česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Phnompenhu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Děti v Romeas Haek mají díky České republice novou školu a školku

(Archivní článek, platnost skončena 31.10.2021.)

Děti z kambodžské vesnice Ampel, která se nachází jen několik kilometrů od vietnamských hranic, v okrese Romeas Haek v provincii Svay Rieng mohou od září docházet do nově postavené školy a školky a hrát si na dětském hřišti, které bylo postaveno za podpory malého lokálního projektu Ministerstva zahraničních věcí ČR.
 

Nově postavené budovy se nachází poblíž původní zchátralé dřevěné budovy školy, která byla pro vesnici jediným místem, kde se školáci mohli společně učit. Budova se však stala velmi nebezpečnou a hrozilo, že některá z bouří během období dešťů školu úplně zničí. Díky projektu podpořenému ČR se však podařilo místní neziskové organizaci Star Kampuchea zajistit včas výstavbu nové budovy školy, kde se děti už od září mohou učit ve dvou třídách a knihovně vybavené knihami.

Cílem projektu však byla i podpora malých dětí a jejich předškolního vzdělávání. Děti byly dosud vyučovány v rámci komunitní školky s velkým úsilím místní učitelky u ní doma, případně v sousedství. ČR proto zafinancovala kompletní výstavbu budovy školky, která nyní sousedí se školou a je obklopena dětským hřištěm s vysázenými rostlinami a stromy. Ty poslouží nejen pro lepší životní prostředí v okolí školy, ale také budou sloužit učitelům k výuce v rozpoznávání rostlin.

Díky nově postavené budově mohou moje dvě starší děti od září chodit do školy v naší vesnici. Předtím se vyučovalo ve staré dřevěné budově, která mohla kdykoliv spadnout. Bylo to nebezpečné, ale jinou budovu na vyučování jsme tady neměli. Moje děti proto jezdily na kole do vedlejší vesnice, kde mají školní budovu v lepším stavu. Je to ale daleko, děti jsou malé a se ženou jsme se o ně báli. Teď mohou chodit do školy tady, blízko našeho domu. Nejmladší dcera by měla začít chodit do školky. Dříve se malé děti vyučovaly doma u místní učitelky nebo u někoho ze sousedů. Teď ale mají pěknou bezpečnou budovu, kde se mohou učit a hrát si spolu s dalšími dětmi,“  říká pan Chea Chamnab z vesnice Ampel.

Tento malý lokální projekt byl v roce 2020 podpořen v rámci oficiálního programu rozvojové spolupráce České republiky.

Galerie