česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kambodža a Covid-19 - informace pro cestovatele

Zájemcům o cestu do Kambodže doporučujeme věnovat pozornost následujícím informacím.
 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Všichni cestující vstupující na území Kambodže se musejí podrobit povinné karanténě buď ve schváleném hotelu (seznam viz níže), nebo jim budou karanténní zařízení či hotel určeny Ministerstvem zdravotnictví Kambodže po příletu.

S účinností od 18.10. 2021 se délka karantény odvíjí podle kategorie cestujícího a skutečnosti, zda-li byl před vstupem do Kambodže plně naočkován vakcínou proti COVID-19.

Délka povinné karantény:

  • 3 dny pro investory, experty, podnikatele a jejich rodinné příslušníky s ukončeným očkováním proti COVID-19 (platí povinnost si předem obstarat pozvání nebo záruku – viz níže);
  • 7 dnů pro ostatní cestující s ukončeným očkováním proti COVID-19;
  • 14 dnů pro všechny další cestující, kteří nebyli očkováni proti COVID-19, nebo toto očkování nedokončili.

Karanténu lze před vstupem do Kambodže rezervovat v těchto schválených hotelech: Sokha Phnom Penh Hotel and ResidenceCourtyard by Marriot Phnom Penh, Raffles Hotel Le Royal Phnom Penh, Sofitel Phnom Penh a Hotel Himawari. Zde je možné si předem rezervovat speciální karanténní pobytový balíček.

Všichni cizinci vstupující na území Kambodže jsou povinni:

  1. zažádat předem o vízum na zastupitelských úřadech Kambodže (pro ČR je akreditováno Velvyslanectví Kambodže v Berlíně);
  2. mít před odletem zdravotní certifikát ne starší 72 hod. potvrzující negativní test na COVID-19;
  3. uzavřít zdravotní pojištění na Covid-19 alespoň ve výši 50 tis. USD u kambodžské pojišťovny FORTE Insurance Company;
  4. složit hotově nebo platební kartou částku 600 – 2.000 USD (600 USD v případě 3denní karantény, 1.000 USD v případě 7denní karantény, 2.000 USD v případě 14denní karantény). V případě předchozí rezervace v hotelu ze schváleného seznamu se kauce nevybírá. Složená částka bude využita jako záloha pro úhradu relevantních poplatků za vzniklé náklady vstupu (testování, pobyt v karanténě, stravování, doprava z letiště). Zbylé prostředky ze složené zálohy budou cestovateli navráceny. Pro účel složení finanční zálohy byly zřízeny zvláštní stánky bankovních institucí, kde lze rovněž konzultovat způsob návratu zbylé částky zálohy;
  5. prokázat se očkovacím průkazem s ukončeným očkováním proti COVID-19 nebo potvrzením o tomto očkování s označením typu vakcíny a datem očkování. V takovém případě se na ně vztahuje kratší doba povinné karantény.

Podmínky pro investory, experty, podnikatele a jejich rodinné příslušníky s ukončeným očkováním proti COVID-19 – 3denní karanténa

Platí 3denní karanténa pro zahraniční cestující, kteří jsou investory, podnikateli, experty, nebo rodinnými příslušníky výše uvedených skupin. Cestující musejí současně disponovat zárukou nebo pozváním od místního partnera, který je právnickou osobou s řádnou registrací a plátcem daně v Kambodži.  O záruku a pozvání lze požádat před vstupem na internetové stránce www.registrationservices.gov.kh. Vysvětlující manuál, jak o záruku a pozvání požádat, je připojen v příloze. Žádost by měla být zpracována do 3 pracovních dnů. V případě, že je cestující zaměstnancem firmy, musí před podáním žádosti o povolení záruky nebo pozvání požádat o pracovní povolení na Ministerstvu práce a odborného vzdělávání.

V případě negativního testu na COVID-19 po příletu bude cestujícím ukončena karanténa 3. den. V případě pozitivního testu budou cestující odesláni do léčebného centra určeného Ministerstvem zdravotnictví.

Podmínky pro ostatní cestující-cizince s ukončeným očkováním proti COVID-19 – 7denní karanténa

V případě negativního testu na COVID-19 po příletu musejí cestující pokračovat v karanténě po dobu 7 dnů a 6. den karantény se podrobí novému testování. Je-li výsledek negativní, může být karanténa ukončena. V případě pozitivního testu budou cestující odesláni do léčebného centra určeného Ministerstvem zdravotnictví.

Podmínky pro další cestující, kteří nebyli očkováni proti COVID-19, nebo toto očkování nedokončili – 14denní karanténa

Pro výše uvedené cestující, kteří nebyli očkováni vakcínou Covid-19 nebo nebyli plně očkováni, je doba karantény stanovena na 14 dní.

V případě negativního testu na COVID-19 po příletu musejí cestující pokračovat v karanténě po dobu 14 dnů a 13. den karantény se podrobí novému testování. Je-li výsledek negativní, může být karanténa ukončena. V případě pozitivního testu budou cestující odesláni do léčebného centra určeného Ministerstvem zdravotnictví.

2. DOPRAVA

Aktuálně je možné do Kambodže z České republiky přicestovat pouze omezenými leteckými spoji, zejména přes Soul a Singapur. Pozornost je rovněž nutno věnovat případným omezením v tranzitních místech a složitějším dopravním možnostem.

Vnitrostátní letecká doprava a lodní přeprava cestujících z pevniny na kambodžské ostrovy fungují v omezeném režimu. Je třeba věnovat pozornost omezení vstupu do některých lokalit vzhledem k aktuální epidemilogické situaci.

3. OPATŘENÍ

Ministerstvo zdravotnictví Kambodže zřídilo v souvislosti s COVID-19 speciální telefonní linku číslo 115.

Kambodžská vláda přijala zákon o preventivních opatřeních proti šíření COVID-19 a jiných závažných a nebezpečných nakažlivých nemocí. V rámci těchto opatření se stanovuje: a) povinnost nosit ochrannou roušku na místech určených Ministerstvem zdravotnictví, b) dodržování pravidel rozestupů, které musejí být nejméně 1,5 m, c) povinnost dodržovat karanténní opatření, d) povinnost podstoupit lékařskou péči předepsanou kambodžskými orgány v případě potřeby. Nedodržení těchto opatření může mít za následek uplatnění sankcí formou pokuty či vězení.

Provinční úřady jsou kromě toho pověřeny vydáváním dalších opatření  - např. pozastavení rizikových komerčních aktivit, zákaz soukromých shromáždění. Ve většině provincií je přikázáno nosit roušky, v některých panují omezení pohybu, zákaz nočního vycházení, prodeje alkoholu a další restrikce.

Velvyslanectví ČR v Phnompenhu doporučuje zvýšenou obezřetnost při návštěvě míst s velkou koncentrací osob jako jsou letiště, prostředky hromadné dopravy, nákupní centra, tržiště, ubytovací zařízení atp. Dále doporučujeme používat preventivní ochranné prostředky a sledovat aktuální doporučení v místě pobytu.

V Phnompenhu zajišťují testování na COVID-19 Khmer-Soviet Friendship Hospital,  Chak Ang RE Health Centrer (objdenávka přes tel. 115) a rovněž spádové nemocnice v provinciích Kambodže.  National Pediatric Hospital a Kunthabopha Hospital zajišťují testování dětských pacieentů se symptomy. Výsledky testu budou zájemci k dispozici zpravidla do 2-3 dnů od odběru vzorku.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdravotnictví Kambodže

Světová zdravotnická organizace (WHO), Kambodža

5. NÁVRAT DO ČR

Během návratu do ČR je nutné zohlednit aktuální podmínky v tranzitních místech a také pravidla vstupu do ČR, která jsou stanovována na základě seznamu zemí podle míry rizika nákazy. V současnosti je Kambodža z pohledu ČR považována za zemi s velmi vysokým rizikem nákazy. Aktuální podmínky pro příjezd do ČR, které se vztahují na přijíždějící cestující do ČR (jak cizince, tak české občany), jsou zveřejněny na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

přílohy

Manuál - pozvání a záruka - zkrácená karanténa 2 MB PDF (Acrobat dokument) 19.10.2021