česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kambodža a Covid-19 - informace pro cestovatele

Pandemie nemoci Covid-19 významně ovlivnila možnosti cestování do Kambodže i okolnosti pobytu v zemi. Případným zájemcům o cestu do Kambodže doporučujeme věnovat pozornost následujícím informacím.

Telefonické kontakty Velvyslanectví ČR v Phnompenhu pro případ nouze: +855965863652 nebo +85516926000.

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Vláda ČR zrušila omezení možnosti vycestovat z ČR do zahraničí. Ministerstvo zahraničních věcí ČR  i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.

Více lze k okolnostem vycestování naleznout na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva vnitra ČR.

Všem cestovatelům rovněž důrazně doporučujeme registraci v aplikaci DROZD.

2. VSTUP DO KAMBODŽE, TRANZIT A POBYT

Kambodža zastavila s účinností od 31.3. vydávání turistických víz, víz při příjezdu a elektronických víz všem cizincům. Zrušeny jsou rovněž bezvízové výjimky. Cizinci, kteří hodlají přicestovat do Kambodže, musejí o vízum zažádat na zastupitelských úřadech Kambodže (pro ČR je akreditováno Velvyslanectví Kambodže v Berlíně).

Od 20.5.2020 Kambodža otevřela možnost vstupu osobám, cestujícím ze zahraničí. Přicestovavší musí mít s sebou úřední test ne starší 72 hod + pojištění na alespoň 50 tis. USD. Po příjezdu jsou všichni opětovně testováni a musí na místě vyčkat výsledku. Osoby s negativním výsledkem jdou do domácí karantény sledované úřady na 14 dní s tím, že 13. den jsou opětovně testováni. Pokud některý ze spolucestujících je na příjezdu pozitivní, všichni jdou do úředního karanténního zařízení.

3. DOPRAVA

Aktuálně lze do Kambodže přicestovat pouze letecky s využitím omezených letů leteckých společností Korean Air a Asiana na trase ze Soulu na mezinárodní letiště v Phnompenhu. Kambodža tak aktuálně není z pohledu letecké dopravy tranzitní zemí.

S ohledem na významná omezení cestování vláda Kambodže rozhodla, že s účinností od 3.4. není nutné turistické vízum prodlužovat u turistů, kteří zde aktuálně pobývají a do země vstoupili po 1. lednu 2020. Turistické vízum bude považováno za automaticky prodloužené a držitelé stávajícího turistického víza budou osvobozeni od poplatků za jeho překročení až do odjezdu z Kambodže (zatím nebylo specifikováno do jakého data, nicméně lze předpokládat, že se toto bude vztahovat na omezenou dobu než se obnoví mezinárodní lety).

Vnitrostátní letecká doprava a lodní přeprava cestujících z pevniny na kambodžské ostrovy fungují v omezeném režimu. Silniční a železniční doprava fungují bez omezení. Občanům ČR doporučujeme upřednostnit cestování automobilem (taxi nebo pronájem) před používáním veřejných dopravních prostředků (bus, vlak). 

4. OPATŘENÍ

Přijatá preventivní opatření proti šíření viru a důsledky:

  1. Ministerstvo zdravotnictví Kambodže zřídilo v souvislosti s Covid-19 speciální telefonní linku číslo 115.
  2. Pro případy infikovaných osob jsou připraveny specializované zdravotnické prostory v následujících nemocnicích: Khmer-Soviet Friendship Hospital, National Pediatric Hospital, a Kunthabopha Hospital a ve všech provinčních spádových nemocnicích. Hotel Great Duke v Phnompenhu a zdravotnické středisko Chak Angre byly rovněž konvertovány na zařízení pro pacienty s nákazou Covid-19.
  3. Na letištích v Phnompenhu, Siem Reap a Sihanoukville prochází cestující a členové posádky zdravotním screeningem, působí zde rovněž karanténní týmy.
  4. Vláda uzavřela školská a učňovská vzdělávací zařízení, provoz zábavních center vč. klubů, sportovních a kulturních zařízení a kasín.
  5. Ministerstvo zdravotnictví Kambodže vydalo poučení obyvatelstvu o podstatě viru a možnostech ochrany proti němu, včetně doporučení k omezení společenských a kolektivních kontaktů, k dodržování důkladné hygieny, ke konzumaci masa a vajec po správné tepelné úpravě a rovněž k vyhledání lékaře v případě infekčního podezření.

Kambodža od vzniku pandemie Covid-19 doposud oficiálně zaznamenala pouze omezený počet případů nákazy a žádné úmrtí nakažené osoby. Přesto je riziko nákazy stále vysoké, a to ve městech i ve venkovských oblastech. Velvyslanectví ČR v Phnompenhu doporučuje zvýšenou obezřetnost při návštěvě míst s velkou koncentrací osob jako jsou letiště, prostředky hromadné dopravy, nákupní centra, tržiště, ubytovací zařízení atp. Dále doporučujeme používat preventivní ochranné prostředky a sledovat aktuální doporučení v místě pobytu.

V Phnompenhu zajišťují testování na Covid-19 Khmer-Soviet Friendship Hospital, National Pediatric Hospital, a Kunthabopha Hospital. V kambodžských provinciích pak  provinční spádové nemocnice.

Zájemce o test na Covid-19 musí vykazovat alespoň jeden z příznaků: teplota nad 38 stupňů C, kašel, rýma, bolest v krku, dušnost, potíže s dýcháním. V průběhu 14 dnů před vyskytnutím se těchto symptomů musí zájemcova cestovní historie obsahovat pobyt v rizikové zemi nebo být v kontaktu s nakaženou osobou.

Výsledky testu budou zájemci k dispozici zpravidla do 2-3 dnů od odběru vzorku. Test je prováděn zdarma, platí se však nemocniční poplatek a poplatek za vydání certifikátu (ve výši kolem 20 USD).

Supermarkety, obchody, banky, zdravotnická zařízení, lékárny a větší restaurace zůstávají v Kambodži otevřené. Mnoho restaurací nabízí rovněž rozvoz jídla nebo jeho odběr formou „take-away“.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE A DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY

Ministerstvo zdravotnictví Kambodže

Světová zdravotnická organizace (WHO), Kambodža

Aktuální informace MZV ČR k cestám

Informace Ministerstva zdravotnictví ČR k nákaze Covid-19 (důležité kontakty a informace)

Informace Ministerstva vnitra ČR k vyhlášení nouzového stavu

Nouzový stav: Nejčastější otázky a odpovědi

Aktuální informace o šíření viru a preventivních opatřeních naleznete rovněž na webových stránkách následujících organizací:

Nemocnice Na Bulovce

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).