česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy of the Czech Republic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva Takea - historicky první prioritní provincie české zahraniční rozvojové spolupráce

Dne 6. 7. 2022 navštívil velvyslanec Martin Vávra provincii Takeo, jenž byla prioritní provincií bilaterálního programu spolupráce s Kambodžským královstvím v sektoru zdravotnictví. Takeo je jednou z nejstarších provincií kambodžského království, historie spolupráce mezi Českou republikou a touto kambodžskou provincií sahá až do 80. let minulého století.
 

Velvyslanec navštívil oční nemocnici v Takeu, jenž je jednou ze dvou specializovaných nemocnic v Kambodži (druhá v provincii Siem Reap) v oboru oftalmologie. Nemocnice byla podpořena v rámci projektu realizovaného Charitou Česká republika ve spolupráci s Caritas Cambodia v letech 2015 – 2017. Projekt s názvem Podpora a rozvoj oftalmologie ve venkovských oblastech provincie Takeo v Kambodži pro roky s celkovým rozpočtem 5 990 000 Kč. Projekt byl zacílen na zvyšování odborných kapacit zdravotnického personálu a také na poskytování oftalmologických služeb venkovskému obyvatelstvu v provincii Takeo. Projekt probíhal od roku 2015 a během této doby byla poskytnuta odborná zdravotní péče více než 14 500 pacientům převážně z odlehlých oblastí provincie. V rámci projektu byly prováděny operace, jednalo se zejména o operace šedého zákalu. Dále byli vyškoleni dobrovolníci z vesnických podpůrných skupin v osmi distriktech a také pracovníci zdravotnických center, kteří společně s dobrovolníky a týmem z Takeo Eye Hospital prováděli pravidelný screening ve vesnicích. Hlavními prioritami jsou prevence, osvěta a včasné podchycení pacientů s očními vadami. Projekt získal od kambodžské vlády uznání v podobě Rytířského řádu.

Delegaci z české ambasády se dostalo vřelého přivítání a ředitel nemocnice Mr. Serey Bonn připravil prohlídku po celé nemocnici. Nemocnice vzhledem ke své specializaci vykazuje vysokou návštěvnost, díky úsilí jejího ředitele a podpoře zahraničních partnerů také vysokou profesionalitu a moderní vybavenost. V budoucnu by se nemocnice ráda věnovala práci s odlehlejšími komunami vzhledem k tomu, že chudí obyvatelé venkova nemají finanční prostředky na převoz do nemocnice, případně jim v tom brání další okolnosti například péče o děti či pole. Nemocnice by tak ráda vytvořila mobilní tým, který by měl dosah do všech komun v rámci provincie Takeo, stejně jako možnost případného převozu do nemocnice a zajištění možnosti chudých obyvatel podstoupit zákroky a hospitalizaci v nemocnici. Tento návrh byl předložen také jako možnost další podpory ze strany české rozvojové spolupráce.

Poté proběhla návštěva Referral Hospital Takeo, kterou počátkem 80. let minulého století postavilo a provozovalo Československo a ve které působili i českoslovenští lékaři a biologové. Tato nemocnice v minulosti nesla jméno československého přátelství. V současné době je zde umístěna cedule na rekonstruované budově informující o podpoře českou vládou, stejně tak se zde nachází informace na dalších budovách o podpoře dalších donorů (FR, USA). Dle informací vedení informace však nemocnice v současné době nespolupracuje s žádným dalším zahraničním partnerem.

Na základě historických vazeb, přetrvávajících rozvojových potřeb a vzhledem k nedostatečnému pokrytí těchto potřeb jinými rozvojovými partnery, by ZÚ Phnompenh rád předložil ke zvážení pokračování v podpoře zdravotnických zařízení v této provincii, jež vykazuje vyšší potřebnost v porovnání s podporou zdravotnických zařízení v hlavním městě.

Galerie


takeo 2022