česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy of the Czech Republic in the Kingdom of Cambodia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec předal ocenění v rámci 49. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice

Na základě výsledků 49. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice předal velvyslanec Martin Vávra dne 13. prosince v Yamada School of Art v Phnompenhu diplom s čestným uznáním oceněnému žáku této školy, kterým se za rok 2021 stal Sotheareach Meang Sry. Setkání se vedle oceněného a jeho spolužáků zúčastnili rovněž zástupci vedení školy včetně ředitele, japonského malíře Takakazu Yamady, jehož jméno škola nese, pedagogové a rodiče oceněného žáka.
 

Do letošního ročníku výstavy s tématem Robot a umělá inteligence bylo zaregistrováno 11 213 prací ze 72 zemí světa, odborná porota udělila 952 ocenění, včetně 79 medailí účastníkům ze zahraničí.

Téma bylo zvoleno v součinnosti s UNESCO jako připomínka vynikajícícho spisovatele a humanisty Karla Čapka, jenž toto slovo právě před sto let jako vůbec první ve své divadelní hře R.U.R. použil a zároveň upozornit, že roboti a umělá inteligence nemusí vždy sloužit pouze pokroku, ale snadno může dojít k jejich zneužití proti lidstvu,“ dodává ředitel Památníku Lidice pan Eduard Stehlík. Výstava byla založena v roce 1967 k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice, zavražděných německými nacisty, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech.

Z důvodů pandemie podstatná část soutěžních prací vznikala zcela samostatně v distanční výuce, bez osobní přítomnosti pedagogů. Velké uznání i obdiv tak patří všem, kdo měli chuť a výtvarně pracovali.

Zdroj a další informace o výstavě: https://www.mdvv-lidice.cz/