česky  english 

rozšířené vyhledávání
logo_zrs
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozvojová spolupráce

Dle Koncepce zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS) ČR na léta 2010 – 2017 patří Kambodža do kategorie tzv. projektových zemí. ČR zde v rámci ZRS působí především v sektorech sociálního rozvoje a infrastruktury, výroby a dodávky energie a zdravotnictví.

Kambodžské království patří mezi nejméně rozvinuté země regionu jihovýchodní Asie, je jednou z nejchudších zemí asijského kontinentu, což je do značné míry dědictvím politického a ekonomického vývoje země v 70. a 80. letech minulého století. Politické prostředí v zemi je v posledních 10 letech poměrně stabilní  a rovněž ekonomické ukazatele jsou na vzestupu. Přesto je však míra chudoby stále vysoká. Kambodža je na 138. místě v Indexu lidského rozvoje OSN z celkem 177 sledovaných zemí (Zpráva OSN k  roku 2012). Dalším závažným problémem, který ohrožuje rozvoj země, je vysoká míra korupce (dle Transparency International Corruption Perception Index se Kambodža v r. 2013 umístila na 160. místě ze 175 zemí) a porušování lidských práv, na které poukazuje zejména Evropská unie a její ČS.

Dle Koncepce zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS) ČR na léta 2010 – 2017 patří Kambodža do kategorie tzv. projektových zemí. ČR zde v rámci ZRS působí především v sektorech:

  • sociální infrastruktura;
  • výroba a dodávky energie;
  • zdravotnictví.

Kromě bilaterálních a trilaterálních rozvojových projektů v gesci České rozvojové agentury (ČRA) jsou v Kambodži rovněž realizovány malé lokální projekty při zastupitelském úřadu (ZÚ) a kambodžským studentům jsou nabízena vládní stipendia. Doplňkovým programem ke stipendiím je Vysílání českých učitelů do rozvojových zemí - podpora zvyšování kvality vysokého školství v partnerských rozvojových zemích. Specifickým nástrojem ZRS ČR v Kambodži jsou připravované projekty z dluhu.