česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kambodža a Covid-19 - informace pro cestovatele

Případným zájemcům o cestu do Kambodže doporučujeme věnovat pozornost následujícím informacím. Upozorňujeme, že 14denní karanténa se vztahuje povinně na všechny přijíždějící včetně cestujících, kteří již byli očkováni vakcínou proti Covid-19. Je třeba rovněž dbát na aktuální lokální omezení, zejména vyhlášení plošné uzávěry (lockdownu) hlavního města Phnompenhu včetně zákazu nočního vycházení a také zákaz pohybu mezi jednotlivými provinciemi. Telefonický kontakt Velvyslanectví ČR v Phnompenhu pro případ nouze: (+855) 16 926 000.

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Aktuálně je možné do Kambodže z České republiky přicestovat pouze omezenými leteckými spoji, zejména přes Soul a Singapur. Pozornost je rovněž nutno věnovat případným omezením v tranzitních místech a složitějším dopravním možnostem. Všem cestovatelům důrazně doporučujeme registraci v aplikaci DROZD.

Během návratu do ČR je nutné zohlednit aktuální podmínky v tranzitních místech a také pravidla vstupu do ČR, která jsou stanovována na základě seznamu zemí podle míry rizika nákazy. V současnosti je Kambodža z pohledu ČR považována za zemi s velmi vysokým rizikem nákazy. Aktuální podmínky pro příjezd do ČR, které se vztahují na přijíždějící cestující do ČR (jak cizince, tak české občany), jsou zveřejněny na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.

2. VSTUP DO KAMBODŽE, TRANZIT A POBYT

Cizinci, kteří hodlají přicestovat do Kambodže, musejí o vízum zažádat na zastupitelských úřadech Kambodže (pro ČR je akreditováno Velvyslanectví Kambodže v Berlíně).

Cizinci vstupující na území Kambodže jsou povinni:

  1. mít před odletem zdravotní certifikát ne starší 72 hod potvrzující negativní test na Covid-19;
  2. uzavřít zdravotní pojištění na Covid-19 alespoň ve výši 50 tis. USD u kambodžské pojišťovny FORTE Insurance Company;
  3. složit hotově nebo platební kartou částku 2.000 USD. Složená částka bude využita jako záloha pro úhradu relevantních poplatků za vzniklé náklady vstupu (testování, pobyt v karanténě, stravování, doprava z letiště). Zbylé prostředky ze složené zálohy budou cestovateli navráceny. Pro účel složení finanční zálohy byly zřízeny zvláštní stánky bankovních institucí, kde lze rovněž konzultovat způsob návratu zbylé částky zálohy.
  4.  se po příletu do Kambodže podrobit povinné 14denní karanténě v hotelu, který určí Ministerstvo zdravotnictví. Třináctý den karantény cestující podstoupí další test na Covid-19. Povinná karanténa se vztahuje i na ty cestující, kteří již byli očkováni vakcínou proti Covid-19.

3. DOPRAVA

Aktuálně lze do Kambodže přicestovat pouze letecky s využitím omezených letů leteckých společností na mezinárodní letiště v Phnompenhu. Kambodža aktuálně není z pohledu letecké dopravy tranzitní zemí.

Vnitrostátní letecká doprava a lodní přeprava cestujících z pevniny na kambodžské ostrovy fungují v omezeném režimu. V současnosti platí až na některé vyjímky zákaz pohybu mezi jednotlivými provinciemi a je uzavřena provincie Sihanoukville z důvodu komunitního výskytu Covid-19. Podobná omezení se mohou vztahovat i na jiné lokality.

4. OPATŘENÍ

Ministerstvo zdravotnictví Kambodže zřídilo v souvislosti s Covid-19 speciální telefonní linku číslo 115.

S účinností od 15. dubna 2021 vyhlásila kambodžská vláda plošnou uzávěru (lockdown) hlavního města Phnompenhu a přilehlé aglomerace Takhmao, a to po dobu 14 dnů s prognózou případného prodloužení. Plošná uzávěra zahrnuje významná omezení pohybu uvnitř dané oblasti. K opatření přistoupila vláda na základě zhoršující se epidemiologické situace, která eskalovala na počty několika set případů COVID-19 denně. Naprostá většina nových případů se týká hlavního města. Podle nařízení kambodžské vlády je pohyb v uzavřené oblasti hlavního města a přilehlé aglomeraci omezen pouze na nezbytné aktivity (zajištění základní infrastruktury a výkonu nezbytných povolání, nákup potravin 3x týdně na jednu domácnost, cestování za účelem zdravotní péče ad.). Obchody s potravinami, základními potřebami, lékárny, banky a finanční instituce mohou být nadále v provozu, avšak s omezeným personálem. Podrobnosti viz zde.

Na základě zhoršující se epidemiologické situace zavedla municipalita Phnompenh a některé další provincie  rovněž noční zákaz vycházení a pohybu, a to od 20:00 do 5:00.

Kambodžská vláda přijala zákon o preventivních opatřeních proti šíření Covid-19 a jiných závažných a nebezpečných nakažlivých nemocí. V rámci těchto opatření se stanovuje: a) povinnost nosit ochrannou roušku na místech určených Ministerstvem zdravotnictví, b) dodržování pravidel rozestupů, které musejí být nejméně 1,5 m, c) povinnost dodržovat karanténní opatření, d) povinnost podstoupit lékařskou péči předepsanou kambodžskými orgány v případě potřeby. Nedodržení těchto opatření může mít za následek uplatnění sankcí formou pokuty či vězení.

Riziko nákazy je vysoké, a to ve městech i ve venkovských oblastech, především pak hlavním městě Phnompenhu a provincích Kandal a Sihanoukville. Velvyslanectví ČR v Phnompenhu doporučuje zvýšenou obezřetnost při návštěvě míst s velkou koncentrací osob jako jsou letiště, prostředky hromadné dopravy, nákupní centra, tržiště, ubytovací zařízení atp. Dále doporučujeme používat preventivní ochranné prostředky a sledovat aktuální doporučení v místě pobytu.

V Phnompenhu zajišťují testování na Covid-19 Khmer-Soviet Friendship HospitalChak Ang RE Health Centrer (objdenávka přes tel. 115) a rovněž spádové nemocnice v provinciích Kambodže.  National Pediatric Hospital a Kunthabopha Hospital zajišťují testování dětských pacieentů se symptomy. Výsledky testu budou zájemci k dispozici zpravidla do 2-3 dnů od odběru vzorku.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE A DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY

Ministerstvo zdravotnictví Kambodže

Světová zdravotnická organizace (WHO), Kambodža