česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Červen

Za chladných červnových večerů si jistě nejeden z vás rád zaleze do vyhřáté postýlky s nějakým dobrým počteníčkem v ruce. Byli bychom moc rádi, kdyby k takovému počteníčku patřily také tyto Krajanské informace. Z naší strany můžeme s klidným svědomím říct, že jsme pro to udělali vše, co bylo v našich silách.

Vážení a milí krajané,

za chladných  červnových večerů si jistě nejeden z vás rád zaleze do vyhřáté postýlky s nějakým dobrým počteníčkem v ruce. Byli bychom moc rádi, kdyby k takovému počteníčku patřily také tyto Krajanské informace. Z naší strany můžeme s klidným svědomím říct, že jsme pro to udělali vše, co bylo v našich silách.

Ovšem nezaháleli jste ani vy. Dostali jsme totiž krásný a obsáhlý příspěvek od pana Jirouta z Johannesburgu. Pan Jirout se s námi rozdělil o takové poklady, jako je český kalendář s tématem lidová přísloví, který schovává už od roku 1979!  Dále kalendář s obrázky Josefa Lady z loňského roku. To vše pečlivě vystříháno a seřazeno. Rozhodli jsme se tedy pro novou rubriku s názvem Česká lidová přísloví, ve které vždy pár těch skvostů české lidové slovesnosti otiskneme. Pan Jirout nám také prozradil svůj recept na tvaroh, který najdete samozřejmě v Receptech a přidal něco vtipů, z nichž některé také průběžně použijeme. Příspěvek nás velice potěšil, vážíme si ho a moc za něj děkujeme.

Pan Honza Schubert nás opět pobaví ve svých Ptákovinách z Blumfontejna. Tentokrát svérázným výkladem českých písniček. A v Bloemfonteinu dnes zůstaneme i v seriálu o jihoafrických městech.

V rubrice Zdraví se dozvíte, kolik máte léků ve své vlastní kuchyni a v Zajímavostech zase o spánku zvířat. Za kulturou vás tentokrát pozveme do divadla a nebudou chybět ani, dnes již stálice na našem „krajansko-informačním“ nebi, jako Vtipy, Čeština a samozřejmě politické, ekonomické a kulturní zprávy.

Přílohou červnových Informací je dopis krajanům žijícím v provincii Západní Kapsko ohledně rozpisu konzulárních dnů v budově bývalého GK Kapské Město.

A na závěr ještě jedna smutná zpráva. Mnozí již jistě víte, že v sobotu 30. května 2009 zemřel Waldemar Matuška, legendární český zpěvák a herec. Aktuálně jsme tedy zařadili článek právě o „Waldovi“, pod kterýmž jménem ho zná a bude si ho navždy pamatovat snad každý Čech.

Vaše redakce

                            Zemřel Waldemar Matuška (+76)

Waldemar Matuška

 

Na Floridě v sobotu  30. května  zemřel český zpěvák Waldemar Matuška. Příčinou úmrtí šestasedmdesátiletého umělce byl zápal plic a selhání srdce.

Waldemar Matuška se narodil 2. července 1932 v Košicích.

Když v šedesátých letech minulého století vyběhl Waldemar Matuška na pódium a zahalekal "To všechno vodnés čas", působil jako zjevení. Měl "chuligánský" sex-appeal, vousy, uhrančivé oči a sršel energií. Příliš se nehodil mezi školené hlasy československé pop music a působil tak trochu jako protiklad Karla Gotta. Fanoušci ho však milovali a mnohé z jeho písní zlidověly natolik, že jsou slyšet v hospodách i u táboráků.

Hudební nadání a dramatický talent zdědil Matuška asi po své mamince - zpěvačce vídeňských operetních divadel. Do školního sboru ho ale nepustili a ze zpěvu měl na vysvědčení několikrát čtyřku.

Vyučil se sklářem a později nastoupil do "Moserovky" v Karlových Varech. Kvůli slabým plicím se však musel sklářské píšťaly vzdát. V roce 1950 zkusil štěstí ve Státním souboru písní a tanců a lidová písnička mu navždy učarovala. Hrál v různých kapelách folklór, dechovku i taneční hudbu, po vojně dělal dokonce tajemníka chebského Okresního domu osvěty.

Na konci 50. let se přesunul do Prahy, vystupoval v Redutě, v kavárně Vltava a jezdil s Mambo kvintetem po tancovačkách.

V roce 1960 natočil svůj první hit Suvenýr a pak přišlo hvězdné období v Semaforu u Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Všestrannou muzikálnost a mužný hlas širokého rozsahu ještě umocňoval charismatický zjev. Jeho hvězda začala stoupat, zářil v představení Zuzana není sama doma a Člověk z půdy. Přišly i první hity: Árie měsíce, Klokočí, Písnička pro Zuzanu. Zpíval i duety, ty nejznámější s Evou Pilarovou. Jejich Ach, ta láska nebeská byla vyhlášena písní roku a tentýž rok (1962) získal Matuška i svého prvního Zlatého slavíka (druhého dostal v roce 1967, několikrát pak byl druhý).

Po dvou sezonách v Semaforu přešel v roce 1963 do Rokoka, kde obstál i herecky v hlavních rolích. Hostoval i v Národním divadle. Z Rokoka odešel se skupinou Mefisto, spolupracoval s Václavem Hybšem a pro svou oblíbenou country našel ideálního textaře v Ivu Fišerovi. Zpíval v mnoha zemích světa, v pařížské Olympii i v londýnské Albert Hall. Se skupinou K.T.O. byl několikrát na festivalu v Nashvillu. "Má hlas, kterému věříte," říkali o něm hudební publicisté.

Svůj herecký talent uplatnil i ve 22 filmech (mimo jiné Všichni dobří rodáci, Noc na Karlštejně, Kdyby tisíc klarinetů, Limonádový Joe či Fantom Morisvillu).

Waldemar byl třikrát ženatý, z prvního manželství má syna Mirka. Se svou poslední ženou, zpěvačkou Olgou Blechovou, byl dlouhých 33 let a má s ní syna Waldemara. Právě kvůli Olze v roce 1986 emigroval k překvapení státního režimu i svých přátel do Spojených států. Byl tehdy dost populární, často koncertoval i v zahraničí. Z jedné takové cesty už se nevrátil. Jeho odchod do USA zaskočil nejen posluchače, ale i jeho osobní přátele.

 Reakce režimu byla naprosto hysterická. Matuškovy písně se nesměly hrát v rozhlase, připravená deska s názvem Jsem svým pánem se na pulty prodejen nikdy nedostala, z titulní písně seriálu Chalupáři byl vymazán zpěvákův hlas, z jiných filmů bylo vymazáno aspoň jeho jméno z titulků. Avšak marně. Waldemarův hlas všichni jistojistě poznali.

Matuška zatím v USA pořádal koncerty pro krajany a vydával zde další desky. Zklamání, které mu prorokovali v Rudém právu, se Matuška nedočkal. Sám tvrdí, že jeho začátky v Americe zdaleka nebyly tak tvrdé jako ty v Praze.

Do Čech se trvale nevrátil ani po roce 1989. Pravidelně sem ale jezdil a koncertoval se skupinou K.T.O. (Kamarádi táborových ohňů). S přibývajícím věkem avšak ustávaly i tyto krátkodobé návštěvy, trpěl střevními problémy a astmatem a nakonec mu letos na jaře zakázali lékaři cestovat úplně.

Pro všechny Matuškovy fanoušky znamenala zpráva o jeho smrti šok.

Česko přišlo o pěveckou legendu.

                                                                                                                                           Zpracovala: Mirka Schullerová

Inzeráty

Naučte se šít jako profesionálové a oblékejte se podle svých představ.

KURZY ŠITÍ pro začátečníky i pokročilé

Individuální přístup a zdokonalení vašich dovedností jsou u nás zaručeny.

 

Hej - Design Studios

Specializujeme se také na DESIGN A ZAKÁZKOVÉ ŠITÍ svatebních šatů; večerních, business a vycházkových oděvů.

Najdete nás v Centurion.

VOLEJTE 0834484795 – Petra

  • Data konání pravidelných měsíčních střeleb klubu v Pelindabe (každou poslední neděli v měsíci) pro rok 2009. Střelby se konají od 9.00 do 13.00, poté následuje bring and braai.

29. března  2009, 26. dubna 2009, 31. května 2009, 28. června 2009, 26. července 2009

30. srpna 2009, 27. září 2009, 25. října 2009, 29. listopadu 2009, 27. prosince 2009

Václav Tvardek, 0828152272

  • Výuka češtiny a angličtiny od začátečníků až po velmi pokročilé, od dětí až po důchodce. Individuální přístup. Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com
  • Kvalifikovaná soudní překladatelka nabízí vypracování překladů z češtiny do angličtiny a z angličtiny do češtiny (případně z a do ruštiny a němčiny). Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com
  • Personal Assistant (Věk 21-45let)

Guesthouse a Inženýrsky-konzultanská společnost (sekretářské služby pro 2 nezávislé firmy)

-                      Recepce, concierge

-          pozdní check-iny

-          běžná administrativa

-          jízdy pro firmy

Požadavky:

-          zkušenosti v oblasti turismu, ubytování, kancelářské služby,pohostinství

-          vhodné vystupování

-          řidičský průkaz

-          R4 000 pm + max R2000 bonus.

Zašlete prosím životopis na klara@villaklara.co.za či fax 086 512 6464

  • Villa Klara B&B nabízí ubytování v luxusně vybavených pokojích  v srdci Johannesburku v Northcliffu.Guesthouse je vhodně situován velmi blízko nákupního střediska Cresta.

Ideální pro byznysovou klientelu díky své poloze. (CBD 15minut, Sandton 20minut, N1 7 minut, nemocnice 10 minut)

Pokoje mají :WiFi spojení

Pro více informací navštivte naši webovou stránku.www.villaklara.co.za

Rezervace: klara@villaklara.co.za    či  011 478 2513. Denně od: 08:00 do 17:00.

At Villa Klara, the customer always comes first.

Plakát

YDCT is very excited about our upcoming triple bill season at the UNISA Little Theatre from 24 - 27 June.   We will be showcasing the exquisite “Aurora’s wedding,” an extract from Sleeping Beauty (Act 3).  This piece demands both technique and purity of style from the dancers.  You will be entertained with the very famous Cats, Red Riding Hood and Florestan divert and the exquisite Aurora and Florimund pas de deux.  The piece, choreographed after the Petipa style by the artistic team, Sue Kirkland, Tanja Graafland, Christopher Montague and Suranel van den Berg, offers all age groups within our company a chance to excel in both technique and artistry.

Also in the classical genre, the company will be performing the extremely challenging work, Concerto ‘B’.  Choreographed by Christopher Montague, this work is based on the unique Balanchine style and brings a less ridged and therefore very demanding framework to the conventional classics.  Here our senior students are grilled in neo-classism and in perfecting their technique and stamina.

Our proud history of introducing new and exciting works to the company and to its audiences continues with a commission for former YDCT member Gisela Iles, now artist with Mzanzi Productions.  She has created a contemporary work for the dancers, based on the TS Elliot poem “Preludes”.  The piece explores the ever changing human condition, the feelings of being alone in a crowd, in complete hopelessness and the ability of the human spirit to escape this and embrace eternal hope. 

Also new to our dancers is an exciting work choreographed by Deidre van Schalkwyk in the Irish folk genre.  Deidre has trained our students to embrace the energy, precision and unique patterning of this very popular style of dance.

We hope you will agree that this programme is filled with variety and is assured to please you our audiences - as your artists we live to entertain you...

Performances

Wednesday      24 June 19h30 Opening Night with complimentary cheese and wine.  Ticket price: R120

Thursday          25 June 19h30 Ticket price: R50

Friday              26 June 15h00 Ticket price: R80

Friday              26 June 19h30 Ticket price: R60

Saturday          27 June 15h00 Ticket price: R80

Saturday          27 June 19h30 Ticket price: R60

Bookings

Electronic: www.ydct.co.za or email us at ydct.bookings@gmail.com.  Telephonic: Call Marian on 079 174 2221.

Jihoafrická města

BLOEMFONTEIN

Bloemfontein je zajímavý především svojí polohou. Podíváte-li se na mapu Jihoafrické republiky, zjistíte, že leží přímo uprostřed země. Bloemfontein byl tedy vybudován jako strategické místo. Jeho historie sahá do třicátých let devatenáctého století, kdy se zde v roce 1836 usadil dobyvatel pan Johannes Brits, okouzlen místní krajinou. Jeho farma se brzy stala výborně situovaným odpočinkovým místem pro cestovatele a jejich koně nebo skot, táhnoucí vozy s majetkem. Tak byl Bloemfontein objeven jako strategické místo.  O několik let později prodal Pan Brits svoji farmu za třicet sedm liber sterlingů majorovi H.D. Wardenovi, který zde začal s výstavbou pevnosti, která později přerostla v město. Město dostalo své jméno podle pramene, kterému místní obyvatelstvo řikalo Manguang (místo leopardů), ale projíždějící cestovatelé ho nazvali Bloemfontein (jarní kytka).

Dnes je Bloemfontein hlavním městem provincie Free State s více než 470 tisíci obyvateli a sídlo jihoafrického nejvyššího soudu. A ze své polohy těží dodnes. Je to výborné místo pro pořádání různých celostátních konferencí nebo významných sportovních utkání.

Je zde válečné muzeum, které je věnováno Anglo-Burské válce (1899 – 1902), a které prý žádný návštěvník města nesmí opominout.

Co by strategické místo,  sehrál Bloemfontein  během této války velmi důležitou roli. Bylo to sídlo Burů, které Angličané, pokud chtěli v této válce zvítězit, museli bezpodmínečně dobýt. To samozřejmě Burové věděli a rychle v Bloemfonteinu vybudovali  svoji velkou  vojenskou  základnu.  Nájezdům Angličanů vydrželo město, za velmi tvrdých podmínek, vzdorovat velmi dlouho, ale po roce  nakonec podlehlo. V Blomfonteinu byla vztyčena anglická vlajka, aby tak Angličané za další dva roky v této válce zvítězili zcela.

Další zajímavostí je první bloemfonteinská radnice, což je zvláštní budova s doškovou střechou a podlahou uplácanou z hlíny a trusu dobytka. Vevnitř je pouze jedna místost. Tato nejstarší bloemfonteinská budova, postavená v roce 1848, sloužila střídavě jako sídlo vlády,  sídlo představitelů církve, škola a místo pro setkání veřejnosti.

Jestě tu mají nedalekou Čtvrtou bloemfonteindkou radnici, která je pro svou  zajímavou architekturou nazývána Perlou Free State provincie.

O druhé a třetí radnici historické prameny mlčí. Ale určitě někde být musí.

Zpracovala Radka Hejmalová-Millar

FEJETONY

Ptákoviny z Blumfontejna

 

 

ZAKÁZANÉ PÍSNIČKY

PSÁNO JEST V BŘEZNU LÉTA PÁNĚ 1976

ZPRÁVA MINISTERSTVA ZEMĚTŘESENÍ

Šestý náměstek ministra školství Karel Slabika, včera předal ministru zemětřesení Nezamyslu Rosolovi, obsažnou zprávu o výsledcích revize učební látky v našich školách, v hodinách zpěvu. Ministr školství Dominik Poučka se ohradil proti tomuto zákroku, leč ministr Rosol mu připomenul Vládní nařízení XP-14/::9649808 žc, kterým se Ministerstvo školství přiděluje Ministerstvu Zemětřesení místo prémií zaměstnancům tohoto ministerstva (Ministerstvo školství totiž zdaleka nenese takovou důležitost jako Ministerstvo zemětřesení).

Náměstek Slabika reportoval ministru Rosolovi,  že bylo zjištěno, že školním dětem jsou přednášeny texty písniček vulgárního rázu a proto ustanovil komisi, která by přezkoumala učební osnovy pro hodiny zpěvu v našich školách, se specifickým zaměřením k národním písničkám v těchto osnovách zahrnutých. Na tuto studii ustanovil dobu čtyř let.

Komise byla složena z 18ti odporníků a toto jsou výsledky jejich čtyřletého výzkumu (z čehož  jenom dva a půl roku strávila hledáním budovy).

1.      Písnička "Až já na tu vojnu půjdu" se tímto zakazuje ve školách zpívat, neboť v jedné sloce rekrut vesele zpívá "...a mé ze všech nejmilejší, žalostí pukne srdce", což beze sporu ukazuje jeho sadistickou náturu s tendencí vyžívat se v rozkoši pozorování srdečního infarktu jeho milé.

2.      Písnička "Ach synku, synku" sice nabádá hocha aby se naučil hospodařit tím, že dá spravit kolečko, čímž se tato písnička zdánlivě zdá býti poučná a takto vítaná. Komise však moudře dohlédla dále, a obnažila skutečnost, že hoch by v žádném případě neměl objednávat opravu kolečka, aniž by zkontroloval byly-li na to plánované fondy. Proto i tato písnička se školám silně nedoporučuje.

3.      Písnička "7 let jsem u vás sloužil",je komisí vřele doporučována s výjimkou první sloky, která říká : "7 let jsem u vás sloužil a nic jste mi nedali". Tato věta věrně obrysuje charakter českého zaměstnavatele a komise moudře usoudila, že pro tuto informaci mají školní děti dost času, takže není nutné je o tomto charakterovém rysu českého zaměstnavatele vůbec učit. Dříve nebo později se o tom přesvědčí samy.

4.      V téže písni však, další sloka vysvětluje, že "7 let jsem u vás sloužil a nic jsem vám neukrad´".Tuto sloku je komisí doporučováno opakovat nejméně dvakrát, protože 7 let bez sebemenší krádeže je u českého zaměstnance bezpochyby nevídaný rekord, který je nutno náležitě propagovat.

5.      V písni “Pode mlejnem, nade mlejnem, husy se perou”, jakýsi šotek nabádá Jeníčka a by zastřelil “některou”.Ne tu, která spor začala, nýbrž libovolně zvolenou husičku,. třeba mírumilovnou a nevinnou. Tuto nerovnost sudby nelza aplikovat na zvířata, protože na to mají patent jenom lidé. Mimo to je chyba děti mylně informovat, ře husy se střílejí. Tato písnička byla z osnovy vyškrtnuta.

6.      Písnička “Já mám svou panenku v Roudnici, chodějí tam za ní proutníci” se  z osnovy vyjímá kompletně a to z důvodů, že děti nevědí kdo jsou “proutníci” a v tomto stadiu to vědět nepotřebují. Mimo to, skutečnost, že dovolím proutníkům navštěvovat mou milou, nesvědčí o velké síle charakteru a znovu tady není třeba aby děti kladly hloubavé otázky.

7.      Písnička “Já do lesa nepojedu” se silně nedoporučuje, protože svědčí o podstatné debilitě zpívajícího: Když se bojí že by mu hajnej sebral sekeru, proč ji nenechá doma? Jedině, že by s tou sekerou chtěl v lese dělat něco nezákonného a v tom případě by písnička byla z osnovy vyškrtnuta úplně.

8.      Taktéž se zakazuje píseň "Kolíne, Kolíne", ve které se zpívá :"Šenkuje tam má milá, šenkuje tam ve víně". Komisi se sice nepodařilo zjistit co v tom víně dělala a jakého perverzního činu se dopouštěla tím, že šenkovala ale podle jednoho člena komise, který kdysi shlédl francouzský film ve kterém se nahá dívka koupala v akvariu naplněném vínem, a několik perverzních starců to víno pilo, jde tady beze sporu o jakýsi nemravný akt, který by zaručeně narušoval čistou výchovu našich dítek.. Proto I tato píseň byla z. osnovy vyškrtnuta.

9.      Konečně v jedné národní písni se zpívá “něco za cibuli, něco za křen, něco zaplatíme, něco zapřem´”. Tato píseň učí děti nepoctivosti, neboť zapírat co jsme zkonzumovali, je krádež. K tomuto poznatku je nesprávné přivádět děti školního věku, neboť se to naučí samy až vyrostou. Mimo to, děti jsou tady mylně informovány, že cibule a křen jsou mezinárodně uznávaná platidla, Tato báseň je proto z osnovy vyškrtnuta.

Uvedené výsledky čtyřletého výzkumu jmenovanou komisí byly přivítány bouřlivým potleskem a oceněním těžké čtyřleté práce 18ti členné komise, Ministr Rosol předal náměstku Slabikovi medaili "Zlatá noha". Pardon, "Zlatá nota!.

ČESKÁ  PŘÍSLOVÍ – od pana Jirouta

 

VESELÁ MYSL, PŮL ZDRAVÍ,

tvrdí dokonce i lékaři, i když odbornější terminologií. Ostatně už v pohádkách se říká, že veselí krajánkové, vtipní ševci, všelijací žertéři a šprýmaři jsou zpravidla zdraví a čilí jako rybka – zatímco smutné princezny, melancholičtí císaři a jiní trudnomyslní bolestíni valem chřadnou a hynou. Vraťme se však od pohádek ke skutečnosti. Všichni máme asi zkušenost, že když ve chvílích tísně, nedobré nálady a fyzické indispozice přijde někdo, s nímž se můžeme od srdce zasmát, kdo nás dovede pobavit, zlepšuje se naše tělesná kondice, hlava přestává bolet a všelijaké neduhy ustupují kvapem do pozadí. Humor a smích – to je koření života, zázračný lék. A lidí, kteří tento vzácný lektvar dovedou namíchat, je třeba si opravdu vážit.

SYTÝ HLADOVÉMU NEVĚŘÍ

je fakt, který nejlépe potvrdí každý člověk, postižený poslední večer v roce migrénou či bolestí zubů, žaludeční nevolností nebo záchvatem reumatismu. Je-li právě uprostřed veselé společnosti, marně bude přátelům dokazovat, že „kyselý“ obličej nemá proto, že by se nudil, otravoval, byl sžírán svým světobolem či na někoho nevražil. Marně bude připomínat, že s bolavým oteklým kloubem nemůže se plně účastnit silvestrovského skotačení, na citlivý zub nemůže pít ledové šampaňské nebo horký punč; že s řezavou bolestí hlavy nelze dovádět při melodiích džezového orchestru a že při střevních potížích nemožno mu pojíst horký ovar nebo peprnou gulášovku.

Člověk, pravda, nemůže „vlézt do cizí kůže“ – což však ještě neznamená, že nelze být jeden k druhému ohleduplný.

TAK DLOUHO SE CHODÍ SE DŽBÁNEM PRO VODU, AŽ SE UCHO UTRHNE

Praví přísloví – ale mohl by to klidně být i  titulek Černé kroniky v našich denních listech. Lapidární a výstižný.

Výtečníci, o kterých se zde píše, všelijací pobertové a nenechavci, příživníci, hochštapleři a obchodníci s lidskou důvěřivostí, plnili svůj džbán z cizích studen a někdy si chodili pro vodu hezky dlouho: do pokladem, do bytů, šatníků, zásuvek či kapes svých bližních. Na vývěsním štítku této rubriky se dovídáme, jak dlouho, jakými cestami a stezičkami a k jakým studnám chodili. Ale především – na potvrzení pravdivosti tohoto přísloví – že i jim se, tak jako všem podobným, jednoho dne definitivně a s konečnou platností „u džbánu utrhlo ucho“.

 

Zábava

a)    ČEŠTINA

Dnes jsem se vás rozhodla potrápit především záludnými vyjmenovanými slovy po P.

Doplňte I/Í Y/Ý:

Tato kob-lka je nev-zp-tatelná. L-bor za ní pob-hal s načep-řenou hlavou. Pojednou klop-tl a rázem b-l v kaluži. Pojď se nap-t. Nemus-š se p-řit. P-káš jen za svou pal-čatost.

Bab-čka m- četla příběh o up-rech. S obl-bou p-jí l-dskou krev. L-dé z nich mají strach dosud. V temných kobkách s nimi pob-vají i netop-ři a slep-ši. Kolem roste jen p-r a b-l-. P-lníkem si p-lují svůj chrup, pak mají zoubky dost ostré. Jejich ob-dl- je vlhké. Raději je nepop-chuj.

Zpracovala Radka Hejmalová-Millar

b)    ZAJÍMAVOSTI

Zajímavosti o spánku zvířat

Spánek. Někdo ho miluje a dokáže prospat většinu života, jiný ho bere jako nutné zlo, které ho obírá o čas, ve kterém si může užívat, nebo třeba vydělávat peníze. Jak jsou na tom ale zvířata?

Přemýšlíte někdy při pohledu na svoji kočku, neustále se líně povalující po domě, kolik času vlastně prospí? A co divoká zvířata, která si musí neustále krýt záda, protože jim hrozí nebezpečí sežrání? Mají vůbec čas v klidu se vyspat?

 Lvi jsou toho jasným důkazem. Lvi žijí ve smečkách, které tvoří několik příbuzných samic, jejich mláďata a jeden až čtyři samci. Samice jsou lehčí a hbitější, a starají se tak o lov. I díky tomu toho nenaspí tolik co samci. Přesto si lvice bez problémů schrupne i 15 hodin denně. Samec je větší, těžší a silnější, jeho úkolem tedy je ulovenou kořist chránit. Hned poté, co jí pořádný kus sežere, samozřejmě. Skoro by se dalo říct, že kromě žraní už toho nemůže během dne moc stihnout. Jeho spánek totiž trvá i 20 hodin denně. Je to nejvíc v celé živočišné říši. Při odpočinku si navíc lvi prokazují spoustu pozorností. Ve stavu polospánku se navzájem čistí, olizují, otírají se o sebe a je na nich vidět, že tuhle činnost opravdu milují. Lvi jsou prostě králové zvířat – hlavně co se umění vychutnat si odpočinek týče.

● Tučňák spí jen několik minut denně.

● Růžoví plameňáci spí vestoje na jedné noze.

● Některá zvířata, např. kůň, slon, žirafa aj., spí vestoje. Nedokázala by se totiž včas, nebo vůbec zvednout.

● Lenochod zdatně konkuruje lvům. Prospí až 85 % života.

● Býložravci spí na etapy. Někteří členové stáda spí, jiní drží hlídky.

● Kachna má při spaní jedno oko otevřené.

● Stěhovaví ptáci si dokážou schrupnout i za letu.

● Zvířata žijící ve společenstvích se k sobě při spaní ráda tulí. Některá dokážou vytvořit i neuvěřitelné hromady o několika desítkách jedinců.    

                                                                                                                                                      Zpracovala: Mirka Schullerová

c)     RECEPTY

DOMÁCÍ TVAROH

Kyselé mléko se nechá stát v plastikové nádobě až jsou v něm sražené kousky. Potom se vezme kbelík nebo jiná nádoba, dá se přes něj látka (nejlépe plátno), která se připevní kolíčky tak, aby se trošku prohýbala. Na látku se naleje kyselé mléko, přikryje další látkou a nechá se aspoň 2 dny stát a okapávat. Po dvou dnech máte mezi těmito dvěma látkami žádaný tvaroh.

DOMÁCÍ CHLÉB


Až se vaším domovem bude linout vůně čerstvě upečeného chleba, budete si připadat jako na cestě do minulosti a zavládne u vás hřejivá atmosféra.

Doba přípravy:30 minut
Doba kynutí: 60 minut
Doba pečení:55 minut

Budete potřebovat na 1 bochník:

225g žitné (rye flour) a 375g hladké  mouky ( cake flour)
1 kostku droždí ( 4 lžičky instantních)
5 lžiček soli
3 lžičky octa
3 lžičky kmínu
2 lžičky cukru krystal
3 lžíce oleje

360 ml vody

mouku na posypání válu
tuk na vymazání plechu

Postup:

1. Z rozdrobeného droždí, vody a cukru připravte kvásek. Nalijte ho do mísy k mouce, osolte, dochuťte kmínem, přilijte ocet a olej. Vymíchejte hladké těsto a nechte na teplém místě vykynout.

2. Na pomoučeném válu rozválené těsto třikrát přeložte v intervalu patnácti minut. Potom vytvarujte bochník, který dejte na vymazaný plech a potřete ho vodou.

3. V troubě vyhřáté na 180 °C pečte deset minut, pak teplotu stáhněte na minimum a pomalu dopékejte dalších 45 minut. Bochník vyjměte z trouby, opět potřete vodou a nechte vychladnout.

Žitná mouka se dá zakoupit v “Health shops” nebo v   lékárnách Dis-chem.

d)    ZDRAVÍ

Léky z kuchyně

Co vás napadne, když se řekne křen, rýže, tvaroh nebo podmáslí? Určitě si vzpomenete na jídlo. Ovšem nejen žaludku mohou tyhle dobroty udělat dobře. Někdy totiž skvěle zafungují i místo léků.

Tvaroh - Ulevuje bolavým kloubům. Příjemně chladí, tiší bolesti, působí proti otokům a zánětům.
Tip: Tvarohový zábal na klouby

Tvaroh rozetřete na utěrku na tloušťku prstu. Potřenou stranou ji oviňte okolo kloubu. Vše obalte froté ručníkem, který můžete přichytit leukoplastí. Nechte působit asi 30 minut. V případě potřeby opakujte několikrát denně.dsd

Křen a med - Obsahuje ostré éterické oleje, které ničí viry a bakterie a uvolňují hleny. Med dezinfikuje a zklidňuje podrážděné sliznice.

Tip: Křenový med uvolní kašel

Lžíci čerstvě nastrouhaného křenu smíchejte se třemi lžícemi medu. Užívejte třikrát denně jednu čajovou lžičku.

Rýže - Osvědčila se jako dobrý lék při žaludečně-střevních potížích. Zklidňuje totiž sliznice a mírní podráždění. Svým jemným působením dokáže průjem dokonce i zastavit.

Tip: Rýžová voda pomáhá proti průjmu

200 g rýže vařte se lžičkou mořské soli asi 30 minut v jednom litru vody. Potom ji nechte 30 minut pařit a nakonec přeceďte. Během dne vypijte několik větších šálků rýžové vody.

Dýně -Posiluje činnost močového měchýře, působí proti oslabenému a podrážděnému měchýři a kromě toho pomáhá předcházet jeho zánětům.

Tip: Dýňová semínka na močový měchýř

Po dobu čtyř týdnů dvakrát denně rozžvýkejte asi 1 - 2 lžíce dýňových semínek.

Olej a mléko - Olivový olej obsahuje hodnotné mastné kyseliny, podobné těm, které jsou přirozeně v naší kůži. Kůže je proto přijme a zabuduje do vlastního lipidového pláště (tukové vrstvy). Ten kůži chrání před vysoušením. Mléko ji zas činí vláčnou.

Tip: Olejovo-mléčná lázeň na kožní nemoci

4 lžíce olivového oleje smíchejte s jedním litrem mléka a přidejte do vody na koupání. Ovšem pozor - voda nesmí být moc horká, jinak dosáhnete opaku a kůže vyschne.

Cibule - To, co nám při krájení cibule vhání slzy do očí, je zároveň i léčivé - ostré éterické oleje totiž výrazně tlumí záněty a mírní veškeré bolesti.

Tip: Cibulový obklad zastaví bolení ucha

Jednu větší cibuli nakrájejte na drobné kousky a zabalte do většího bavlněného kapesníku. Nejméně na třicet minut pak přiložte na bolavé ucho. Tuto cibulovou terapii opakujte, dokud problémy neodezní.

Zázvor - Spolehlivě zahání nevolnost a pomáhá předcházet zvracení.

Tip: Zázvorový čaj mírní nevolnosti

Kousek zázvoru nakrájejte na tenké plátky, přelijte litrem vroucí vody a přikrytý nechte louhovat 15 minut. Pijte po dávkách během dne.

Ocet a sůl - Kyselina z octa a mořská sůl jsou jednička v boji proti bradavicím. Nečekejte však zázraky hned, léčba může trvat i několik týdnů.

Tip: Octovo-solná náplast proti bradavicím

50 ml octa a dvě lžičky mořské soli dejte do prázdné vysoké sklenice, dobře promíchejte a nechte dvanáct hodin stát na jednom místě. Na bradavice večer naneste několik kapek tohoto roztoku a přelepte je polštářkovou náplastí. Nechte působit přes noc. Opakujte denně.

Citron a jablko – Ovocné kyseliny podpoří tvorbu slin a výrazně tak zneutralizují zápach v ústech.

Tip:Citronové jablko proti zápachu z úst

Jablko nakrájejte na malé kousky a hodně pokapejte citronem (případně limetkou). Důkladně a pomalu žvýkejte. Opakujte alespoň pětkrát denně.

Od teď už nemusíte utrácet zbytečně peníze za některé léky. Věřte tomu, co máte doma, a vyzkoušejte to. A věděla jste, že nejen pro zdraví mohou být potraviny užitečné? Například okurková maska umí skvěle hydratovat pleť, tvaroh zase stáhne póry a peeling rozdrcenými mandlovými zrníčky obličej prozáří.

Znáte i vy nějakou zaručenou babskou radu z kuchyně?

                                                                                               Zpracovala: Mirka Schullerová

e)    HUMOR

*Letí letadlo nad Afrikou a v něm George Bush, Gerthard Schroeder a Václav Klaus. Najednou sebou začne letadlo prudce házet, ozve se exploze a jeden motor vybuchne. Pilot si bleskurychle nasadí padák, řekne: "Hodně štěstí, pánové" a vyskočí.
Bush říká: "Žádnou paniku, pánové. To zvládnu." Chytí knipl a kupodivu, sice tvrdě, ale přistane na jedné planině. Téměř okamžitě je letadlo obestoupeno davem černoušků.
Ti tři vystoupí, ale dav se nerozstupuje. Největší z černoušků, náčelník, předstoupí a lámanou angličtinou říká: "My být lidojedi a my vás teď všechny sníst".
Bush vykoktá: "Ale, to nemůžete. Jsem prezidentem Spojených států amerických."
Náčelník na to: "Na to my kašlat, z tebe být guláš." a černoušci ho odvlečou.
Schroeder: "Ne, prosím, jsem německý kancléř. Celý národ na mě spoléhá."
Náčelník: "Na to my kašlat, z tebe být svíčková." a taky ho odvlečou.
Klaus: "Ne tak to by opravdu nešlo. Já jsem prezident České republiky."
A náčelník na to česky: "Ty vole, tam jsem studoval. Dáš si guláš nebo svíčkovou?"

*Generál se svými vojáky dobyl velké město. Nechá si je nastoupit a rozkazuje: "Vojáci, právě jsme dobyli město. Takže ženy zabít a muže znásilnit."
V řadách vojáků se tvoří velký chaos. Až jeden vystoupí z řady a směle se zeptá: "Ale pane generále, nemělo by to být obráceně?"

Vtom ho zezadu nakopne jeden z vojáků a pěkně přihřátým hlasem mu povídá: "Drž hubu, rozkaz je rozkaz!"

*Ženská si objedná do bytu montovanou skříň. Přijedou, namontujou, žena zaplatí, odjedou. Najednou projede pod okny tramvaj a skříň spadne. Co teď? Manžel není doma, tak skočí pro souseda, ať jí pomůže. Soused zvedne skříň a připevní ji vrutama ke zdi. Projede tramvaj a skříň zase spadne. Soused říká: "Víte co, já to přimontuju, vlezu do skříně a kouknu, kterej vrut povoluje první a tam pak dáme větší. Žena souhlasí a že půjde zatím postavit na kávu. V tom se vrátí manžel, vidí na stole prostřeno pro kávu a novou skříň. Otevře ji, tam soused. "Co tu děláte, sousede?" zařve. Soused se zamyslí a pak povídá: "Víte co, dejte mi rovnou přes hubu, protože když vám řeknu, že tu čekám na tramvaj, tak mi stejně neuvěříte.

*Sejdou se v hospodě tři dealeři světoznámých pivovarů: Heinekenu, Budweiseru (USA) a Plzeňského Prazdroje. První dealer si objednává: "Dám si jeden Heineken, protože je vyroben z těch nejlepších surovin". Američan říká vrchnímu: "Dám si Budweiser, protože je prostě nejlepší na světě!".A Čech říká: "Já si dám Colu". Ostatní dva se na něj tázavě podívají a ptají se ho: "Vy si nedáte pivo?!?" A náš dealer jim odpoví: "Když si nedáte pivo vy, tak ani já nebudu..."

 

Správná řešení:

 

Čeština:

Správné řešení:

Tato kobylka je nevyzpytatelná. Libor za ní pobíhal s načepýřenou hlavou. Pojednou klopýtl a rázem byl v kaluži. Pojď se napít. Nemusíš se pýřit. Pykáš jen za svou paličatost.

Babička mi četla příběh o upírech. S oblibou pijí lidskou krev. Lidé z nich mají strach dosud. V temných kobkách s nimi pobývají i netopýři a slepýši. Kolem roste jen pýr a býlí. Pilníkem si pilují svůj chrup, pak mají zoubky dost ostré. Jejich obydlí je vlhké. Raději je nepopichuj.