česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Pretorii
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

CZ PRES: Recitály slavné mezzo-sopranistky Dagmar Peckové v Jižní Africe

U příležitosti předsednictví České Republiky v Radě Evropské Unie uspořádalo Velvyslanectví České Republiky v Pretorii  galakoncerty světově uznávané opěrní pěvkyně Dagmar Peckové v Jižní Africe, a to v  Pretorii a Kapském Městě (14.10. a 6.10.2022). Na koncertech zazněly skladby Antonína Dvořáka, Johanesse Brahmse a Karla Bendla, které spojují cikánské motivy jejich písní z období romantismu 19. století. Na závěr koncertů zazněly slavné árie z Bizetovy opery Carmen.
 

Mezinárodně uznávaná mezzo-sopranistka Dagmar Pecková se v těchto dnech  představila u příležitosti Předsednictví ČR v Radě EU se svými recitály v Jihoafrické republice.  V Kapském Městě vystoupila dne 6. října 2022 spolu s významnou klavíristkou ze západokapského města Stellenbosch  Elnou van den Merwe v prostorách kapské rezidence Generální konzulky SRN paní Tanji Werheit. Dále se dne 13. října 2022 představila v Pretorii na galakoncertu CZ PRES v Muzeu umění v doprovodu uznávané klavíristky paní Annalien Barr. Na programu byly interpretace skladeb Antonína Dvořáka, Johanesse Brahmse a Karla Bendla a Goerge Bizeta.

Velvyslanec České republiky v Jihoafrické republice JUDr. Pavel Řezáč zahájil oba koncerty projevem k prioritám České republiky v CZ PRES - zejména v kontextu válečného konfliktu na Ukrajině. V této souvislosti pozval dne 13. října 2022 na pódium zástupce Velvyslanectví Ukrajiny, které vyjádřil plnou podporu České republiky. Celkem zhruba 140 hostů z řad diplomatů, politiků, krajanů a veřejnosti ocenilo vysokou uměleckou úroveň obou koncertů. V Pretorii byla akce spolupořádána artovou televizní stanicí ArtMusic.tv, která koncert zaznamenala. Paní Dagmar Pecková se dále účastnila několika krajanských akcí, například Bohemistického dne v Kapském Městě a diskusních setkání s krajany ze spolku CS spolek Lípa.

Autor: Mgr. Alice Mžyková, konzulka

Galerie


Dagmar Pecková