crnogorski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brífink k regionální spolupráci

ZÚ Podgorica v rámci CZ PRES zorganizoval dne 20. 9. 2022 brífink zejména pro velvyslance členských zemí EU k Berlínskému procesu a Otevřenému Balkánu. Akce se konala v Europe House, proběhla v hybridním formátu, který umožnil účast i evropským ambasádám sídlícím mimo Podgoricu. Jednání bylo tlumočeno z angličtiny do černohorštiny.

Hlavními brífujícími byli profesorka ekonomiky Gordana Djurović z Podgorice a politik a aktivista Balša Božović z Bělehradu. Kromě velvyslanců EU a UK se zúčastnilo i několik zástupců médií a thinktanků.

Velvyslankyně v úvodu připomněla spolupráci zemí Visegrádské skupiny a význam politické důvěry v regionu a vzájemného respektování se jako základu každé dobré spolupráce. Profesorka Djurović popsala úspěchy Berlínského procesu podporovaného IPA fondy a jeho inkluzivní charakter. Pan Božović podtrhl význam budování politické důvěry v regionu. Diskutující i brífující se shodli, že pro dobrou regionální spolupráci je třeba se soustředit na sjednocování standardů a pravidel. Samotná ekonomická spolupráce nestačí.

VZU

VZU

B.Božović

B.Božović

VZU, prof. Djurović a p. Božović

VZU, prof. Djurović a p. Božović