česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Květen

Těžko by někdo hledal krásnější a výstižnější úvod k čemukoli květnovému, než první verše ze slavné epické básně Karla Hynka Máchy – Máj. A tak se o to ani nesnažíme. Vítejte tedy u květnového vydání Krajanských informací!

Byl pozdní večer, první máj,

večerní máj byl lásky čas,

 

hrdliččin zval ku lásce hlas,

kde borový zaváněl háj,......

 

Vážení a milí krajané,

těžko by někdo hledal krásnější a výstižnější úvod k čemukoli květnovému, než první verše ze slavné epické básně Karla Hynka Máchy – Máj. A tak se o to ani nesnažíme.

Vítejte tedy u květnového vydání Krajanských informací!

Jako obvykle budete zasvěceni do aktuálního dění na české politické, ekonomické a kulturní scéně. V seriálu o jihoafrických městech se tentokrát podíváme do Mother city. Pobavíte se u dalších fejetonů pana Schuberta v rubrice Ptákoviny z Blumfontejna, dnes na téma stáří, se kterým se autor vypořádává s úžasným humorem a sebeironií.  Ve vlastní kuchyni si budete moci vyzkoušet další recept a pokud se vám zrovna nechce vařit, tak si můžete namáhat rozoumky nad hádankou nebo nad češtinou. Zasmějete se u vtipů a dostanete tip na návštěvu kina.

Pamatujete na jméno Jurij Alexejevič Gagarin? První člověk, který vyletěl do vesmíru? Představte si, že od této slavné události uběhlo letos už 48 let. Více se dočtete v Zajímavostech.

V rubrice Zdraví se podíváme na zoubek tukům. To abychom už jednou pro vždy věděli, které jsou ty špatné a které ty dobré.

Jsme rádi, že se nám rozrůstá inzertní část a budeme se těšit na vaše další příspěvky, samozřejmě nejen ty s inzeráty.

A na závěr ještě jedno malé připomenutí pro všechny paní, slečny a dívky. Víte, že podle české tradice má být v květnu každá žena políbena pod rozkvetlým stromem, nejlépe lípou? Rozkvetlý a lípu byste tady hledaly asi těžko, ale políbení pod stromem se určitě zařídit dá. A pak vás, milé dámy, celý příští rok štěstí a dobrá nálada neopustí!

Vaše redakce

Inzeráty

 • Data konání pravidelných měsíčních střeleb klubu v Pelindabe (každou poslední neděli v měsíci) pro rok 2009. Střelby se konají od 9.00 do 13.00, poté následuje bring and braai.

29. března  2009, 26. dubna 2009, 31. května 2009, 28. června 2009, 26. července 2009

30. srpna 2009, 27. září 2009, 25. října 2009, 29. listopadu 2009, 27. prosince 2009

Václav Tvardek, 0828152272

 • Výuka češtiny a angličtiny od začátečníků až po velmi pokročilé, od dětí až po důchodce. Individuální přístup. Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com
 • Kvalifikovaná soudní překladatelka nabízí vypracování překladů z češtiny do angličtiny a z angličtiny do češtiny (případně z a do ruštiny a němčiny). Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com
 • Personal Assistant (Věk 21-45let)

Guesthouse a Inženýrsky-konzultanská společnost (sekretářské služby pro 2 nezávislé firmy)

-                      Recepce, concierge

-          pozdní check-iny

-          běžná administrativa

-          jízdy pro firmy

Požadavky:

-          zkušenosti v oblasti turismu, ubytování, kancelářské služby,pohostinství

-          vhodné vystupování

-          řidičský průkaz

-          R4 000 pm + max R2000 bonus.

Zašlete prosím životopis na klara@villaklara.co.za či fax 086 512 6464

 • Villa Klara B&B nabízí ubytování v luxusně vybavených pokojích  v srdci Johannesburku v Northcliffu.Guesthouse je vhodně situován velmi blízko nákupního střediska Cresta.

Ideální pro byznysovou klientelu díky své poloze. (CBD 15minut, Sandton 20minut, N1 7 minut, nemocnice 10 minut)

Pokoje mají :WiFi spojení

Pro více informací navštivte naši webovou stránku.www.villaklara.co.za

Rezervace: klara@villaklara.co.za    či  011 478 2513. Denně od: 08:00 do 17:00.

At Villa Klara, the customer always comes first.

Plakát

Jihoafrická města

KAPSKÉ MĚSTO

Kapské Město, též Mother City, se pyšní krásnou scenérií, která hned tak někde jinde ve světě nemá obdoby. Výhled na dnes notoricky známou Stolovou horu a neméně krásné vrcholky Lion´s Head a Devil´s Peak byly už pro námořníky sedmnáctého století neklamným znamením, že právě dopluli do námořnického ráje. Dnes jsou tyto skalní útvary znamením ráje také pro turisty. A těch do Kapského Města dorazí ročně požehnané množství.

Když 6. dubna 1652 zakotvil v místě dnešní Table Bay, se svou lodí Drommedaris, Holanďan pan Jan van Riebeck, jistě netušil, jakou díru do historie tím udělal. Prostě se mu líbil výhled, krásná krajina a zeměpisná poloha. Tato kombinace se mu zdála velice výhodná pro založení „the Tavern of the Seas“, jak se Kapské Město původně jmenovalo. Bylo to ideální místo, kde si tehdejší námořníci mohli odpočinout a doplnit své zásoby na další cestu. Jan van Riebeck neztrácel čas a ihned se dal do budování opevněné přístavní osady. Zůstal zde celých deset let. Za tu dobu se osada rozrostla na město s rušným životem a jeho sláva se rychle šířila po celém světě.

Dnes je Kapské Město jedno z nejnavštěvovanějších míst na zeměkouli.

Málokterý z turistů, kteří sem přijedou, si nechá ujít výlet na Stolovou horu, která se tyčí nad městem a kterou je možno uvidět z moře na dálku až 200 kilometrů. Je to  bezpochyby nejznámější atrakce města. Svou slávu si plně zaslouží, protože kdyby jí nebylo, s největší pravděpodobností by tu nestálo ani Kapské Město. Stolová hora je pískovcový skalní útvar, který se vytvořil z naplavenin poměrně mělkého moře zhruba před 500 milióny let. Je 1086 metrů vysoká a dlouhá 3 kilometry. Ti otrlejší z nás si mohou na Stolovou horu vyšlápnout pěšky, ti pohodlnější se už od roku 1929 mohou nahoru vyvézt lanovkou. Ze Stolové hory je nejen nádherný výhled, ale také zde žije a roste neobvyklá fauna a flora.

Stolová hora rozhodně není jedinou atrakcí Kapského Města. Velice zajímavé je též centrum města a jeho hlavní ulice Adderley. Ulice byla pojmenována podle sira Charlese Adderley, člena britského parlamentu, který v roce 1850 vedl úspěšnou opozici proti britským plánům udělat z Kapského kraje trestaneckou kolonii. Na této ulici stojí nejstarší jihoafrický kostel, dostavěný v roce 1704. Na jihozápadním konci ulice můžeme najít muzeum kulturní historie. Mezi jinými se zde nacházejí unikátní exempláře nábytku a zařízení domácností prvních usedlíků Kapského Města.

Turisté by si také neměli nechat ujít výlet na Signal Hill, ze které se dříve salvou z děla vítaly v přístavu důležité lodě, nebo návštěvu proslulého Victoria and Alfred Waterfront, který byl postaven na místě původního přístavu, který tu byl vybudován v šedesátých letech 19. století.

Také okolí Kapského Města stojí za podrobné prozkoumání, ale o tom si povíme zase někdy jindy.     

Zpracovala Radka Hejmalová-Millar

 

FEJETONY

Ptákoviny z Blumfontejna

 

 

OSTRAŽITOST V STÁŘÍ

Zpracováno podle anekdoty

Je to tak, každý jednou bude starý.

Jenomže mladí lidé mají o stáří velice prapodivné představy: myslí si, že s věkem člověk hloupne a mnozí na tom chtějí vydělat. Proto jeden musí být velice ostražitý a to tím více, čím je starší.

Minulý rok jsem si nechal všechna skla v oknech mého domu, vyměnit za ty drahé, dvojité lisované, nerozbitné tabule . Jsem s nimi velice spokojen, tabule vydržely nápor i když jsem na ně zapomněl a chtěl projít ven. Já jsem ležel 5 dní s lehkým otřesem mozku ale na tabuli ani škrábnutí.

Včera mi telefonoval stavitel který tabule instaloval. Rozčiloval se, že skla byla instalována už před rokem ještě jsem za ně nezaplatil.

Tak to teda ne, mladý pane; proto, že jsem starej dědek, ještě neznamená, že jsem automaticky přiblblej.

Řekl jsem mu přesně, co jeho mnohomluvící agent řekl mně, jmenovitě, že už za jeden rok, se okna sama zaplatí! Nakonec jsem ho upozornil, že od byznysmanů se očekává seriozní jednání a dodržení verbálního kontraktu. Připomněl jsem mu, že dnes je to právě jeden rok, co skla byla vsazena.

Ve sluchátku bylo chvíli ticho, tak jsem zavěsil. Nevolal zpátky; zřejmě se zastyděl, že zapomněl na záruku, kterou mi jeho agent dal.

Vsadím se, že staré dědky už nebude nikdy podceňovat a otravovat!

STÁŘÍ

Jenom jednu životní zkušenost si my, veteráni budeme vždycky pamatovat: Je mnoho,mnoho lidi, kteří žijí jen proto, ze je to protizákonné je zabít.

Cím více lidi poznávám, tím mám raději svoje psy.

Vždycky jsem býval přesvědčen, že stáří je obecně respektováno a ceněno coby zdroj moudrých zkušeností.

Prožili jsme toho hodně. Byli jsme u toho, když začala druhá světová válka. Byli jsme u toho, když byl sestrojen první computer. Máme opravdu o čem hovořit a naše zkušenosti bychom rádi předali mladým.

Ježe on nás nikdo nechce poslouchat..

Na druhé straně ovšem, je to snad dobře: my sice o svých zkušenostech dobře víme, ale vůbec si je nepamatujeme.

Tady se křižuje logika české popisnosti s daleko logičtější verzí aglickou. V angličtině se nám říká „old timers“, což logicky znamená něco jako „člověk strých časů“,kdežto v češtině jsme „pamětíci“! My, kteří si nic nepamatujeme.

To víte, když je jeden zasaženej tou smrtelnou nemocí, které se lidově říká „stárnutí“, je ten náhled na život trochu jinej.

Jenomže já se stárnutím problém nemám – ten mají ti kolem mne.

Já mám problémy docela jiného druhu. Ku příkladu, ta osoba, která se uhnízdila ve všech mých zrcadlech!. Najednou, zcela nečekaně. Já ani nemám příležitost tam zahlédnout sam sebe. Jakmile se jenom přibližim k zrcadlu, hop! už je tam! Kdyby na něj alespoň byl příjemnej pohled, Já nejsem žádnej krasavec ale celej život mi nebylo nepříjemný, podívat se do zrcadla na svoji usměvavou tvář. A teď najednou bum! A já se musím dívat do tváře tomu ošklivému, zamračenému starci!

Jenomže problémy máme všichni, tak Vás nebudu otravovat těmi mými.

Mimo tahle dilema, jsem sám se sebou docela spokojenej a tím pádem vůči sobě daleko méně kritickej.

S úsměvem pozoruju svoje rostoucí bříško, na jehož štíhlost a pevnost jsem býval pyšný.

Mírumilovně akceptuju, že jsem nahnutej dopředu jako „hrbáč z Xenemünde“...(nebo to byl blbec?)

Tajně se chechtám svojí zapomětlivosti, která moji manželku přivádí k šílenství.Když jsem jí přečetl tehle článek, prohlásila, že trpím měknutím mozku. Nemá pravdu! Já tím netrpím, já si to vyžívám! Já si, ku příkladu sám schovávám svoje Velikonční vajíčko. Ta radost, když ho pak najdu, je nepopsatelná.

Já totiž dobře vím, že u Mileny - mé manželky - to není nic jiného než žárlivost, že ty hlasy mluví výhradně ke mně...!

Plně si vážím svého štěstí, že si mohu na zahradě a v domě, kutit to, co mne baví. Dělám to pomalu, se skutečným gustem.

Jsem perfektně spokojenej trávit 90% času doma – ta potřeba chodit na flámy a návštěvy už tady není. Tohle přiznání mne také do značné míry zbavuje nošení na zádech té těžké cedule s mojí adresou, pro případ, že bych se náhodou ztratil...!

Zkrátka, stáří zbavené bolesti v zádech, kloubech, svalech a zejména zbavené vysokého věku, by byla úplná fantasie.

Zábava

a)    LUŠTITELSKÝ KOUTEK

Hádanka: Oheň

 Zadání

V hořícím domě je skupina přátel. Chce se dostat za každou cenu ven, neboť dům za 12 minut spadne. Musí proběhnout chodbou která je celá v plamenech. Pokud skrz ní chce někdo projít, tak musí mít u sebe hasící přístroj a plameny alespoň trochu krotit. Problém je, že přátelé mají jen jeden.
Chodbou mohou jít zároveň maximálně dva lidé. Pak se někdo musí vrátit s přístrojem a mohou jít další dva.
Mezi přáteli je jeden hasič, který se v plamenech pohybuje běžně, a tak dokáže chodbou proběhnout během minuty. Jeho nejlepší kamarád, taky docela korba, proběhne za minuty dvě. Pak je tam ještě jeden starší pán, kterému to trvá čtyři minuty, a ožrala, který se bude chodbou motat pět minut. Pokud jde dvojice, pohybuje se rychlostí pomalejšího.
Jak budou postupovat, aby se dostali ven do 12 minut, než dům spadne?

 Nápověda

Opravdu to jde. Zpět může jít nejen ten, co právě vyběhl ven.

Pozn.: správná řešení najdete na poslední straně

 

b)    ČEŠTINA

Dnes si vyzkoušejte psaní U s kroužkem a U s čárkou.

Doplňte ů / ú:

Nechej nám p-l koláče. Na louce stál –l. Postav na st-l s-l. Na louce se pase v-l. Pověs do krmítka l-j. Jsem tu sám jako k-l v plotě. Dědeček se opřel o h-l. Náš pokoj je –tulný. To je špatná –vaha. Jel jsem na koni –vozem. M-j bratr šel pěšky. Po několika metrech se cesta z-žila. Odtud bude určitě –žasný výhled na celé –zemí. Nebuď tak ne-stupný. Přijď v p-l osmé. Je tu ale pr-van. To je m-j –hlavní nepřítel. Podej mi ten troj-helník.

Zpracovala Radka Hejmalová-Millar

c)     ZAJÍMAVOSTI

Kosmonaut Gagarin: 108 minut ve vesmíru

http://www.ahaonline.cz/public/img/09_04_12/qg001604.jpg

●V dubnu tomu bylo 48 let, kdy do kosmu vyletěl první člověk
● Od toho dne lidstvo dobývá vesmír

12. dubna 1961, tedy přesně před 48 lety, v 6 hodin a 7 minut tzv. světového času, vzplály motory sovětské vesmírné lodi Vostok 1 a na oběžnou dráhu Země vynesly prvního člověka – sovětského vojenského pilota, nadporučíka Jurije Alexejeviče Gagarina. Bylo mu tehdy 27 let a na pár dní se stal hrdinou nejen Sovětského svazu, ale prakticky celé Země. 108 minut, které strávil kroužením kolem modré planety, se navždy zapsalo do historie dobývání kosmu. První může být totiž vždycky jen jeden.

Kdo byl první člověk ve vesmíru?

Jurij Alexejevič Gagarin se narodil 9. 3. 1934 v městečku Klušino. Vyučil se slévačem, pak vystudoval průmyslovou školu. Během studia absolvoval letecký výcvik. Roku 1958 se z něj stal vojenský stíhací pilot. Po roční kariéře u letectva byl vybrán pro výcvik kosmonautů. Z dvaceti adeptů byl nejlepší, a tak 12. dubna 1961 odstartoval v raketě Vostok 1 do výše 320 kilometrů nad povrch Země. Po 108 minutách přistál na padáku u Semelova v Saratovské oblasti.

Záhadami opředená smrt kosmonauta

Podle všeho byl Gagarin vždy usměvavý, příjemný člověk, jehož skromnost a povaha zřejmě stály i za tím, že byl nakonec pro první let člověka do vesmíru vybrán. Samozřejmě spolu s dělnickým původem.

Po návratu z kosmu se stal Gagarin oblíbenou osobností po celém světě. Sověti toho politicky využili, Gagarina povýšili na majora a začali ho využívat pro tajné politické cíle. Proto je jeho smrt dodnes zahalena tajemstvím. Jen sedm let po vesmírném triumfu, 27. března 1968, totiž Gagarin zahynul při rutinním cvičném letu ve stíhačce MIG15, vyrobené mimochodem v Aeru Vodochody. Bylo mu pouhých 34 let. Byl ženatý a zůstaly po něm dcery Jelena a Galja.

Dodnes není jasné, proč se letadlo zřítilo, když ho řídila dvojice zkušených pilotů (s Gagarinem byl na palubě ještě Vladimír Serjogin). Vyrojila se řada někdy až absurdních teorií:

 • Gagarin byl prý alkoholik a v době nehody byl opilý.
 • Gagarina unesli mimozemšťané.
 • Gagarin přežil a žil pak v blázinci.
 • Gagarin byl uvržen do vězení, protože chrstl Brežněvovi sklenku koňaku do obličeje.
 • Gagarin byl kvůli tomu samému na přímý Brežněvův příkaz sestřelen.

Před dvěma lety ruský inženýr Igor Kuzněcov oznámil, že se jeho týmu podařilo přijít na to, proč Gagarinovo letadlo spadlo. Tehdejší prezident Putin ale žádost o obnovení vyšetřování zamítl. Čeho se bál, to dodnes nikdo neví. Jisté ovšem je, že Gagarin byl pohřben 30. března 1968 u Kremelské zdi. Na poslední cestu ho vyprovázelo podle některých odhadů více než 150 tisíc lidí.

108 minut hrdinství

 • 6:07 - Zážeh motorů, nosná raketa Vostok 1 stoupá k nebi.
 • 6:19 - Gagarin se poprvé ohlásil z oběžné dráhy Země.
 • 6:22 - Gagarin je nad Jižní Amerikou, Vostok 1 zachytily americké radary.
 • 6:30 - O sovětském úspěchu byl informován americký prezident J. F. Kennedy.
 • 6:32 - Řídící středisko potvrzuje, že Gagarin je na oběžné dráze.
 • 6:37 - Vostok 1 přelétává Pacifik, dostává se do pásma noci.
 • 6:48 - Gagarin přelétává rovník a dostává se nad jižní polokouli.
 • 6:49 - Gagarin hlásí na Zemi, že se dostal na noční stranu Země.
 • 6:57 - Vostok 1 je mezi Novým Zélandem a Chile.
 • 7:00 - Raketa překonává nejjižnější cíp amerického kontinentu, zprávu o letu hlásí
 • radio Moskva.
 • 7:10 - Vostok 1 přelétá nad jižním Atlantikem, vychází slunce a pro Gagarina začíná po půlhodinové noci opět den.
 • 7:25 - Nad západní Afrikou se zapínají brzdící motory.
 • 7:47 - U obce Smelovka dopadá pilotní kabina.
 • 7:55 - Gagarin přistává na padáku.

d)    RECEPTY

Rychlá, jednoduchá a velice dobrá:

Citrónová bábovka

 

Recept nám zaslala  moje skvělá kamarádka pani Libuše Pláničková, kterou si jistě mnoho z vás ještě pamatuje coby milou panÍ bývalého pana hospodáře z naší ambasády . Libu, moc ti  děkujeme, že jsi souhlasila s uveřejněním !                                                    Mirka Schullerová

 225g mouky

3 vejce

140g másla (doporučuji méně, tak polovinu)

180g tvarohu (ricotta)

1 lžička prášku do pečiva (1/2 pytlíčku)

180g cukru

1 vanilkový cukr

1 1/2 citrónu

½ dcl mléka

Lžíce rumu

2 lžíce moučk. cukru

1)     Žloutky + cukr + máslo + rum + bílky + šťáva z ½ citrónu + kůra z citrónu

2)     Po upečení hustě propíchat

3)     A ještě teplé ve formě polít: šťáva z 1 citrónu + 2 lžíce moučk.cukru – polít a nechat vsáknout

Pozn.: Je to zkrátka jako obyčejná tvarohová bábovka – je potřeba jen  umíchat těsto, aby bylo akorát husté a nechat vsáknout řidší citronovou šťávu s moučkovým cukrem. Bývá hodně mokrá, někdy až moc, tak si to vyzkoušejte  s méně máslem.

e)    ZDRAVÍ

Není tuk jako tuk

 

Jsou všechny tuky tak škodlivé?

Tuky jsou zdrojem energie, chrání tkáně i orgány a mají svůj význam pro využití vitamínů A, D, K, které jsou rozpustné pouze v nich. Přestože nesmyslná doporučení omezit ve stravě všechny tuky mizí, reklamní a potravinářský průmysl nás neustále přesvědčuje, že nízkotučné a netučné výrobky jsou to pravé pro naše zdraví.


O tom, že místo tuků obsahují mnoho cukru, chemických přísad a často více kalorií než polotučné výrobky, se samozřejmě už nikdo nezmiňuje. Málokdo si zřetelně uvědomuje, že bez tuků na rozdíl od nepotřebných sacharidů v pečivu, bramborách a sladkostech, prostě nepřežijeme.

Co patří mezi nebezpečné tuky?

Ke škodlivým tukům řadíme umělé trans-tuky neboli ztužené či částečně ztužené tuky v margarínech, pomazánkách, smažených jídlech, průmyslově vyráběných potravinách, pečivu, sladkostech či sušenkách. Tyto částečně ztužené a zcela ztužené tuky jsou nejškodlivějším druhem tuků.

Nasycené tuky přítomné v živočišných potravinách (maso, máslo), palmovém či kokosovém oleji jsou sice škodlivé, ale v omezeném množství jsou přijatelnou náhradou trans-tuků (margarínů).

Dále jsou omega-6 mastné kyseliny, které jsou obsaženy v běžně používaných olejích – podzemnicovém, kukuřičném, řepkovém, slunečnicovém. Tyto kyseliny se ve větší míře rovněž nedoporučují, neboť zvyšují krevní srážlivost, vyvolávají alergie, artrózu, astma, bolesti hlavy, mozkovou mrtvici, některé nádory, nepravidelnou srdeční akci, osteoporózu a záněty.


Vliv margarínu na lidský organismus

Většina odborníků na výživu dnes prohlašuje, že obyčejné máslo je lepší - pokud ho jíme s mírou! Není pochyb o tom, že máslo je přírodní produkt, zatímco margaríny musí být vyráběny složitým technologickým procesem a nejsou tedy přírodním tukem. Margarín by zůstal bez vydatné pomoci barviv a jiných přísad nevábnou šedivou hmotou. Do másla, na rozdíl od margarínu nemusí být vitamíny přidávané uměle. Máslo obsahuje přírodní vitaminy ze kterých jsou nejdůležitější A a D. Vitamin A je potřebný pro dobrý zrak a zdravou pokožku a navíc je důležitý antioxidant. Vitamin D podporuje vstřebávání vápníku, důležitého prvku pro zdravé kosti a zuby.

A jaké máme zdravé tuky


Ke zdravým tukům, kterých máme ve stravě nedostatek, řadíme omega-3 a omega-9 mastné kyseliny. Omega tuky regulují veškeré biologické funkce, činnost srdce a cév, imunitní i nervový systém a činnost pohlavních orgánů.


Zdravé tuky omega-3 prokazatelně snižují riziko onemocnění srdce, aterosklerózy, arytmií a mozkových mrtvic. Dále snižují vysoký krevní tlak, riziko vzniku deprese a demence, mají protizánětlivý účinek a chrání před některými druhy nádorů.


Projevy nedostatku tuků


Jejich nedostatek se projevuje běžnými příznaky. Trpíte-li artritidou, nachlazením, depresemi, chutí na sladké, lámavými nehty, zažívacími obtížemi, neustálým pocitem hladu, obtížným hubnutím a udržením optimální váhy, podrážděním, suchou pokožkou, únavou, vypadáváním vlasů, vysokým krevním tlakem nebo zhoršenou koncentrací, pravděpodobně máte nedostatek těchto zdravých tuků.


Nedostatek tuků omega-3 je spojen s nemocemi srdce a dalšími přibližně šedesáti chorobami. Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí v tučným rybách, vlašských ořeších, mandlích, listové zelenině (špenát, hlávkový salát), lněném oleji a semenech.


Kde tedy tyto zdravé tuky najdeme?


Nejbohatším zdrojem jsou oleje (nejlépe panenské) – olivový, sezamový, mandlový a dále ořechy kešu, makadamie, pekany, pistácie, arašídy a avokádo.


Pozor na nízkotučnou stravu!


Nízkotučná strava lékaři doporučovaná desítky let se prokázala v boji proti nadváze neúčinná. Názor, že tuk způsobuje další tuk a jeho ukládání, je sice zakořeněný, nicméně velký omyl. Zdravé tuky podporují spalování tukových zásob a narůstání svalové hmoty.

Cukry jsou zákeřnější než tuky!


Při pokusu, který probíhal na Harvardu, v prvních šesti měsících více zhubly osoby, které konzumovaly stravu bohatší na tuky, ale s nízkým obsahem sacharidů, přestože přijímaly více kalorií než druhá skupina, která si dopřávala nízkotučnou stravu. Tučnější strava složená z omega-3 a omega-9 znamená přijatelnou a chutnou dietu podporující hubnutí. Snížený příjem tuků v době delší než jeden rok váhu neovlivnil, naopak v některých případech nízkotučná strava vedla k jejímu nárůstu.


Ze všech stravovacích návyků je při hubnutí nejvhodnější zvýšit příjem zdravých tuků a snížit konzumaci sacharidů a bílkovin. Sacharidy se spalují na energii, ale nadbytek se ukládá ve formě tuku. Rozšířeným dietním mýtem je doporučování ovoce pro nízký obsah kalorií. Přitom je známo, že ovocný cukr se nejsnadněji přeměňuje na tuk.
Nadbytek bílkovin se také mění na tuk. Jen zdravé tuky při omezení příjmu sacharidů se spalují na energii. „Pamatujte, že mluvíme o zdravých tucích, neboť ztužené trans-tuky a nasycené tuky přispívají k nadváze, přispívají k srdečně – cévním onemocněním, alergiím, osteoporóze, rakovině atd.


Zdravé tuky

 • Ryby – tučné mořské ryby jako makrela, losos, sardinky, pstruh, sleď.
 • Rostlinné oleje - lněný olej nebo lněná semena (ale mletá, z celých se cenné látky nevstřebají, jedině když je v ústech rozžvýkáte), sója, vlašské ořechy, listová zelenina, mandle, pšeničné klíčky, avokádo.

Oleje – panenský olivový (je tepelně stabilní, nejvhodnější na vaření a ochucování pokrmů), lněný, ze semen hroznového vína, brutnákový, pupalkový, kanolový, mandlový, sezamový, dýňový, rybí.


Omezte


Komerčně vyráběné rafinované oleje – slunečnicový, podzemnicový, kukuřičný, světlicový, řepkový.

Z jídelníčku raději vyřaďte


Margaríny a pomazánky, kde se na obalech v jejich složení uvádějí ztužené nebo částečně ztužené neboli hydrogenované tuky. Stejně tak pokrmy z fast-foodu obsahující škodlivé trans-tuky a nadbytek omega-6 mastných kyselin.

                                                                                               Zpracovala: Mirka Schullerová

f)      HUMOR

ü     Ctyři pravdy ze života

 1. Životní záhadou je fakt, že po dvou malých dortících přiberete 5 kg.
 2. Nejlepší způsob, jak zapomenout na všechny trampoty, je vzít si malé boty.
 3. To pěkné na bydlení v malém městě je, že pokud nevíte, co děláte, tak to zaručeně ví někdo jiný.
 4. Příznaky stresu prý jsou: „Nadměrné jídlo, impulsivní nakupování a rychlá jízda…“ Děláte si srandu? Tak nějak si představuji perfektní den!

ü      Rodiče nečekaně vejdou k synovi do pokoje a vidí, jak stojí uprostřed místnosti v latexovém oblečku a mlátí se bičem. Rychle zavřou dveře a bezradně na sebe koukají.
Pak otec konečně promluví:
"Seřezat ho asi nemá smysl,co?"

ü     V Bratislavě na nádraží se dobývá připosranej Čecháček na WC.
Zuřivě buší na dveře a volá:
"Je tam někdo, je tam někdo??!!"
A ze záchodu se ozve flegmaticky:
"Kto by tu jedol, tuna sa sere."

ü     Co nesmíme říkat policistům:
Podrželi byste mi pivo, než si najdu svůj řidičák?
To jste museli jet alespoň 170-kou, abyste mě stihli.
Já jsem chtěl být taky policajtem, ale pak jsem udělal maturitu.

ü     Víte, proč Bůh stvořil ženu až jako druhou?
Protože nechtěl poslouchat všechny ty rady.

g)    CO NOVÉHO V KINĚ

Angels and Demons

USA 2009, krimi/drama/mystery/thriller

Drama; 135 min; 2009.
Režie: Ron Howard
Produkce: Brian Grazer, Ron Howard, John Calley
Scénář: David Koepp, Akiva Goldsman
Hrají: Tom Hanks, Ayelet Zurer, Ewan McGregor, Stellan Skarsgard

Po světovém fenoménu "Šifra mistra Leonarda" se Tom Hanks vrací opět v roli harvardského odborníka na religionistiku Roberta Langdona, který znovu zjišťuje, že síly se starobylými kořeny se nezastaví před ničím, dokonce ani před vraždou, aby dosáhly svých cílů. Když Langdon objeví důkazy o znovuobnovení starověkého tajného bratrstva známého jako Ilumináti – nejmocnější tajné organizace v historii – také čelí smrtelnému nebezpečí, které ohrožuje nejnenáviděnějšího nepřítele této tajné organizace: katolickou církev. Když se Langdon dozví, že hodiny na nezastavitelné časované bombě, kterou představují Ilumináti, pořád tikají, odlétá do Říma, kde spojí své síly s Vittorií Vetra, krásnou a záhadnou italskou vědkyní. Langdon a Vetra se vydávají na nepřetržitou cestu a dobrodružstvím nabitou honičku odehrávající se mezi zapečetěnými kryptami, nebezpečnými katakombami, opuštěnými katedrálami a dokonce do srdce nejuzavřenějšího trezoru na světě. Na své cestě sledují 400 let staré starobylé symboly, které znamenají jedinou naději pro přežití Vatikánu.

 Super knížka, tak doufám že hlavně nás co jsme jí četli film nezklame !

                                                                                                                                                         Napsala Mirka Schullerová

 

Správná řešení:

 

Čeština:

Nechej nám půl koláče. Na louce stál úl. Postav na stůl sůl. Na louce se pase vůl. Pověs do krmítka lůj. Jsem tu sám jako kůl v plotě. Dědeček se opřel o hůl. Náš pokoj je útulný. To je špatná úvaha. Jel jsem na koni úvozem. Můj bratr šel pěšky. Po několika metrech se cesta zúžila. Odtud bude určitě úžasný výhled na celé území. Nebuď tak neústupný. Přijď v půl osmé. Je tu ale průvan. To je můj úhlavní nepřítel. Podej mi ten trojúhelník.

 

 Řešení hádanky

Hasič a korba ven.........2min
Hasič zpět....................1min
Ožrala a důchodce ven..5min
Korba zpět...................2min
Hasič a korba ven.........2min
Dva nejlepší kamarádi vybíhají ze dveří a dům za nimi vylítá do povětří...:)