se situace negativně promítá do cestovního ruchu, letecké dopravy a dalších souvisejících služeb.

S prodlevami v objednávkách by měli počítat dovozci – zejména u oděvů, obuvi a jízdních kol. Po vypuknutí epidemie byly narušeny dovozy subdodávek materiálu do textilních a dalších továren v zemi. Po znovuobnovení výroby v Číně se však postupně obnovují dodavatelské řetězce.

Dočasně může být omezen také vývoz některých strategických surovin, např. potravin. Např. od 5.4. Kambodža dočasně pozastaví vývoz bílé a neloupané rýže. Přehledný seznam restrikcí, ale i dalších opatření lze souhrnně v detailnější podobě nalézt např. na internetových stránkách Evropské obchodní komory v Kambodži - EuroCham.

S partnery lze v mezidobí komunikovat i na dálku, přestože dlouhodobě je osobní kontakt nezbytný. Z internetových messengerů je oblíbená především aplikace Telegram. V e-mailové komunikaci je obvyklé používání freemailových účtů před oficiálními doménami firem nebo institucí (např. Gmail), což však není a priori známka nespolehlivosti partnera. I tak je nezbytné si partnera prověřit, v čemž může Velvyslanctví ČR v Phnompenhu pomoci.

S individuálními dotazy nejen k aktuálním otázkám obchodování s Kambodžou se české firmy mohou obracet na embassy_phnompenh(at)mzv.cz