česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ministerstvo obchodu, Kambodža
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání velvyslance Martina Vávry s ministrem obchodu Sorasak Panem

Velvyslanec Martin Vávra se setkal s ministrem obchodu Kambodžského království p. Sorasak Panem. Schůzka měla pracovní charakter, obě strany pozitivně zhodnotily dosavadní vzájemné ekonomické vztahy a vyjádřily přesvědčení, že po odeznění covidové pandemie se obchodní výměna dále prohloubí.

Dne 1. 3. 2022 byl velvyslanec Martin Vávra přijat k návštěvě ministrem obchodu Kambodžského království p. Sorasak Panem. Setkání se zúčastnil rovněž zástupce velvyslance a vedoucí obchodně ekonomického úseku Roman Seidl.

Kambodža aktuálně usiluje o uzavírání bilaterálních dohod o volném obchodu (např. s Jižní Koreou). V současné době navíc plní roli předsedající země sdružení ASEAN, přičemž centrální geografická pozice země může zahraničním firmám sloužit jako vhodná brána i do dalších členských států. Atraktivitu Kambodži pro zahraniční partnery by měl rovněž zvýšit i nový zákon o investicích, možnost založit firmu on-line či zvýšený důraz na ochranu práv duševního vlastnictví. Na druhou stranu v zemědělství, jako velmi důležitém segmentu hospodářství, přetrvává přílišná závislost na prvovýrobě. V této souvislosti by kambodžská vláda přivítala pomoc s rozvojem zpracovatelských procesů, např. při zpracování významných přebytků úrody rýže, manga, banánů apod. Další potenciál lze spatřovat v  produktech s chráněným zeměpisným označením, jako jsou kampotský pepř, palmový cukr z Kampong Speu či pomelo z ostrova Koh Trong.

Z aktivit ČR v Kambodži vyniká zejména oblast rozvojové spolupráce, konkrétně projekt podpory malých pěstitelů kampotského pepře může sloužit jako úspěšný modelový příklad udržitelného projektu přecházejícího postupně na plně komerční bázi. V roce 2022 jsou plánovány dvě prezentační akce českých firem zaměřené na zdravotní techniku a obranný průmysl. Vedle těchto oborů existují i další perspektivní oblasti, např. civilní letecký průmysl, který by se měl  s očekávaným oživením turistického ruchu dynamicky rozvíjet. Lze předpokládat, že na kambodžský trh se bude postupně zaměřovat stále více českých firem, zejm. ty, které již aktivně působí v sousedních zemích, tj. ve Vietnamu a Thajsku.