česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Březen

„březen, za kamna vlezem“, ovšem v našem případě pouze tehdy, jsou-li vypnutá a dostatečně velká na to, aby na nás vrhala příjemný stín. Touto českou lidovou pranostikou hned v úvodu nezamýšlíme nic jiného, než poukázat na letošní nádherné léto, kterého, jak doufáme, si všichni užíváte do sytosti...

Vážení a milí krajané,

„březen, za kamna vlezem“, ovšem v našem případě pouze tehdy, jsou-li vypnutá a dostatečně velká na to, aby na nás vrhala příjemný stín.

Touto českou lidovou pranostikou hned v úvodu nezamýšlíme nic jiného, než poukázat na letošní nádherné léto, kterého, jak doufáme, si všichni užíváte do sytosti, a k  jehož krásné atmosféře bychom chtěli přispět i my těmito zbrusu novými Krajanskými informacemi.

Vedle tradičních novinek z českého politického, ekonomického a kulturního dění, tentokrát pro vás i malinko obohacené  o pár zpráv ze světa, jsme pro vás připravili další pokračování seriálu o jihoafrických městech. Dnes se podíváme do Oudtshoornu.

V zajímavém článku se dozvíte, kdo doopravdy byl Robinson Crusoe a dostanete typ na návštěvu kina.

Dnešními recepty jistě potěšíme nejeden mlsný jazýček, zapotíte se nad křížovkou a češtinou a pak se za odměnu pobavíte u vtipů.

Fejetony pana Honzy Schuberta se líbily, takže od tohoto čísla se na ně můžete těšit pokaždé, protože se stávají pravidelnou rubrikou. Ovšem pravidelná rubrika musí mít také svůj název. Měli jsme hned dva – „O věcech vážných i nevážných“ a autorovo „Ptákoviny z Blumfontejna“. V hlasování jasně zvítězila druhá varianta.  

A to samozřejmě není všechno........

Všem děkujeme za zaslané příspěvky a těšíme se od vás všech na příspěvky další a další.

Přejeme příjemné čtení

Vaše redakční rada 


Inzeráty

         Absolventka Střední průmyslové školy chemické hledá práci v Johannesburgu nebo Pretorii.

Mám 25 letou zkušenost v provozu ( production/manufacturing environment) v pozici Process Engineering /Process control.

JOB DESCRIPTION

  • Provide process engineering cover to a manufacturing facility for both production and development requirements
  • Provide engineering support to manufacturing line
  • Objective of minimizing scrap, increase yield, minimize manufacturing costs and ensuring quality manufacturing within the given field of operation
  • Participate actively in the process and product development procedure such that the transfer of process and products from development phase through to production is completed successfully and on schedule
  • Training and development of production staff and engineers
  • Proactively encourage means for cost reduction and lean manufacturing principles
  • Ensure appropriate tools, techniques and methodologies are being applied, developed and continuously reviewed
  • Establishing process matrices and performance enhancing projects to meet business objectives
  • Trouble shooting, problem solving skills
  • Exposure to ISO 9001/2000QMS - ensuring compliance in manufacturing environment
  • Exposure to Quality control, working closely with Q.C./Q.A. departments

CONTACT: Simona 0827342761

Výuka češtiny a angličtiny od začátečníků až po velmi pokročilé, od dětí až po důchodce. Individuální přístup. Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com

Kvalifikovaná soudní překladatelka nabízí vypracování překladů z češtiny do angličtiny a z angličtiny do češtiny (případně z a do ruštiny a němčiny). Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com

 

Jihoafrická města

OUDTSHOORN

 

Do bohaté historie a historie bohatství Jižní Afriky patří nepochybně také Oudtshoorn. Menší město, ležící šedesát kilometrů od jihovýchodního pobřeží v kraji jménem Little Karoo, je konečně městem, které zde vzniklo výhradně kvůli příznivým klimatickým podmínkám. Za svou slávu vděčí pštrosům, protože právě zde je absolutně nejvýhodnější podnebí pro chov těchto obrovských ptáků. Jen pro ilustaci dodávám, že tu žije 99 procent všech jihoafrických pštrosů.

Oudsthoorn je okresním městem Southern Cape. Město bylo založeno v roce 1847 a pojmenováno podle barona Pietera van Rheede van  Oudtshoorn, který zde téměř o sto let dříve tragicky zahynul při své cestě do Kapského Města, kde se měl stát gubernátorem.

Na návštěvu tohoto města se vyplatí vyhradit si nejméně jeden celý den, jinak se ošidíte o bohatou  nabídku místních atrakcí. Nejdůležitější z nich je návštěva pštrosí farmy. Těch je tu samozřejmě velké množství, ale jenom čtyři z nich přijímají turisty a dělají pro ně organizované prohlídky. My jsme si při naší návštěvě vybrali farmu jménem Safari, která se pyšní více než sto letou tradicí v chovu pštrosů a od svého počátku je majetkem jedné a té stejné rodiny. Můžete se tam seznámit nejen s chovem pštrosů, ale také zhlédnout pštrosí dostihy nebo, pokud si troufáte, můžete se na pštrosovi i sami projet.

Několik desetiletí před první světovou válkou bylo, především v Evropě a USA, obdobím pštrosí módy. Doba zvaná Art-Nouveau. Tehdy by se žádná dáma vyšší a vysoké společnosti neukázala  na veřejnosti aniž by její šaty nebo módní doplňky zdobila pštrosí péra. Kvalitní pštrosí péra byla ceněna zlatem. A to doslova. Cena za kilo pštrosích per se rovnala ceně zlata stejné váhy. Sláva a bohatství Oudtshoornu si tedy v ničem nezadali s Johannesburským zlatem nebo Kimberlyjskými diamanty. Oudtshoornská pštrosí péra byla, co by exkluzivní zboží, vyvážena do Londýna, Paříže a New Yorku. Majitelé farem, zvaní „péřový baroni“ žili v přepychu, což dokreslují tehdejší stavby. Na stavbu svých rezidencí si zvali nejvýznamnější světové architekty, jejichž jediným úkolem bylo postavit dům ještě krásnější a ještě bombastičtější než má soused. Uvidíte zde tedy několikapatrové paláce s více než dvaceti pokoji, které obývala pouze jedna rodina.

S koncem první světové války skončila také móda pštrosích per a s ní i nebývalá sláva místních farem. Většina z nich zbankrotovala a honosné stavby zpustly. Na nové podmínky se dokázala úspěšně přeorientovat pouze malá část majitelů (Safari byla jednou z nich), kteří začali chovat pštrosy pro maso a kůži. Jejich produkty se sice již zlatem nevyvažují, ale chov pštrosů je dodnes velmi slušně vynášející způsob obživy, v posledních pár letech stále narůstající, protože libové pštrosí maso s nízkým obsahem tuku se dostává do módy.

Náš průvodce nám ukázal ohrady obývané pštrosy různého věku, moderní inkubátor a kuchyni, kde se pštrosům „vyvařuje“ a pak už jsme pokračovali do velkého amfiteátru, vybudovaném speciálně pro turisty, a zaujali místa na stupňovitých sedadlech. Pomocníci přivedli do arény pštrosa a zajímavé povídání s názornými ukázkami mohlo začít. K našemu překvapení své povídání začal větou, že pštrosové mají spoustu zvláštních zvyků, ale strkání hlavy do písku rozhodně není jedním z nich. Takové jednání je jim naprosto cizí a nechápe, jak na něco takového  lidstvo přišlo. Dále jsme se dozvěděli, že pštrosi žijí přibližně čtyřicet let a dospělý jedinec může vyrůst až do výšky 2,4m a vážit 135kg. Při takové váze pochopitelně nelétají, ale pomalí rozhodně nejsou. Dokáží běžet rychlostí až 60km v hodině. Vzrůst pštrosa je také vyvážen jeho silou. Zle míněné pštrosí kopnutí vám může být osudné. Dostali jsme také praktickou radu. Pokud se dostanete mezi stádo běžících pštrosů (což je jistě pro každého z nás běžná záležitost), ihned si lehněte na břicho na zem a rukama si chraňte hlavu. Pštrosí kolenní kloub se totiž ohýbá dopředu a ne jako u člověka nebo u psa dozadu a běžící pštros vás v této poloze nemůže nakopnout. Takže, jinými slovy, čím jste placatějsí, tím jste bezpečnějsí. Vydáváním zvuků se pštrosi mohou měřit s lvem, protože jejich zvukový projev je téměř autentický s řevem lva. S králem zvířat se však rozhodně nemohou měřit inteligencí. Mozek pštrosa váží 40 gramů, což je polovina váhy jednoho jeho oka!

Konečně přišla část na kterou jsem se nejvíce těšila. Projížďka na pštrosovi a pštrosí dostihy. Turisté, kteří váží maximálně 70 kg se mohou na pštrosovi projet. Byla jsem prvním dobrovolníkem a musím říct, že jízda na pštrosovi je velmi pohodlná. Ovšem pomocníci vám ho musí nejprve chytit, přidržet ho u připravené rampy, která slouží k vašemu bravurnímu nasednutí. Vy si sednete pštrosovi na hřbet, nohy dáte pod křídla, rukama se za kořen křídla chytíte a jedete. Škoda jen, že pštros se nedá vycvičit tak aby šel tam kam chcete vy, ani na povel zastavit. Běhá si kam se mu zachce, čímž je jako spolehlivý dopravní prostředek vyloučený. Když máte projížďky dost, jednoduše se pustíte a ze stále běžícího pštrosa sklouznete.

Na závěr prohlídky nám ještě zkušení pštrosí žokejové předvedli skutečné pštrosí dostihy, které tu byly kdysi velmi populární. Aby pštrosi skutečně běželi tam kam mají, musí být každý z nich ve své vlastní dráze. Dráhy jsou tedy vymezené po celé délce závodu a kromě žokeje musí za každým pštrosem běžet nejméně jeden pomocník, který křičí, zvoní nebo do něčeho bouchá. Jedině tak se totiž pštros dá do běhu tehdy kdy to jeho žokej potřebuje. Ukázková dostihová dráha  nebyla moc dlouhá, asi 50metrů, takže byť v cílové rovince, měli jsme celý závod jako na dlani. Pštrosi prý milují povzbuzování, tak jsme i my turisté, stejně jako pomocníci tleskali a křičeli.

Návštěva pštrosí farmy byl nezapomenutelný zážitek. Nemohli jsme si tedy nechat ujít ani návštěvu tamní  restaurace a ochutnávání pštosích specialit. Manžel si objednal pštrosí maso a já omeletu z pštrosího vejce. Tedy přesněji z jedné osminy nebo desetiny vajíčka. Pštrosí vejce váží totiž více než jeden kilogram a vyrovná se 24 vajíčkům slepičím.  Celé vejce bychom tedy měli oba nejméně na měsíc.

A na závěr mohu jen doporučit. Až budete mít cestu do těchto končin, tak si návštěvu Oudtshoornu a některé pštrosí farmy určitě nenechte ujít.  

Napsala Radka Hejmalová-Millar

Ptákoviny z Blumfontejna

 

KRIMINALITA?

Jižní Afrika by měla být jedním z idealních míst k žití, diky počasí a nerostnému bohatstsví. Žel, ve světě se proslavila nežádoucí charakteristikou, svojí enormní kriminalitou. Neznám v Johannesburgu nikoho, kdo by  alespň jednou nebyl konfrontován se zloději, nebo dokonce ozbrojenými teroristy. To byl i jeden z důvodů, proč jsem se přestěhoval do Bloemfonteinu. A kriminalita v Bloemfonteinu? Ve srovnání s Johannesburgem, zanedbatelná.

Dokonce v noci nechávám dveře do zahrady dokořán. Dělám to zejména kvůli našim psům, oni to mají rádi; nasě zahrada je velká, takže kdyby opravdu přišli zloději, naši psi by mohli do zahrady a tam se pak mají kde schovat.

 Proto, když jsme s jednim přitelem vyšli z jednoho obchodního centra, byl jsem nadmiru překvapen, že dva podezřeli chlapíci se pokoušeli dostat se do jeho BMW. Tak jsme se tam rozběhli a můj přítel na ně začal už z dálky řvát "Kam si, hajzlové myslíte, že s tím autem pojedete?"

Chlapík který otevíral dveře auta stál ztrnule, jako socha; že se objeví majitel auta zřejmě nečekal.

Když jsme k autu doběhli, můj přítel začal jednomu z nich kroutit ruku, zatímco já jsem hledal jestli někde něco nepáčili a při tom auto nepoškodili. Tím jsem objevil dvě starší dámy sedící na zadním sedadle. Jejich výraz v tváři byl při nejmenším zmatený.

Tak ono  to nebylo jeho auto!

Přítel si těch dam vůbec nevšiml, takže  pokračoval ve vyslýchání těch dvou chlapíků „kam, že to s tím autem chtěli jet ?“ Křičel v  hovorové angličtině, používaje při tom výrazů, která bys ve slovníku hledal marně.

Uvědomil jsem si, že jsme v prekérní situaci a že východisko z té šlamastiky už teď závisí jedině na mně.

Tak jsem se naklonil dovnitř vozu a medovým hlasem ozámil:

"My totiž prodáváme silniční mapy...“

 

 

DOPIS OBČANA JIŽNÍ AFRIKY SVÉMU PŘÍTELI V ZAHRANIČÍ

 

Drahý příteli,

Píši ti v zoufalé beznaději, protože jsi asi jediná bytost, která mne pochopí.

Jistě čteš ve vašich novinách o rostoucí kriminalitě v Jižní Africe Ty zprávy jsou pravdivé. Naopak noviny popisují jenom zlomek toho co se doopravdy děje. Byl dokonce čas, kdy jsem téměř nespal ze strachu, že nějací zloději by se mohli vloupat do domu a všechny nás pobít. Moje probdělé noci byly zejména zapřičiněny strachem o bezpečnost mojí krásné ženy, Ethel. Musel jsem ji obdivovat, protože se zdálo, že ona strach vůbec nemá. Někdy mi to až připadalo, že to nebezpečí vůbec nechápe.

Tak jsme si žili po léta: já s mým nekonečným strachem, Ethel s její odvahou.

Až potud...

Před dvěma týdny mne Ethel opustila! Místo mojí drahé Ethel jsem našel dopis na rozloučenou. I přesto, že mne smrtelně ranila, musím přiznat, že odešla civilizovaně jako dáma, vzala si jenom to, co bylo její: všechny peníze, auto a nábytek.

Rázem se mi život změnil; všechny radosti z něho zmizely. Snažil jsem se svoje beznadějné cítění kontrolovat, ve víře, že bolest časem přebolí...Nestalo se!

Najednou bylo jasné, že mi zbývá jediná možnost: všechno to skončit!

Věděl jsem, že v temných ulicích Johanneburgu bylo téměř jisté, že samotný chodec bude přepaden a pravděpodobně zabit. Vydal jsem se tedy na procházku...

Po čtyřech hodinách procházky těmi nejtemnějšími ulicemi Hillbrow, jsem byl doma, živý a v jednom kuse. Se všemi penězi v kapse.Nedovedl jsem to pochopit, já jsem ani nikoho podezřelého nepotkal!

Teprve následující ráno jsem to pochopil, když jsem četl odověď na moji otázku, na přední stránce novin: VŠICHNI KRIMINÁLNÍCI BYLI NA TÝDENNÍ STÁVCE, POŽADUJÍCE VLÁDNÍ PODPORU, aby si konečně mohli nakoupit zbraně a přepadat jako pořádní profesionálové.

Teď jsem opravdu u konce se svými nápady, proto se obracím na tebe. Poraď mi, prosím tě, co mám dělat dál...?

Tvůj věrný přítel   Robert

 

 

Zajímavosti

Robinson Crusoe

 Skotský archeolog David Caldwell zjistil šokující pravdu o nejslavnějším trosečníkovi historie Robinsonu Crusoeovi, hrdinovi  románu spisovatele Daniela Defoea. Vůbec to nebyl trosečník! Ale krvelačný pirát!

Jmenoval se Alexander Selkirk, byl synem skotského obuvníka a na ostrově Más a Tierra 650 km od pobřeží Chile strávil 4 roky a 4 měsíce. Když ho zde v roce 1709 zachránila pirátská loď Duke, byla z něj psychická troska s vizáží zvířete, byl bosý, oblečený do kozí kůže, téměř neschopný mluvit.

Na ostrově neskončil jako trosečník, byl tam za trest vysazen kapitánem lodi, na níž se plavil a okrádal námořníky. Byl to alkoholik s nízkým stupněm inteligence a surovec. K pirátům se dal v 17 letech, když utekl od rodiny. Na ostrově ho vysadili jen s nožem,  sekyrou, pistolí, kompasem, hrncem, tabákem a biblí.

Nikdy zde nepotkal domorodce, jemuž se v románu říká Pátek. Také nežil na pláži, protože se bál španělských námořníků. Kdyby ho objevili, hrozila  by mu smrt. Na rozdíl od románu na ostrově nežili ani kanibalové, ani žádná nebezpečná zvířata. Tekly tam říčky se sladkou vodou. Selkirk se živil lovem chutných korýšů, ryb, želv a sběrem jedlých plodů. Hladem a žízní netrpěl. Ochočil si zde zdivočelé lesní kočky, které kdysi vysadili na ostrově spolu s potkany a kozami španělští mořeplavci. Jeho největší zábavou byl pak lov koz, za 4 roky jich zabil pět set. A zřejmě s nimi měl i sex!

Když ho zachránili, byl pološílený, ale fyzicky na tom byl skvěle. Zcela zdravý, zbavený závislosti na alkoholu, s vypracovanými svaly. S piráty, kteří ho zachránili, strávil pak na lodi další dva roky a přepadával lodě.

Domů se vrátil v roce 1711 jako velmi bohatý muž a díky svému příběhu, který vyprávěl po hospodách, kde ho potkal i spisovatel Daniel Defoe, se stal ihned slavným. Znovu ale propadl alkoholu a nemohl si zvyknout na lidi. Neustále se rval, nezákonně měl dvě manželky najednou a zemřel v roce 1721 ve 45 letech na žlutou zimnici v západní Africe.

Na »jeho« ostrově nyní žije na 600 lidí, kteří se živí lovem korýšů, ale jinak je ostrov stále tichý a pustý.

                                                                                                      Zpracovala: Mirka Schullerová

Zábava      a)   LUŠTITELSKÝ KOUTEK

„Pane, vy tvrdíte, že tohle zvíře je pes? Vždyť to má parohy!“ „No a? ..dokončení v tajence“

Křížovka k dispozici poouze v tištěné podobě.

POMŮCKY: amo, Darap, estar, Chitek, look, Luleč, manos, Rosen, Tirso                      Zdroj: časopis Pes přítel člověka 9/2000

b)    LINGVISTICKÝ KOUTEK – ČEŠTINA

Další cvičeníčko na měkká a tvrdá I a tentokrát dokonce veršované.

Doplňte i í / y ý:

Romance z vyňatých slov po B

B-l jednou jeden Přib-slav

a ten měl ve zv-ku

jíst pouze luční b-l-ny

a zvláště bab-ku

B-l z b-l-n s-lný jako b-k

a se svou kob-lou

jezdíval z města B-střice

na venkov za m-lou.

(Cestou se vždycky zastav-l

na oběd u bratří

a spořádal tři b-fteky

ty sem však nepatří.)

B-l nadob-čej b-telný

a přitom b-strý hoch,

proto ho m-lá chvál-la

jen slov- ach a och.

A když se vzal-, dostal-

b-t v centru B-džova –

a tím je naše romance

konečně hotova.

                                  (Jiří Žáček)

Řešení (včetně tajenky) najdete na poslední staně

c)     SmrtacekVTIPY

Někdo klepe na dveře, pán otevře a tam stojí malá smrtička  s malou
kosičkou a povídá: "Pane přišla jsem si pro vašeho křečka."
Pán říká: "Neotravuj a vypadni."
Za půl hodiny zase někdo klepe na dveře, pán otevře a tam stojí
velká smrt s velkou kosou a malá smrtička s malou kosičkou. Ta malá
říká:"Mami to je on."

Do salonu vběhne kovboj a volá na jednoho farmáře:
  "Vaši ženu nabral na rohy býk!"
Farmář nic.
  "Slyšíte? Vaši ženu nabral na rohy býk!"
  "Jo, slyším, ale bolí mě zub, nemůžu se smát!"

Přijde chlápek do hospody, zamíří si to k pultu. Vytáhne pistoli, namíří na hlavu a praví:
  "Ty dát prachy, jinak já zastřelit."
Hospodskej na něj koukne, chvíli přemýšlí a pak řekne NE. Chlápek zmáčkne spoušť a zastřelí se. Hospodskej zavrtí hlavou a křikne do kuchyně:
  "Ty, Pepo, už jsi byl pro maso?"
  "Ne."
  "Tak vem míň hovězího, jeden vůl se nám donesl až sem."

Jaká je mužská verze romantického večera?
Fotbalový stadión osvětlený svíčkami.

Rodinka si vyjede do Paříže a jde tam na oběd. Nikdo neumí ani slovo francouzsky ale otec to přeci jen zkouší. Přivolá si číšníka a řekne:
  "La pivo."
Číšník odejde a vrátí se s pivem, pak následuje "la řízek", "la kuře" a tak dál až po "la účet." Číšník přinese účet a po zaplacení říká:
  "Milej pane, já nebejt ze Žižkova, tak vám přinesu leda tak la hovno!"

Za krásnou ilustraci mockrát děkujeme Andree Schullerové.

d)    RECEPTY

Tyto dva recepty na výborné a jednoduché dezerty nam zaslala paní Viera Petrášová z Pretorie. Mnohokrát děkujeme.

Delicious Trifle

1 box of finger biscuits, broken into pieces.

2 small or 1 big can of peaches.

100 ml. port/sherry.

½ liter Ultramel custard.

250ml. fresh cream beaten with vanilla sugar/sugar + vanilla essence.

50 gr. almonds flakes and cinnamon.

Method

Arrange finger biscuits on the bottom of the glass bowl. Sprinkle with port/cherry.

Pour peach juice from 1 can over the biscuits. Layer custard, peaches, custard, peaches, custard. Put beaten cream on top and sprinkle with almonds flakes and cinnamon.

Parisian cake

3eggs, 1 cup of sugar, 1cup of flour, ½ cup of pecan nuts, ½ cups of cacao, ½ cup of oil, ½ cup of hot water, 2 tea spoon of baking powder, 1tea spoon of cinnamon.

Cream

250ml. fresh cream, 200gr. of dark chocolate,

Method

Whip eggs yolks with sugar add cacao, cinnamon, oil, baking powder, nuts, hot water and flour. Last you add whipped eggs white.

Bake 1 hour on 180 degree.Melt chocolate with fresh cream allow boiling for a while. Allow to cool, and spread cream in centre and on top of cake.  Decorate with whole pecan nuts.

Enjoy!!!!!!!!!!!!

e)    CO NOVÉHO V KINĚ

Název filmu: Valkyrie

Režie: Bryan Singer

Hrají: Bill Nighy, Carice van Houten, Kenneth Branagh, Tom Cruise, Tom Wilkinson

Obsah filmu:

Dlouho očekávaný, napínavý film Valkyrie, vypráví skutečný příběh plukovníka Clause von Stauffenberga (T. Cruise), který stál v čele rozsáhlého protinacistického spiknutí, jehož hlavním cílem měla být likvidace Adolfa Hitlera a odstavení jeho nejvěrnějších spolupracovníků od moci.

Plukovník Claus von Stauffenberg  je loajálním vojákem, oddaně sloužícím své zemi. Poté co je zraněn a odvelen z fronty dojde k vylodění spojeneckých jednotek v Normandii a Stauffenberg se stává členem rozsáhlého spiknutí. Na straně německého odboje, vyzbrojen rafinovanou strategií  použít Hitlerův vlastní nouzový plán pro stav ohrožení – známý jako Operace Valkýra – se rozbíhá akce s cílem zavraždit vůdce a svrhnout jeho nacistickou vládu. S dokonalým plánem a s několika odhodlanými důstojníky se z von Stauffenberga, který dosud byl jeden z mnoha, stane ten, který musí Hitlera zlikvidovat sám.

Do pokusu o převrat bylo zainteresovaných mnoho vysokých osobností jako např. Ludwig Beck, Erich Höpner, Erwin Rommel, Hans Speidel a Hellmuth Stieff. Stauffenber chtěl při atentátu spolu s Hitlerem take  zlikvidovat  Heinricha Himmlera a Hermanna Göringa. Tento důvod donutil ve dvou případech (11. a 15. července) ustoupit od  plánu. Konečné datum nakonec padlo na  20. července  1944, i přesto, že nebyl přítomen ani Himmler ani Göring.

Velice dobrý film, který doporučuji hlavně pro ty,  které  zajímá  historie druhé světové války.

 

    Napsala Mirka Schullerová

Správná řešení:

 

Křížovka: „..DO SOUKROMÉHO ŽIVOTA MÉHO PSA VÁM NIC NENÍ!“

Čeština:

Byl jednou jeden Přibyslav

a ten měl ve zvyku

jíst pouze luční byliny

a zvláště babyku

Byl z bylin silný jako býk

a se svou kobylou

jezdíval z města Bystřice

na venkov za milou.

(Cestou se vždycky zastavil

na oběd u bratří

a spořádal tři bifteky

ty sem však nepatří.)

Byl nadobyčej bytelný

a přitom bystrý hoch,

proto ho milá chválila

jen slovy ach a och.

A když se vzali, dostali

byt v centru Bydžova –

a tím je naše romance

konečně hotova.