česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: UNICEF, 2022
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec se účastnil monitoringu projektu UNICEF v provincii Kratie

Velvyslanec Martin Vávra se spolu s týmem UNICEF Kambodža účastnil ve dnech 11. – 13. května 2022 monitoringu projektu zaměřeného na integrovaný rozvoj dětí v raném věku v provincii Kratie. Kratie je čtvrtou nejchudší provincií v zemi a zahrnuje odlehlé vesnické oblasti, které dosud nebyly pokryty očkovacím programem a který trpí nízkým počtem vyškolených zdravotníků. Česká republika věnovala UNICEFU na tento celostátní program dohromady 20 mil. Kč v letech 2021 a 2022.
 

Dne 11. 5. se uskutečnilo zdvořilostní přijetí a diskuze velvyslance u guvernéra provincie Kratie spolu se zástupkyněmi Provinčního výboru pro ženy a děti, jenž se aktivně podílí na implementace projektu.

Druhý den monitorovací cesty proběhl v distriktu Chetr Borei, kde delegace viděla očkovací program probíhající na místní základní škole ve vesnici Knang Pos. Ženy z těchto odlehlých vesnic jsou mobilizovány prostřednictvím tzv. chiefů (komunních nejvyšších představitelů) a dobrovolníků z výše zmíněného výboru. Zdravotní dobrovolníci i profesionálové pak poskytují dětem základní očkování, které UNICEF financuje a vakcíny uchovává ve spolupráci s lokálními zdravotnickými centry. Tato existující infrastruktura byla využita např. i při vakcinační kampani proti COVID-19. Následně proběhla návštěva zdravotnického centra v distriktu, toto centrum představuje nejnižší úroveň zdravotnického systému v Kambodži. Díky podpoře UNICEF zde byl zaveden elektronický registrační systém pacientů, provedena školení zdravotnického personálu, zavedeno třídění nebezpečného zdravotnického odpadu a jeho svoz do místní spalovny a vybavena porodní místnost pro 1 – 2 ženy. Poté se pak delegace účastnila schůze učitelů a učitelek dětí předškolního věku, jenž probíhá pravidelně v rámci snahy zapojených dětských skupin a zařízení získat statut státní předškolní přípravy a být tak dále financován státem, nikoliv projektem.

Třetí den monitoringu proběhla návštěva školy zahrnující předškolní přípravu ve stejném distriktu, ve vesnici Aloch, komuně Kantout. Zde kromě opravené budovy školy byl zaveden také systém dovážení pitné vody, přírodní kořenová čistička odpadní vody, vytvořeno sanitační zázemí včetně výstavby dětských toalet a vystavěno dětské hřiště. Na této škole bude také realizována pilotní aktivita financovaná z rozpočtu na rok 2022, která má žáky základní školy vzdělávat v environmentální výchově a podpořit v přípravě vlastního, lokálně prospěšného projektu. Díky hygienickému zázemí se zvýšila docházka dětí do školy a snížilo riziko infekce a přenositelnosti virů, např. také COVID-19. Následně proběhla návštěva v domácnosti ve vesnici Krakor, kde byla pilotně vystavěna latrína odolná vůči záplavám. Jelikož se jedná o region s pravidelnými záplavami, domácnosti mají zhoršený přístup k základní hygieně a sanitaci, UNICEF tak představil model latríny vystavěné v přístřešku na vysokých kůlech odvádějící trubkami vodu do v zemi umístněném septiku. Na stavbě latríny, která stojí 100 USD, se domácnosti finančně podílí 50 %, 25 % přispívá UNICEF a zbylých 25 % jde z rozpočtu, který stát deleguje na komunní úroveň. Distrikt tak v nejbližší době i díky UNICEFU dosáhne statusu „ODF“. 

Na závěr monitoringu proběhla diskuze velvyslance, DP ZRS a týmu UNICEF o dopadech projektu a vyhodnocení dosavadní spolupráce. ZÚ Phnompenh uvedl, že jelikož se jedná o podporu s přebývajících prostředků bilaterálního programu, není zaručena jejich kontinuita, s jistotou může říci, že se nebude opakovat ve stejné výši (tedy 10 mil. Kč). Zároveň však oceňuje systematičnost a snahu o udržitelnost ze strany UNICEF. Zdůrazněna byla otázka suplování státních prostředků na zajištění základních potřeb obyvatel Kambodžského království. UNICEF si je tohoto problému vědom a snaží se zapojovat a zplnomocňovat místní samosprávu tak, aby nastavená úroveň služeb byla udržitelná i po skončení projektu. Dále pak ZÚ Phnompenh zmínil návaznost na některé velké bilaterální projekty a navrhl další konzultaci s UNICEF ohledně našich prioritních sektorů, tedy voda a sanitace a zdravotnictví. Existující infrastruktura zapojená do projektu by mohla být v budoucnu využita českými realizátory, stejně jako know-how v rámci jednotlivých sektorů (například digitalizace ve zdravotnictví či vznik provinčních investičních plánů). Tuto koordinaci a spolupráci UNICEF uvítá a je připraven poskytovat informace na pravidelné bázi.

Galerie


UNICEF