česky  english 

rozšířené vyhledávání
lilly_inkubator_1
Foto: Velvyslanectví ČR v Phnompenhu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Kambodži chtějí snížit kojeneckou úmrtnost na polovinu. Pomohou české inkubátory

Národní pediatrické nemocnici v  Phnompenhu byly letos v lednu předány zdravotnické přístroje financované ze zdrojů české rozvojové spolupráce. Na technologicky nejnáročnější části dodávky pro jednotku intenzivní péče se podílela firma TSE, jejíž inkubátory a neonatologické přístroje slaví úspěch v mnoha zemích světa. Pro TSE a perspektivně další české výrobce je zakázka pro spádovou nemocnici v hlavním městě důležitá. Ministerstvo zdravotnictví Kambodže hodlá snížit kojeneckou úmrtnost o polovinu ze současných 29 promile a postoupit tak na spodní hranici žebříčku zemí OECD.  Tento plán nelze uskutečnit bez kvalitního vybavení, odborných znalostí a zkušeností, které zde chybějí.
 

Zdravotnické vybavení a odborná instalace od českých firem

Čtyři dekády po svém založení si Národní pediatrická nemocnice v Phnompenhu vybudovala renomé přední kliniky, kde se specializují na zákroky, na něž kapacity regionálních nemocnic běžně nestačí. Každoročně tu proto ošetří na 20 tisíc dětských pacientů. V nadstandardní léčbě novorozenců ji nově podpoří špičkové české přístroje, které zde Česko předalo v rámci své oficiální rozvojové spolupráce.

Součástí dodávky jsou také novorozenecké inkubátory, výhřevná lůžka a fototerapeutické lampy od českobudějovické firmy TSE. O možnostech spolupráce jednali zástupci TSE s vedením nemocnice poprvé v loňském březnu. Její specialisté pak následně měli možnost seznámit se  s těmito přístroji v českých zdravotnických zařízeních. Vlastní dodávku a instalaci včetně uživatelského zaškolení zajistila další česká firma – Medsol.

Chybějí přístroje i zkušenosti s údržbou

Zatímco ještě v roce 1990 připadalo podle WHO na Kambodžu alarmujících 116 úmrtí na 1000 narozených dětí, současný stav je až čtyřnásobně lepší. Mezi zeměmi regionu je na tom Kambodža lépe než Laos (49 ‰) či Myanmar (48 ‰) a v porovnání s Indonésií (25 ‰) nebo Filipínami (29 ‰) je v novorozenecké úmrtnosti podle WHO v podobné pozici. Přes výrazný pokrok, na němž mají zásluhy také zahraniční  donoři, však péče o matku a dítě z pohledu standardů WHO významně zaostává.

Nedostatek personálních i materiálních kapacit a chybějící odbornost jsou citelné hlavně ve venkovských oblastech. Podle akčního plánu Ministerstva zdravotnictví by novorozenecká úmrtnost měla do konce letošního roku dosáhnout 14 promile, tj. poloviny hodnoty udávané pro Kambodžu WHO v roce 2018. V praxi se závazek zřejmě nepodaří tak rychle naplnit, nicméně s přihlédnutím k dřívějšímu pokroku jej lze postupně docílit. Možnosti jsou ve zvyšování kvalifikace zdravotnického personálu, v obnově zastaralého či nefunkčního vybavení nemocnic a v modernizaci infrastruktury.  

Na všechny tyto oblasti se zaměřil i český projekt v Národní pediatrické nemocnici. Podpora neonatologického oddělení probíhá v několika fázích. Vedle dodávky vybavení se zapojí čeští specialisté na novorozeneckou péči ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kteří se podílejí na školení personálu nemocnice. A na odborné zaškolování myslí ještě další projekt, v němž Česko usiluje o vytvoření nového vysokoškolského oboru biomedicínského inženýrství. Cílem je pokrýt poptávku po specialistech schopných udržovat a opravovat zdravotnické přístroje. Tyto chybějící dovednosti zatím často bránily v plnohodnotném využívání nákladné zdravotnické techniky a její stabilní údržby včetně drobných oprav.

A jak se může zapojit firemní sektor?

Ačkoliv tříletý rozvojový projekt s Národní pediatrickou nemocnicí má být ukončen v letošním roce, může zde být potenciál k prohloubení spolupráce v neonatologii a perinatologii. Pro české firmy zajímající se o dodávky zdravotnické techniky do Kambodže je nejvhodnější cestou navázání kontaktů s místním soukromým sektorem, který dominuje zdravotnickému systému pokrytím i důvěrou pacientů.  Spolupráce se soukromými poskytovateli a distributory by tedy měla být hlavním cílem jejich zájmu (viz podrobněji ve zdravotnické analýze Velvyslanectví ČR v Phnompenhu). Kromě toho se nabízejí určité možnosti v zahraniční rozvojové spolupráci. Zde lze doporučit již poměrně známý Program B2B České rozvojové agentury. Pomoci by nicméně mohly i další nástroje, jejichž případnou volbu doporučujeme předem konzultovat.

Autor: Štěpán Vojnár, Velvyslanectví ČR v Phnompenhu