česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kambodža a Covid-19 - informace pro cestovatele

Případným zájemcům o cestu do Kambodže doporučujeme věnovat pozornost následujícím informacím.
 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Všichni cestující vstupující na území Kambodže se musejí podrobit povinné 14denní karanténě v zařízení/hotelu, který určí Ministerstvo zdravotnictví Kambodže. Tato karanténa se vztahuje povinně na všechny přijíždějící včetně cestujících, kteří již byli očkováni vakcínou proti Covid-19.

Cizinci, kteří hodlají přicestovat do Kambodže, musejí o vízum zažádat na zastupitelských úřadech Kambodže (pro ČR je akreditováno Velvyslanectví Kambodže v Berlíně).

Cizinci vstupující na území Kambodže jsou povinni:

  1. mít před odletem zdravotní certifikát ne starší 72 hod potvrzující negativní test na Covid-19;
  2. uzavřít zdravotní pojištění na Covid-19 alespoň ve výši 50 tis. USD u kambodžské pojišťovny FORTE Insurance Company;
  3. složit hotově nebo platební kartou částku 2.000 USD. Složená částka bude využita jako záloha pro úhradu relevantních poplatků za vzniklé náklady vstupu (testování, pobyt v karanténě, stravování, doprava z letiště). Zbylé prostředky ze složené zálohy budou cestovateli navráceny. Pro účel složení finanční zálohy byly zřízeny zvláštní stánky bankovních institucí, kde lze rovněž konzultovat způsob návratu zbylé částky zálohy.
  4.  se po příletu do Kambodže podrobit povinné 14denní karanténě v hotelu, který určí Ministerstvo zdravotnictví. Třináctý den karantény cestující podstoupí další test na Covid-19. Povinná karanténa se vztahuje i na ty cestující, kteří již byli očkováni vakcínou proti Covid-19.

2. DOPRAVA

Aktuálně je možné do Kambodže z České republiky přicestovat pouze omezenými leteckými spoji, zejména přes Soul a Singapur. Pozornost je rovněž nutno věnovat případným omezením v tranzitních místech a složitějším dopravním možnostem.

Vnitrostátní letecká doprava a lodní přeprava cestujících z pevniny na kambodžské ostrovy fungují v omezeném režimu. Je třeba věnovat pozornost omezení vstupu do některých lokalit vzhledem k aktuální epidemilogické situaci.

3. OPATŘENÍ

Ministerstvo zdravotnictví Kambodže zřídilo v souvislosti s Covid-19 speciální telefonní linku číslo 115.

S účinností od 29.7. platí nová restriktivní opatření s cílem omezit novou vlnu spojenou s delta variantou Covid-19. Provinční úřady byly pověřeny vydáním příslušných opatření (např. pozastavení rizikových komerčních aktivit, zákaz soukromých shromáždění, uzavření restaurací (rozvoz je povolen), zákaz vycházení). Kromě toho vláda nařídila uzavřít území severozápadních provincií (Koh Kong, Pursat, Battambang, Pailin, Banteay Meanchey, Oddar Meanchey, Preah Vihear a Siem Reap). Omezená území jsou rozdělena podle stupně rizikovosti na červené, oranžové a žluté zóny.

Je zakázán vstup všem přijíždějícím z Indie, a to i tranzitujícím cestujícím.

Kambodžská vláda přijala zákon o preventivních opatřeních proti šíření Covid-19 a jiných závažných a nebezpečných nakažlivých nemocí. V rámci těchto opatření se stanovuje: a) povinnost nosit ochrannou roušku na místech určených Ministerstvem zdravotnictví, b) dodržování pravidel rozestupů, které musejí být nejméně 1,5 m, c) povinnost dodržovat karanténní opatření, d) povinnost podstoupit lékařskou péči předepsanou kambodžskými orgány v případě potřeby. Nedodržení těchto opatření může mít za následek uplatnění sankcí formou pokuty či vězení.

Velvyslanectví ČR v Phnompenhu doporučuje zvýšenou obezřetnost při návštěvě míst s velkou koncentrací osob jako jsou letiště, prostředky hromadné dopravy, nákupní centra, tržiště, ubytovací zařízení atp. Dále doporučujeme používat preventivní ochranné prostředky a sledovat aktuální doporučení v místě pobytu.

V Phnompenhu zajišťují testování na Covid-19 Khmer-Soviet Friendship HospitalChak Ang RE Health Centrer (objdenávka přes tel. 115) a rovněž spádové nemocnice v provinciích Kambodže.  National Pediatric Hospital a Kunthabopha Hospital zajišťují testování dětských pacieentů se symptomy. Výsledky testu budou zájemci k dispozici zpravidla do 2-3 dnů od odběru vzorku.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdravotnictví Kambodže

Světová zdravotnická organizace (WHO), Kambodža

5. NÁVRAT DO ČR

Během návratu do ČR je nutné zohlednit aktuální podmínky v tranzitních místech a také pravidla vstupu do ČR, která jsou stanovována na základě seznamu zemí podle míry rizika nákazy. V současnosti je Kambodža z pohledu ČR považována za zemi s velmi vysokým rizikem nákazy. Aktuální podmínky pro příjezd do ČR, které se vztahují na přijíždějící cestující do ČR (jak cizince, tak české občany), jsou zveřejněny na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.