česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Mendelova Univerzita v Brně
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi představili inovativní solární sušičky kambodžským farmářům

Jednoletý projekt zaměřený na podporu technického vzdělávání, zaměstnanosti a exportu zavedením výroby solárních sušiček, a jejich využití pro konzervaci ovoce, byl ke konci roku 2021 úspěšně dokončen.  Jeho výstupy přispívají k udržitelnému zemědělství mimo jiné rozšířením ekonomických příležitostí ve venkovských oblastech Kambodži. Projekt čerpá z českého technického know-how souvisejícího s konzervací manga.

Projekt Zahájení výroby českých inovativních solárních sušiček v Kambodži Mendelovy Univerzity v Brně naplnil své stanovéné cíle se skvělým výsledkem. Kambodžští řemeslníci dokončili výrobu tří pilotních solárních sušiček, přestože se pro ně jednalo o zcela novou a inovativní technologii. Místní účastníci byli vybráni a proškoleni ve výrobě solárních sušiček, jejich provozu a údržbě. V rámci školení získali širokou škálu znalostí a dovedností, přičemž se výrazně zvýšila jejich uplatnitelnost na trhu práce. Konečný produkt - solární sušičky - byly předány třem zemědělským komunitám, tak aby je místní zemědělci, nyní kvalifikovaní ve zpracování ovoce, mohli používat i po skončení projektu. Místní zemědělci byli seznámeni s touto novou technologií a proškoleni v oblasti výroby, balení a skladování. Sušením ovoce se zvýší přidaná hodnota produkce farmářů i prodejní cena na trhu.

Za účelem další propagace solárních sušiček a možnou replikaci v Kambodži zorganizoval realizátor kulatý stůl, na který byly pozvány vybrané kambodžské nevládní organizace, čeští partneři, odborníci a firmy.  Na závěr diskuze byly sdíleny kontakty na řemeslníky. Případní zájemci tak mohou zvážit nákup této nové technologie pro své podnikání, budoucí projekty či další spolupráci.

Projekt byl financován z Czech-UNDP Challenge Fundu (Czech-UNDP Partnership for the SDGs), svěřenecké fondu agentury OSN přinášející efektivní spojení inovací pro udržitelnou změnu v regionu. Pokud máte zájem i vy se podobné výzvy účastnit, více informací najdete na webu nebo se můžete  obrátit na cup.applications@undp.org.

Autor: Barbora Žáčková, rozvojová diplomatka, ZÚ Phnompenh