česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kambodža a Covid-19 - informace pro cestovatele

Případným zájemcům o cestu do Kambodže doporučujeme věnovat pozornost následujícím informacím. Současně upozorňujeme, že s účinností od 12.12.2020 je dočasně pozastaven tzv. sponzorovaný mechanismus určený zejména pro obchodní cestující. Telefonický kontakt Velvyslanectví ČR v Phnompenhu pro případ nouze: (+855) 16 926 000.

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Vláda ČR zrušila omezení možnosti vycestovat z ČR do zahraničí. Ministerstvo zahraničních věcí ČR  i nadále doporučuje při cestách do zahraničí vysokou obezřetnost, zejména pro cesty do zemí se zvýšeným rizikem možnosti nákazy nemocí Covid-19. Pozornost je rovněž nutno věnovat případným omezením  v tranzitních místech a složitějším dopravním možnostem. Všem cestovatelům důrazně doporučujeme registraci v aplikaci DROZD.

2. VSTUP DO KAMBODŽE, TRANZIT A POBYT

Je pozastaveno vydávání turistických víz, víz při příjezdu a elektronických víz všem cizincům. Zrušeny jsou rovněž bezvízové výjimky. Cizinci, kteří hodlají přicestovat do Kambodže, musejí o vízum zažádat na zastupitelských úřadech Kambodže (pro ČR je akreditováno Velvyslanectví Kambodže v Berlíně).

Cizinci vstupující na území Kambodže jsou povinni:

  1. mít před odletem zdravotní certifikát ne starší 72 hod potvrzující negativní test na Covid-19;
  2. uzavřít zdravotní pojištění na Covid-19 alespoň ve výši 50 tis. USD. Toto pojištění nabízí kambodžská pojišťovna FORTE Insurance Company https://www.forteinsurance.com/covid-19-insurance/;
  3. složit hotově nebo platební kartou částku 2.000 USD. Složená částka bude využita jako záloha pro úhradu relevantních poplatků za vzniklé náklady vstupu (testování, pobyt v karanténě, stravování, doprava z letiště). Zbylé prostředky ze složené zálohy budou cestovateli navráceny. Pro účel složení finanční zálohy byly zřízeny zvláštní stánky bankovních institucí, kde lze rovněž konzultovat způsob návratu zbylé částky zálohy.
  4.  se po příletu do Kambodže podrobit povinné 14denní karanténě v hotelu, který určí Ministerstvo zdravotnictví. Třináctý den karantény cestující podstoupí další test na Covid-19. Povinná karanténa se vztahuje i na ty cestující, kteří již byli očkováni vakcínou proti Covid-19.

3. DOPRAVA

Aktuálně lze do Kambodže přicestovat pouze letecky s využitím omezených letů leteckých společností na mezinárodní letiště v Phnompenhu. Kambodža aktuálně není z pohledu letecké dopravy tranzitní zemí.

Vnitrostátní letecká doprava a lodní přeprava cestujících z pevniny na kambodžské ostrovy fungují v omezeném režimu. Silniční vnitrozemská doprava funguje bez omezení.

4. OPATŘENÍ

Ministerstvo zdravotnictví Kambodže zřídilo v souvislosti s Covid-19 speciální telefonní linku číslo 115.

Pro případy infikovaných osob jsou připraveny specializované zdravotnické prostory v následujících nemocnicích: Khmer-Soviet Friendship Hospital, National Pediatric Hospital, a Kunthabopha Hospital a ve všech provinčních spádových nemocnicích. Hotel Great Duke v Phnompenhu a zdravotnické středisko Chak Angre byly rovněž konvertovány na zařízení pro pacienty s nákazou Covid-19.

Kambodža od vzniku pandemie Covid-19 doposud oficiálně zaznamenala omezený počet případů nákazy a žádné úmrtí nakažené osoby. Přesto může být riziko nákazy stále vysoké, a to ve městech i ve venkovských oblastech. Velvyslanectví ČR v Phnompenhu doporučuje zvýšenou obezřetnost při návštěvě míst s velkou koncentrací osob jako jsou letiště, prostředky hromadné dopravy, nákupní centra, tržiště, ubytovací zařízení atp. Dále doporučujeme používat preventivní ochranné prostředky a sledovat aktuální doporučení v místě pobytu.

V Phnompenhu zajišťují testování na Covid-19 Khmer-Soviet Friendship HospitalChak Ang RE Health Centrer (objdenávka přes tel. 115) a rovněž spádové nemocnice v provinciích Kambodže.  National Pediatric Hospital a Kunthabopha Hospital zajišťují testování dětských pacieentů se symptomy. Výsledky testu budou zájemci k dispozici zpravidla do 2-3 dnů od odběru vzorku.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE A DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY

Ministerstvo zdravotnictví Kambodže

Světová zdravotnická organizace (WHO), Kambodža