česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Národní Institut pro odborné vzdělávání Battambang
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko pomáhá vzdělávat kambodžské potravinářské odborníky

Studenti Národního institutu pro odborné vzdělávání v provincii Battambang budou mít nově možnost získat odbornost v oblasti zpracování potravin. Založení tohoto oboru stejně jako rekonstrukci a vybavení potravinářské dílny zde v roce 2020 podpořila Česká republika.
 

Kambodža je zemí bohatou na zemědělské plodiny, jejím slabým místem je však nedostatečně rozvinutý zpracovatelský průmysl, který by pomohl místním udržet kvalitu vypěstovaných surovin či jim dodat přidanou hodnotu. Velkým problémem je také nedostatek kvalifikovaných pracovníků, kteří by disponovali znalostmi o správných zpracovatelských postupech.

Na tyto potřeby nyní reaguje projekt „Partnerství pro zaměstnanost a budování praktických dovedností v provincii Battambang, Kambodža“ financovaný Českou rozvojovou agenturou a realizovaný neziskovou organizací Člověk v tísni. V roce 2020 se i přes obtížnou situaci podařilo dokončit přípravu kurikul potravinářského oboru reagující na specifické potřeby místního trhu a firem aktivních v zemědělsky orientované provincii Battambang. Významnou součástí projektu byla příprava potravinářských dílen v Národním institutu odborného vzdělávání. V nově zrekonstruované budově je nyní umístěna učebna pro praktické vzdělávání se zaměřením na různorodé zpracování ovoce a zeleniny, včetně pekařství.

 „V oblasti rozvoje potravinářských oborů v Kambodži má Česká republika své zkušenosti. Již v roce 2015 byla navázána spolupráce se Střední technickou školou krále Norodoma Sihamoniho, kde ČR nejprve rozšířila praktické předměty v oboru zemědělství a poté pomohla založit v Kambodži zcela nový středoškolský obor zpracování potravin. Projekt v provincii Battambang úspěšně navazuje na předchozí aktivity a pomáhá dále předávat know-how českých odborníků, kteří se na přípravě původních středoškolských kurikul podíleli,“ říká velvyslanec ČR v Kambodži Martin Vávra, který se osobně  účastnil monitoringu projektu.

Realizace projektu probíhá ve spolupráci s německou rozvojovou agenturou Deutsche Gesellshaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), která český projekt propojuje se sítí místních malých a středních kambodžských firem se zájmem o využití potenciálu budoucích absolventů potravinářského oboru. Díky tomuto komponentu je možné provázat odbornou školu s místním soukromým sektorem a zajistit, aby nově navržená kurikula reagovala na dlouhodobé potřeby místního trhu práce a studenti tak získali dovednosti, které budou moci v praxi skutečně uplatnit.