crnogorski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky pro cestování českých občanů do Černé Hory

Vláda Černé Hory zavedla od 11.9.2021 nová opatření  ke Covid-19. Zároveň je od 23. 8. 2021 Černá Hora opět vedena ČR v kategorii tmavě červených zemí, tedy zemí s velmi vysokým rizikem nákazy Covid-19.

1. Vstup občanů České republiky do Černé Hory:

Do země lze cestovat za turistikou. V zemi platí povinnost hlášení pobytu pro turisty.

Ode dne 14. 9. 2021 je vstup do země povolen jen s jedním z následujících potvrzení/certifikátů:

1) o dokončeném očkování (14 dni po poslední davce nebo 14 dní po očkování jednodávkovou vakcinou)

2) o negativním PCR testu, který není starší než 72 hodin

3) o prodělaném onemocnění COVID-19  v době od 14 do 180 dnů od pozitivního testu (pozitivní PCR test starší 14 dnu a ne starší od 180 dnů)

4) o negativním antigenním testu, který není starší než 48 hodin

Pro osoby do 18 let není třeba předkládat potvrzení o testu.

Občané Černé Hory a cizinci s povoleným pobytem na území Černé Hory mohou do země vstoupit, i pokud nepředloží jedno z uvedených potvrzení, ale pak se musí podrobit 14 denní izolaci nebo 6 dnům izolace zakončeným podstoupením PCR testu.

Tranzit je možný bez nutnosti předkládat uvedená potvrzení, nesmí však trvat déle než 8 hodin a při vstupu do země se sděluje, na kterém hraničním přechodu bude cestující zemi opouštět.

 

2. Doprava na území Černé Hory:

Většina turistů do Černé Hory cestuje individuální automobilovou dopravou. Všechny hraniční přechody v Černé Hoře jsou otevřeny (omezení viz níže).

Do Černé Hory lze vstoupit přes Bosnu a Hercegovinu (nejčastěji využívaným je přechod Neum I a Neum II).

V případě cesty českých turistů přes Chorvatsko se nabízí možnost využití chorvatského trajektu Ploče - Trpanj (Pelješac), čímž se občané vyhnou vstupu na území Bosny a Hercegoviny.

Cestující mohou vstoupit na území Černé Hory také ze Srbska. Nejpoužívanějšími přechody jsou Rožaje – Novi Pazar (Dračenovac), Bijelo Polje – Prijepolje (Dobrakovo) a Pljevlja – Prijepolje (Rance).

Doporučujeme českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelských úřadů České republiky v zemích, přes které chtějí projíždět, aktuální opatření a pravidla pro cestování/tranzit.

Omezený provoz hraničních přechodů:

Metaljka (směr Pljevlja- Čajniče) - otevřen od 7:00 do 19:00

Vuča (směr Rožaje - Tutin) - otevřen od 7:00 do 19:00

Letecká spojení – přímé lety mezi Černou Horou a ČR letos nejsou k dispozici, spojení s přestupy se nabízejí např. přes Vídeň, Bělehrad, Istanbul či Krakov.

 

3. Opatření na území ČH

Všichni cizí státní příslušníci, kteří na území Černé Hory vstoupí, se musí řídit aktuálními protiepidemickými opatřeními, ta se od 11. 9. 2021 upravují následně:

- jedno ze 4 výše popsaných potvrzení je třeba i k účasti na soukromých oslavách a svatbách, v kulturních zařízeních a nově i v nakupních střediscích (kina, výstavy, divadla).

- na otevřených místech se smí sejít maximálně 50 osob a musí nosit roušky vždy, když nelze zajistit rozestupy mezi osobami dva metry.

- roušky jsou povinné ve veřejných vnitřních prostorách (obchody, kina, výstavy, divadla)

- obchody a restaurace i bary jsou otevřené. (Obchody, včetně potravin, jsou zavřené v neděli.)

Předpoklad platnosti uvedených opatření je do 24. 9. 2021.

 

4.  Odkazy na místní instituce

  • Policie 122, hasiči 123, záchranka 124. Funguje zde i krizová linka 112.
  • Statistiky vývoje nákazy v Černé Hoře a nová opatření vydává:

Institut za javno zdravlje Crne Gore - IJZCG - IJZCG

 

  • Kontakty na ZÚ ČR v Podgorici:

Telefon:          +38220281103 (Krizová linka +38269338800)

Email:             podgorica@embassy.mzv.cz

Adresa:           Partizanski put 6A, Tološi, 81 000 Podgorica

 

5. Návrat do ČR

Černá Hora je od 23. 8. 2021 v kategorii tmavě červených zemí tedy zemí s velmi vysokým rizikem nákazy.

Osoby vracející se z tmavě červené kategorie musí ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci.

V případě cesty do ČR individuální přepravou, není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test. Do doby výsledku je nutná samoizolace.

Podmínky testování a samoizolace při návratu se netýkají osob, které mají alespoň 14 dní po plném očkování (v případě dvoudávkového schématu 14 dní po druhé dávce, v případě jednodávkové vakcíny 14 dní po očkování) nebo těch, které v posledních 14 - 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit Příjezdový formulář.

Děti: Povinnosti testování a vyplňování příjezdového formuláře se nevztahují na děti do 6 let. Na děti od 6 do 12 let se vztahuje povinnost vyplnit příjezdový formulář, testy PCR mohou podstoupit již do 5 dnů po návratu do ČR a od momentu obdržení negativního výsledku testu mohou ukončit samoizolaci.

Zde je aktuální seznam akreditovaných laboratoří v Černé Hoře provádějících testy na Covid-19.