crnogorski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští archeologové v Černé Hoře

Počátkem listopadu uskutečnili čeští experti z Archeologického centra v Olomouci a Masarykovy univerzity v Brně rozsáhlou archeogeofyzikální prospekci vytipovaných mohylových pohřebišť v jižní části Černé Hory v rámci chystaného mezinárodního vědeckého projektu moderního výzkumu bohatých mohylových hrobů z časné doby bronzové (cca 3000 před n.l.) v oblasti Adriatického pobřeží.

 

V rámci připravovaného mezinárodního projektu výzkumu bohatých knížecích mohyl z rané doby bronzové (asi 3000 před naším letopočtem) proběhla v minulých dnech rozsáhlá archeogeofyzikální prospekce Archeologického centra v Olomouci ve spolupráci s Masarykovou univerzitou v Brně, Centrem konzervace  a archeologie Černé Hory v Cetinje a JU Muzeem a galerií Podgorica. Na výzkumu se mimo výše uvedené podílí i Německý archeologický institut v Berlíně a Univerzita v Zürichu.

Cílem připravovaného projektu je vyhledání a dokumentace bohatých mohylových hrobů z časné doby bronzové a na základě vyhodnocení všech dostupných informací vytipování reprezentativních pohřbů pro jejich moderní komplexní archeologický výzkum, spočívající v maximální snaze o spolupráci s přírodními vědami, včetně genetiky, izotopové archeologie a určení absolutního stáří pohřbů.

Jedná se o nedestruktivní metodu archeologického výzkumu, kdy pomocí geomagnetických a georadarových metod lze pod zemí identifikovat nejrůznější pravěké objekty, včetně vnitřní podoby viditelných mohylových násypů, ale také dnes už neviditelných hrobů s jejich podzemní architekturou a konstrukcí, a to celé bez kopnutí do země.

Na 5 lokalitách bylo identifikováno více než 20 mohylových hrobů, z nichž nejrozsáhlejší je velký mohylník mezi obcemi Frutak a Kujava v údolí řeky Zeta. Georadarem také byly zaměřeny velké mohyly v v Tuzi, Broćanac a Ulcinj.