česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Srpen

Z jihoafrických měst se dnes seznámíte s Pietermaritzburgem, a to pro změnu v angličtině, aby si na své přišli i ti, kteří raději čtou v tomto jazyce. Ale nebojte se, češtiny bude i tak dost. V pravidelném jazykovém koutku si dnes můžete zopakovat tvrdá a měkká i/y v koncovkách podstatných jmen. Pro rozveselení nebudou samozřejmě chybět Ptákoviny z Blumfontejna a vtipy.

Vážení a milí krajané,

Po červencových dovolených vás vítáme u srpnových Krajanských informací, na které se, jak doufáme, už těšíte.

V prvé řadě bychom chtěli opět poděkovat panu Jiroutovi za další příspěvek. Tentokrát nám poslal články ze známého českého časopisu 100+1 zahraničních zajímavostí. Ty nejzajímavější z nich budeme postupně otiskovat v rubrice, jak jinak, Zajímavosti.

Dále mnohokrát děkujeme za hezký fax, který jsme obdrželi 17. června, z johannesburského čísla. Bohužel ale nemůžeme autorovi poděkovat jmenovitě, protože faxu přišla pouze první stránka, a ta zbývající, nepochybně s podpisem a kontaktem, už nikoli. Netušíme, kde vznikla chyba a budeme moc rádi, když nám pošlete i druhou část.

Takové příspěvky nás moc těší a věříme, že ani ostatní čtenáři se nenechají zahanbit a přispějí svojí troškou do mlýna.

Z jihoafrických měst se dnes seznámíte s Pietermaritzburgem, a to pro změnu v angličtině, aby si na své přišli i ti, kteří raději čtou v tomto jazyce. Ale nebojte se, češtiny bude i tak dost. V pravidelném jazykovém koutku si dnes můžete zopakovat tvrdá a měkká i/y v koncovkách podstatných jmen. Pro rozveselení nebudou samozřejmě chybět Ptákoviny z Blumfontejna a vtipy.

Dočtete se o dalších českých příslovích, přesvědčíme vás o tom, že i v Africe se dá lyžovat, dozvíte se, jak to bylo s motorismem na území ČR od samého začátku, kdy se první motorizované kolo dotklo české silnice, až dodnes. Máme pro vás i zajímavosti o zubech a výborný recept na chlebovou polévku.

Hezkou zábavu vám přeje,

Vaše redakce

Inzeráty

Naučte se šít jako profesionálové a oblékejte se podle svých představ.

KURZY ŠITÍ pro začátečníky i pokročilé

Individuální přístup a zdokonalení vašich dovedností jsou u nás zaručeny.

 

Hej

Specializujeme se také na DESIGN A ZAKÁZKOVÉ ŠITÍ svatebních šatů; večerních, business a vycházkových oděvů.

Najdete nás v Centurion.

VOLEJTE 0834484795 – Petra

  • Data konání pravidelných měsíčních střeleb klubu v Pelindabe (každou poslední neděli v měsíci) pro rok 2009. Střelby se konají od 9.00 do 13.00, poté následuje bring and braai.

29. března  2009, 26. dubna 2009, 31. května 2009, 28. června 2009, 26. července 2009

30. srpna 2009, 27. září 2009, 25. října 2009, 29. listopadu 2009, 27. prosince 2009

Václav Tvardek, 0828152272

  • Výuka češtiny a angličtiny od začátečníků až po velmi pokročilé, od dětí až po důchodce. Individuální přístup. Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com
  • Kvalifikovaná soudní překladatelka nabízí vypracování překladů z češtiny do angličtiny a z angličtiny do češtiny (případně z a do ruštiny a němčiny). Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com
  • Personal Assistant (Věk 21-45let)

Guesthouse a Inženýrsky-konzultanská společnost (sekretářské služby pro 2 nezávislé firmy)

-                      Recepce, concierge

-          pozdní check-iny

-          běžná administrativa

-          jízdy pro firmy

Požadavky:

-          zkušenosti v oblasti turismu, ubytování, kancelářské služby,pohostinství

-          vhodné vystupování

-          řidičský průkaz

-          R4 000 pm + max R2000 bonus.

Zašlete prosím životopis na klara@villaklara.co.za či fax 086 512 6464

  • Villa Klara B&B nabízí ubytování v luxusně vybavených pokojích  v srdci Johannesburku v Northcliffu.Guesthouse je vhodně situován velmi blízko nákupního střediska Cresta.

Ideální pro byznysovou klientelu díky své poloze. (CBD 15minut, Sandton 20minut, N1 7 minut, nemocnice 10 minut)

Pokoje mají :WiFi spojení

Pro více informací navštivte naši webovou stránku.www.villaklara.co.za

Rezervace: klara@villaklara.co.za    či  011 478 2513. Denně od: 08:00 do 17:00.

At Villa Klara, the customer always comes first.

Jihoafrická města

PIETERMARITZBURG

The Voortrekkers had a good eye for town sites. After their defeat of the Zulus at the end of 1838 the trekkers selected farms and settled down to enjoy life in Natal. To serve as capital of their republic they created the town named Pietermaritzburg after their two leaders, Piet Retief and Gert Maritz. The site was in fertile hollow at the foot of a tree-covered escarpment where the midlands of Natal rise 400 metres above the surrounding landscape.

The soil was rich and there was ample water for irrigation from the river known as the Msunduzi (“the pusher”) from the surging power of its floods. The town  was planned with wide streets, water furrows along each side, and large gardens for each home. Thatched cottages lined the streets and there was a church and a small hall for the quaterly sittings of the volksraad (peoples’s council).

The British took over Pietermaritzburg in 1843 and it became the seat of their administration for Natal. The first lieutenant-governor, Martin West, made his home here.

The first newspaper in Natal, the Natal Witness, was published in Pietermaritzburg in 1846. This was a lively sheet which, in some of its earlier issues, had as its editorial address the Pietermaritzburg gaol, owing to the imprisonment there of the editor for offending the governor.

The town had shops, inns and a large central square used as a market and as an outspan area for wagons travelling between the coast and the interior of southern Africa.

In 1893 Natal received responsible government and a handsome assembly building was created in Pietermaritzburg to house its parliament. In the same year the massive, redbrick city hall was completed, adorned with domes, clock tower and stained-glass windows, and containing, apart of its offices and hall, a small art gallery exhibitioning a collection of paintings, china, glassware and clocks.

The building was destroyed by fire in 1895, but was rebuild in 1901.

Pietermaritzburg today is the historical provincial capital of KwaZulu Natal, and the provincial Council building next to the old Legislative Council Building contains mementos and portraits of Natal’s early days.

Pietermaritzburg is the centre for numerous industries. Aluminium is produced here from material mined in KwaZulu Natal. Timber, wattle bark and dairy goods are also produced in the district.

There are many drives and beauty spots around the city. There are picnic places at World’s View, 1139 metres high on the escarpment overlooking Pietermaritzburg, and traces may be seen here of the pioneer road to the interior. Henley Dam, 22 kilometres away on the Bulwer Road, has been developed into a recreational area with boating and fishing. The drive to Durban is magnificent. The road loses altitude from 676 metres above sea level to the coast by means of smooth gradients through an ocean of rolling hills. In May or June the annual Comrade’s Marathon, run since 1921 between Durban and Pietermaritzburg, takes place along this road. The race now attracts thousands of national and international runners.

There is an annual canoe race from Pietermaritzburg to Durban – down the Msunduzi to its meeting with the Mgeni, and from there through the Valley of Thousand Hills to the mouth of the Mgeni at Blue Lagoon in Durban.

The University of Natal grew from the original Pietermaritzburg College. Founded in 1909 as the Natal University College, it was extended do Durban in 1922, when it absorbed the Durban Technical Institute. The dual campus was incorporated into the University of Natal in March 1949.

Pietermaritzburg is a lovely city, which will not disappoint its visitors.

Zpracovala Radka Hejmalová-Millar

FEJETONY

Ptákoviny z Blumfontejna

 

 

ŽIVÉ SNY

Nedávno jsem měl letět do Cape Townu a před odletem jsem měl příšerný sen: že pilot mého letadla byl slepý. Vědom toho, byl jsem po celý let nervozní a když sám pilot nám přišel říci, že v Cape Townu momentálně není možno kvůli počasí přistát, takže my nouzově přistaneme v East Londonu, téměř jsem se rozklepal. V East Londonu nám pilot řekl, že počasí v Cape Townu se už čistí a že budeme odlétat za 2 hodiny. Doporučil nám aby si každý vystoupil, protáhl si tělo a dal si kafe v letištní restauraci.

Všichni pasažéři – včetně mne – si vystoupili a v letadle zůstala jenom jeda starší paní, která držela v ruce bílou hůlku a vedle ní ležel vlčák, okšírovaný speciálním držadlem pro slepé.

Byla to tetička pilota, který k ní také přišel a ptal se jí proč, že se nejde protáhnout. „,mně je tady Eriku, pohodlně ale Sultán (ukázala na psa) by se asi rád prošel.“

Pilot tedy popadl držadlo od psa, nasadil si brýle proti slunci a šel přes runway k letištní budově.

Já jsem si mezitím mírumilovně popíjel kávu a bylo mi docela dobře až když najednou...

Najednou mi padl zrak na runway, po které kráčel pilot v černých brýlícha se slepeckým psem, kterého držel za speciální držadlo...!

Ten šok můj mozek už nemohl vydržet. Když jsem se po 3 hodinách probudil z bezvědomí, moje letadlo už bylo pryč Tak jsem se vrátil prvním letadlem do Johannesburgu.

Žel, cestě do Cape Townu jsem neunikl. Tu noc před odletem jsem měl opět hrůzostrašný sen: zdálo se mi, že Stolová hora najednou pukla po délce a z pukliny se vyvalil smrtelně jedovatý plyn.Všichni lidé kolem padali mrtví na zem a já jsem čekal kdy já...a tady jsem se probudil se studeným potem na čele.

Leč do Cape Townu jsme doletěli bez úhony a já, uklidněn, jsem si zašel na kafe do malé restaurace Buccaneer. Na obsluhu jsem však musel chvíli čekat, protože všichni zaměstnanci byli na důležité schůzi.

Schůze byla nadiktována přímo ministerstvem obrany, aby všichni zaměstnanci veřejných stravování dostali školení v základních prvcích obrany. Na to konto každý závod obdržel patřičný počet plynových masek a dnes měli být všichni zaměstnanci instruováni jak je použít. Vedoucí závodu obdržel detailní popis, jak své zaměstnance poučit o použití masek. Protože se jim všem to zdálo trochu složité, nasadili si masky už v kanceláři a vyšli s nimi před budovu, kde se školení mělo konat. Jediný problém byl v tom, že museli projít restaurací...

Já jsem trpělivě čekal než budu obsloužen, v duši maje mír, že ten let dopadl tak nevinně. Snad jsem si dokonce i pobroukával. Byl jsem prostě šťasten.....až najednou...najednou jsem uviděl sedm lidí v plynových maskách procházejících restaurací v tenké řadě...Zřejmě věděli něco, co my, zákazníci jsme nevěděli.Tentokrát se vyděsili všichni hosté; někteří dokonce už začali chroptět po vdechnutí jedovatých plynů...

Na obsluhu jsem dále nečekal a zanedlouho jsem nasedal na autobus, který mne odvezl zpátky do Johannesburgu.

Nejen, že letadlem už nikdy nepoletím ale nikdy už nepřijdu ani blízko letiště!

Jo, a zítra si jdu koupit plynovou masku...!

 Z tvorby pana Jana Schuberta

ČESKÁ  PŘÍSLOVÍ – od pana Jirouta

 

JAK SE DO LESA VOLÁ, TAK SE Z LESA OZÝVÁ

je velice pěkné přísloví, apelující na slušnost a ohleduplnost v lidských vztazích. Vtipálkové podotknou, že při takovém „volání do lesa“ může na nás také vyběhnout hajný s holí. Naši moudří předkové vtělili však v toto přísloví zkušenost, že s hrubostí, hulvátstvím, násilnictvím nikdo daleko nedojde a že takové vlastnosti mívají zpětný dopad.

Bude-li například dítko v rodině „vychováváno“ názornými příklady hrubosti ve vztazích rodičů, nelze od něj v dospělosti očekávat chování podle pana Guta-Jarkovského. Zcela jistě vyrůstá v něm budoucí hulvát a hrubián, který mezi slušnými lidmi neobstojí. Bude-li pak takový i k rodičům, inu, jak se do lesa volá.....

NA JAZÝČKU MED, POD JAZÝČKEM JED

varuje nás toto přísloví trefně před pokrytci a úlisnými licoměrníky. Obvykle to tak bývá: příliš sladké řečičky, přehnaná chvála a roztomilost, nemusí vždycky svědčit o přátelství. Rozplývá-li se například paní Nováková neúměrným obdivem nad bronzovým opálením, jež si paní Novotná přivezla od břehů Baltu či Jadranu, bude o ní patrně na jiném místě tvrdit, že sice jezdí k moři, ale doma nemá co do hrnce. Vynáší-li jiná jiné do nebe její nové šaty – může obdivovaná zanedlouho s překvapením zjistit, že tím vlastně kritizovala její vzhled a postavu. Jisté ženy vynikají v takovém umění. Proto pozor – na medové jazýčky.

VRÁNA K VRÁNĚ SEDÁ, ROVNÝ ROVNÉHO SI HLEDÁ

platí jak v kladném, tak i v záporném smyslu. Jisté je, že milovník pivního moku nebude asi vyhledávat společnost zapřísáhlého abstinenta, zuřivý fotbalový fanda společenství se ctitelem komorní hudby; debatér se vystříhá sedánek s tvorem tichým a mlčenlivým atd. Právě společné povahové rysy, zájmy a záliby vedou lidi do spolků, sdružení, klubů, kroužků a nejrůznějších organizací. Tak se například vyhledávají a sdružují filatelisté, zahrádkáři, chovatelé drobného zvířectva, milovníci džezové hudby, turisté a sportovci, divadelní ochotníci – ale i ti, kteří mají zájmy a záliby méně ušlechtilé. A přece – v jednom jediném případě – tvoří toto pravidlo výjimku: v záležitostech srdečních. Zde si rovný vždycky nehledá rovného a naopak „protivy“ se zde přitahují. Vždyť se také říká: láska je slepá.

Zábava

a)    ČEŠTINA

Dnes půjde hlavně o koncovky podstatných jmen, ale samozřejmě, že si neodpustím ani nějaké to vyjmenované slůvko.

Doplňte i/í, y/ý

Kol- přejíždíme v-mol- pod jedlem-. Kolem stezk- rostou kopřiv-. Brz- oslav-me konec z-m-. Natíráme sloup- a dom-. Hrom- b-jí až uši zaléhají. Srnky v-plašeně v-b-hají za křov-. Ps- m-sl-vce z naší vs- hlas-tě štěkají. Dívky si vážou kolem hlav- šál-.Ve vodě jsou dvě kotv-. Automob-l- jezdí velm- rychle. Přilož dřív- do krbu. Ze škol- půjdu rovnou k M-chalov-. Proč tol-k drncají kol- přes v-mol- pražské dlažb-? Budou ti stačit dva chleb-?

Zpracovala Radka Hejmalová-Millar

b)    ZAJÍMAVOSTI

105 let motorismu v Čechách

105 let. Zhruba stejně tak dlouhá, jako je věk nejstarších obyvatel Česka, je historie automobilismu v Čechách. Za její počátek se dá považovat první samostatná automobilová a motocyklová výstava, která se v roce 1904 uskutečnila v Praze.

Kromě motocyklů značky Laurin & Klement si návštěvníci mohli prohlédnout i jednostopé stroje značky Orion a některé další, dnes již zapomenuté. Jak šel automobilový vývoj v Česku?

·automobil

FOTOZa první republiky byl automobil známkou bohatství. A jeho majitelé o něj pečovali jako o člena rodiny.

1906 – Po Česku se pohybuje již skoro tisíc aut a motocyklů. Je hlášeno 208 automobilů a 774 motocyklů.

1908 – První nepříjemnost pro vlastníky motorových vozidel. Panská sněmovna přijala Zákon o povinném ručení.

1913 – Na trhu se objevují další české značky automobilů – Premier byla z Chebu a vozy Turicum se podle švýcarské licence vyráběly ve Slatiňanech

1914 – Firma L&K kupuje libereckou továrnu RAF

1918 – Úředníci se usnesli na nařízení, že před každou křižovatkou se bude troubit

1919 – Z Kopřivnice vyjela první série nákladních automobilů s názvem Tatra
– Poplatek za řidičskou zkoušku byl stanoven na 33,20 Kč. Učit se řídit motorové vozidlo tehdy mohl kdokoliv a kdekoliv.

1920 – Vozový park v ČSR přesáhl číslo 7000. Nejvíce již bylo osobních vozů.

1923 – Jen v Praze došlo k 1229 dopravním nehodám s 11 mrtvými

1925 – Laurin & Klement se stal součástí koncernu Škoda Plzeň

1927 – V řadě míst je dovolena nejvyšší rychlost pro průjezd obcí jen 6 km/hod.

1928 – V ČSR vycházelo 23 motoristických časopisů a věstníků

1929 – Rodí se nová značka Jawa (Janeček – Wanderer)
– Nejvíce zaregistrovaných osobních aut vozí jmeno Praga (8454 ks), druhá je Tatra (5043 ks) a třetí Škoda (4158 ks)

1930 – Na některých pražských křižovatkách začala fungovat světelná signalizace
– V ČSR bylo již 3000 benzinových čerpadel

1933 – Byly zavedeny nové silniční značky. S malými změnami platí dodnes.
– Na domácím trhu prodávají své automobily Praga, Tatra, Škoda, Aero, Zbrojovka, Walter a Wikov

1936 – V ČSR jezdí celkem již 200 tisíc motorových vozidel

1939 – V březnu začíná v republice nově platit směr jízdy vpravo

1940 – Automobilový provoz je zcela ochromen, německé úřady zabavily osobní i nákladní auta pro vojenské účely. Pro neukázněné řidiče se ve stejnou dobu zavádí 'nedělní škola', aby se předešlo zbytečným nehodám

1944 – Pro špatnou kvalitu pneumatik omezena rychlost na nejvýše 50 km/hod.

1945 – Před skončením války byla téměř zničena továrna Praga

1947 – Konal se první poválečný Autosalon v Praze. Jednalo se teprve o třetí poválečný v Evropě (po Paříži a Ženevě).

1950 – V Praze zavedli havarijní odtahovou službu

1954 – Představen prototyp automobilu Škoda Spartak

1959 – Barum začíná vyrábět bezdušové pneumatiky

1969 – Ve Vrchlabí začala výroba legendárního mikrobusu Škoda 1203

1971 – Pro motoristy byl otevřen první úsek dálnice D1 z Prahy do Mirošovic

1979 – Od 1. srpna vstoupilo v platnost omezení maximální rychlosti na silnicích (90 km/h) a dálnicích (110 km/h) v ČSSR

1989 – Počet registrovaných osobních automobilů v ČR překročil 3 miliony ks

1991 – Došlo ke spojení Škoda Auto s koncernem Volkswagen

2005 – V tomto roce byla zahájena výroba osobních automobilů v TPCA Czech Kolín - Ovčáry

2006 – Počet v ČR registrovaných osobních automobilů překročil hranici 4 milionů

2007 – firma Karosa změnila název na Iveco Czech Republic

2009 – Automobilový svět se zmítá v krizi

Zpracovala: Mirka Schullerová

c)     RECEPTY                                                                                                                                                                                                                        

Protože máme ještě téměř měsíc zimy před sebou a teplá polévka přijde hlavně k večeru  stále vhod, nabízíme vám recept na výbornou tzv. francouzskou chlebovou polévku.

 

                                                                                                             Dobrou chut přeje,

                                                                                                                                             Mirka Schullerová

 

Francouzská chlebová polévka

2-3 silnější  krajíce suchého  žitného (rye) chleba rozvaříme v trošce vody na kaši.

Mezi tím osmažíme na másle jemně nakrájenou cibulku na kterou přidáme a usmažíme 2-3 vajíčka. Tento základ zalijeme vodou a přidáme propasírovaný rozvařený chléb. Ochutíme trochou  polévkového kořeni, drceným kmínem, špetkou muškátového oříšku a podle chuti přisolíme. Po krátkém povaření a odstavení  pro jemnější chuť zalijeme polévku neslazeným kondenzovaným mlékem nebo šlehačkou.

Poznámka: Žitný chléb musí být před rozvařením opravdu usušený. Z čerstvého to nejde. Ráda bych také pro ty,  kteří mají možnost si z Česka přivézt, doporučila polévkové koření tzv. Harmonia original (zn.Maggi). Harmonia výborně ochutí téměř kterékoliv jídlo, především polévky a omáčky.

d)    ZDRAVÍ

ZUBY

Po nádherných zářivě bílých zubech toužíme asi všichni. Vždyť zdravé zuby nám dovolují jíst a smát se podle libosti. Neustále se zhoršující stav chrupu lidské populace je však stále častějším problémem dnešní doby.

Zuby člověka se skládají ze tří částí - z kořene, krčku a korunky. Korunka je ta část zubu, která vyčnívá ze zubního lůžka a je pokrytá sklovinou, nejtvrdší látkou v těle, která je sice velmi odolná při poškození, nemá však schopnost obnovovat se. Většinu hmoty zubu tvoří zubovina, žlutobílá hmota, která se podobá kosti. Uvnitř zubu je pak dřeňová dutina, ve které je zubní dřeň. Do zubní dřeně kanálky v kořenech zubu pronikají drobné cévy a také nervy, které jsou příčinou citlivosti zubu. Zubní cement je vláknitá kost, která v tenké vrstvě kryje kořen zubu.

Co je to zubní kaz ?

 Zubní kaz je v určitém smyslu infekční onemocnění a vzniká činností specifických mikroorganismů. Jsou-li v ústech přítomny ve zvýšeném množství, štěpí cukry a škroby, které s potravou ústy procházejí. Vznikají při tom organické kyseliny, jako kyselina mléčná, octová, máselná, propionová a některé další, které «rozežírají« povrch skloviny zubu. Tomuto procesu účinně brání sliny, které vznikající kyseliny neutralizují, ředí je a odplavují a přinášejí do úst vápník a fosfáty, které drobná naleptání dokážou opravit. Je-li ale mikroorganismů příliš mnoho a cukry procházejí ústy velmi často, sliny už kyselým útokům nestíhají odolávat a vzniká zubní kaz. Tento defekt se zpočátku nachází jen ve sklovině, postupně ale proniká až do zubní dřeně. Zpočátku, kdy bakterie svými kyselinami napadnou sklovinu, způsobí její odvápnění. Takové místo, není-li skryto pod plakem, je viditelné a jeví se nám jako křídově bílá skvrna. Jakmile je porušena sklovina natolik, že se rozpadá, vzniká na zubu defekt, který můžeme nahmatat jazykem jako jamku či nerovnost. Při větším rozsahu zubního kazu jej pak vnímáme již jako otvor či dutinu s nerovným okrajem. Kaz se také často projevuje citlivostí na sladké, kyselé, teplé či studené složky potravy. Tato citlivost se s postupujícím rozsahem kazu stupňuje. Také různé pachutě a pocit nepříjemného zápachu mohou někdy doprovázet výskyt zubního kazu. Bakterie se mohou dostat dentinovými kanálky až do dřeně zubu a způsobit tam zánět „nervu“. Ani při dnešní úrovni léčení zánětů nedokážeme vyléčit pulpitidu, která postihla celou dřeň zubu jinak, než jejím odstraněním.

Zuby v číslech

* 32 zubů má zdravý dospělý člověk, 20 zubů pak dítě.

* 4000 newtonů je absolutní síla, jakou dokážou vyvinout žvýkací svaly. Asi pětina síly se zužitkuje při žvýkání. Na větší zatížení reaguje ozubice bolestí, čímž chrání zuby před možným poškozením.

* Více jak 1000 druhů mikroorganismů žije v našich ústech!
* 2 zuby každých 10 letje cena, kterou platí kuřák za to, že pravidelně přikládá cigaretu ke svým ústům.
* 97% krystalických minerálů, 1% vody a zbytek v podobě bílkovin tvoří zubní sklovinu

 

Správná a nesprávná technika čištění zubů


Kvalitní kartáček k dobrému vyčištění chrupu nestačí, je třeba také ovládat správnou techniku čištění. Technik čištění existuje celá řada, některé jsou ale zubům spíše škodlivé. Čistíte-li si zuby ze strany do strany a tvrdým kartáčkem, pak jste zvolili tu nejhorší možnou variantu, která výrazně poškozuje dásně a zuby. Nepříliš vhodnou metodou je metoda větších kroužků, neprospívá především krčkové oblasti zubů.Velmi rozšířenou je technika stírací – od dásně ke kraji zubu. Tato technika může být vhodná třeba pro děti. V dnešní době se nejvíce osvědčila technika Bassova. Je účinná a nenáročná a jako jediná čistí prostor pod dásní, kde se nejvíce hromadí bakterie. Spočívá v přiložení pracovní části zubního kartáčku k dlouhé ose zubu pod úhlem asi 40° tak, že vlákna směřují pod okraj dásně. V tomto místě pak provádíme drobné vibrační pohyby. Při čištění je důležitá systematičnost, tzn. postupovat zub po zubu, žádnou plochu ani zub nevynechat.

Pár tipů pro zdravé zuby

 

• Nezapomeňte, že sladké a lepkavá cukrovinky patří mezi největší škůdce ústní dutiny. Pokud se bez nich neobejdete, zuby si po jídle ihned vyčistěte.

• Neodbývejte zubní hygienupřed spaním. Zbytky potravy v ústech páchají největší škody právě v noci, protože nezaměstnáváme jazyk a rty, které při mluvení stírají nečistoty z povrchu zubů.

• Správný zubní kartáček by měl být měkký (soft), co nejhustší s rovně zastřiženým vláknem a malou hlavičkou. Takový pak vyměňujte jednou za měsíc.

• Na odstranění nečistot z mezizubního prostoru používejte pouze mezizubní kartáček nebo zubní nit.

• Jako doplněk čištění se doporučuje také zubní sprcha s nastavitelným proudem vody, která ze zubů a dásní odstraňuje zbytky jídla.

• Na odstranění povlaku z jazyka můžete použít také škrabku na jazyk.

• Z potravinových doplňků jsou pro zdravé zuby nejdůležitější vápník a fosfor, pro zdravé dásně pak vitamin C, Koenzym Q 10 nebo kyselina listová.

• Na nemocné dásně vyzkoušejte přeslyčku rolní, dub, řepík nebo odvar z heřmánku.

• Vyvarujte se častému pití 100% džusů případně si ho řeďte vodou. Kyseliny v nich obsažené rozleptávají zubní sklovinu.

• Žvýkejte. Při žvýkání žvýkačky bez cukru se zvyšuje až třikrát tvorba slin, která potravu ředí, pomáhají rychleji odstranit zbytky jídla a snižují hodnotu kyselého prostředí v ústech.

• Minimálně jednou do roka navštivte svého zubního lékaře.

Zpracovala: Mirka Schullerová

e)    HUMOR


Slovník maďarských výrazů:
-------------------------
včela - seremeď
vosa - nemseremeď
čmelák - seremeď málo
sršeň - nemseremeď turbo
kamzík - terénkoza

Tatra 613 - papalászfárosz
hřbitov - túhároszkemp
důchodce - usztván lety
ředitel - kuléválosz
námestek reditele - kamosz koléválosz
sekretářka - kafévárosz


Slovník japonských výrazů:
-------------------------
ředitel - nemako
sektretářka - omako
mistr - mako jako
dělník - mako jako pako

v     Přijde Bůh k Adamovi a Evě a povídá: "Mám pro vás dva dárky. Jeden z nich je čůrání ve stoje." Adam se hnedka ozve: "Jé, to chci já." Bůh na něj ukáže prstem a Adam začne poskakovat a ve stoje počůrá támhle kytičku, strom a pak čůrá i při poskakování a má z toho hroznou radost. Eva s Bohem ho jen tak pozorují a pak se Eva otočí na Boha a zeptá se: "Co je ten druhý dárek?" "Mozek."

v     Jak zněla poslední zaznamenaná věta na palubě Columbie?
"No tak ji teda pusť k tomu řízení..."

v     Stojej takhle dva kosmonauti na Marsu a čuměj střídavě na sebe, na Zemi, na raketu, na Zemi, na sebe, na raketu a furt dokola. Az to jeden nevydrzi a vybuchne: "Co čumíš na mě? Já jsem klíčky nezabouchl!"

v     Víš z čeho vznikl člověk? Ze švestky. Ze švestky je slivovice, ze slivovice je opice a z opice je člověk.

Sociologický průzkum

f)      TIP na výlet

Věřili byste, že ve slunné a teplé Africe se dá lyžovat na doopravdickém sněhu? Vím, zní to docela podivně a těžko si tu někdo představí lyžařský areál. Ale je tomu skutečně tak. V Dračích horách v Lesotském království v nadmořské výšce 3222 m.n.m. se takový resort nachází. Jmenuje se Afri-Ski a lyžařům slouží už osmou sezónu. Letos jsme se tam vypravili i my. Přiznávám, že jsme nečekali mnoho a byli jsme příjemně překvapeni. Hlavní svah dosahuje, pokud je zcela zasněžen, délky 1 km a nahoru vás vytáhne dvoukotvový vlek. Dále je tam asi 70 m svah pro začátečníky s malým vlekem a ještě jeden menší a skoro rovný pro ty nejmenší začínající lyžaře. Sníh buď napadne sám, nebo ho vyrobí sněhová děla. Pro ta ale musí být pořádně pod nulou. O takové teploty ovšem ani v afrických horách nebývá hlavně v noci nouze. Takže svah, sníh a vlek by byly. Dále je tam půjčovna lyží, snowboardů a bumboardů (česky podprdelníků, které ocení především děti). Ubytovat se můžete v hotelu ve dvou a čtyřlůžkových pokojích nebo v chatkách pro 8 nebo 10 návštěvníků. Je tam i restaurace a bar a velice příjemný personál. K tomu i téměř garantované krásné počasí, a to všechno pouze 5 hodin cesty autem od Johannesburgu. Ale pozor, zima je tam pořádná, takže bundy, čepice a rukavice s sebou! Takže lyžaři a vy co máte zájem podívejte se na www.afriski.net a pokud se vám to zalíbí, můžete si i vy zalyžovat přímo tady na jihu afrického kontinentu.

Napsala Radka Hejmalová-Millar

g)    KINO

Nyní v kinech:

Harry Potter and half blood prince

fantasy; 160 min; 2008.

Režie: David Yates
Produkce: David Heyman, David Barron
Scénář: J.K Rowling
Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint

Synopse
Harry Potter začal svůj šestý rok na Bradavické škole čar a kouzel, když se mu do rukou dostane stará učebnice lektvarů, která patřila tajemnému Princi dvojí krve.... a další dobrodružství může začít.

 
 

ICE AGE 3

animovaný; 96 min; 2009.

Režie: Carlos Saldanha
Produkce: John C. Donkin, Lori Forte
Scénář: Michael Berg, Peter Ackerman
 

Synopse

Prehistoričtí hrdinové z filmových hitů "Doba ledová" a "Doba ledová 2 - Obleva" jsou zpátky a opět se vydávají na neuvěřitelnou cestu za dobrodružstvím. Scrat se stále pokouší chytit nepolapitelný žalud a možná při tom potká opravdovou lásku. Mamuti Manny a Ellie očekávají narození prvního potomka. Lenochod Sid ukradne pár dinosauřích vajec a založí si vlastní, náhradní rodinu a šavlozubý tygr Diego má obavy, že se ve společnosti svých kamarádů stává měkkou padavkou. Parta našich kamarádů se rozhodne zachránit nešťastného Sida a odhodlají se proto vstoupit do tajemného, podzemního světa, kde se potkají s dinosaury, bojují se zvířaty i rostlinami a seznámí se s jednookou lasičkou jménem Buck, která neúnavně loví dinosaury…

 
USA 2009, animovaný/komedie

 

 

Správná řešení:

 

Čeština:

Koly přejíždíme výmoly pod jedlemi. Kolem stezky rostou kopřivy. Brzy oslavíme konec zimy. Natíráme sloupy a domy. Hromy bijí až uši zaléhají. Srnky vyplašeně vybíhají za křoví. Psi myslivce z naší vsi hlasitě štěkají. Dívky si vážou kolem hlavy šály.Ve vodě jsou dvě kotvy. Automobily jezdí velmi rychle. Přilož dříví do krbu. Ze školy půjdu rovnou k Michalovi. Proč tolik drncají koly přes výmoly pražské dlažby? Budou ti stačit dva chleby?