česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Únor

Se známou lidovou pranostikou „únor bílý pole sílí“, na jižní polokouli příliš nepochodíme, tak jsme si vymysleli pořekadlo nové – „únorové informace, užijte si moc legrace“.

Vážení a milí krajané,

vítáme vás u únorového vydání našich Krajanských informací.

Se známou lidovou pranostikou „únor bílý pole sílí“, na jižní polokouli příliš nepochodíme, tak jsme si vymysleli pořekadlo nové – „únorové informace, užijte si moc legrace“.

Původně jsme si sice říkali, že v souladu s nejkratším měsícem v roce připravíme také kratší vydání tohoto zpravodaje, ale když se nám na našem redakčním stole sešla pořádná hromádka zajímavých materiálů, tak jsme od původního záměru, únor neúnor, rádi odstoupili.

Opět jsme dostali poděkování a pochvalu, tentokrát od JUDr. Jana Schuberta z Bloemfonteinu, která nás samozřejmě moc potěšila. Pan Schubert připojil také několik skvělých fejetonů ze své tvorby, které potěšily snad ještě víc. Dva z nich hned otiskujeme, určitě vás pobaví. A na další si budete muset počkat až za měsíc. Za pochvalu i příspěvky moc děkujeme.

Dále se v tomto čísle můžete těšit na typ do kina, zajímavé recepty na pomazánky, které jsou na letní stůl jako dělané, a aby vám z tváře úsměv nezmizel vůbec nikdy, tak také pár vtipů. Především ženy jistě ocení článek o léčivých účincích zeleného čaje v rubrice zdraví.

Seriál o jihoafrických městech pokračuje tentokrát povídáním o Kimberley a samozřejmě, že si opět budete moci vyzkoušet, jak jste na tom se svým mateřským jazykem a jeho záludnou gramatikou a také se potrápit u luštění křížovky.

Těšíme se na další příspěvky od vás, které budeme jako obvykle s radostí očekávat na výše uvedené e-mailové adrese, popřípadě faxu nebo poštou, a o kterých doufáme, že jich bude stále víc a víc.

Hezké čtení vám přeje

Vaše redakční rada

Inzeráty

Výuka češtiny a angličtiny od začátečníků až po velmi pokročilé, od dětí až po důchodce. Individuální přístup. Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com

Kvalifikovaná soudní překladatelka nabízí vypracování překladů z češtiny do angličtiny a z angličtiny do češtiny (případně z a do ruštiny a němčiny). Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com

Jihoafrická města

KIMBERLEY

Kimberley je bezpochyby dalším zajímavým jihoafrickým městem. Do historie vstoupila také díky nerostnému bohatství. Ovšem nad rozdíl od johannesburského zlata, je Kimberley královstvím diamantů.

Představte si, že ve zdech svého domu, který byl postaven z hlíněných nepálených cihel uplácaných v okolí najednou objevíte diamant. Nebo že si vyjdete na procházku kolem blízké řeky a na jejím břehu vám padne do oka zářící bílý kamínek, ze kterého se vyklube diamant o velikosti 21,25 karátů. Tak takhle došlo k objevení diamantů v této oblasti a oním výletníkem byl mladý Erasmus Jacobs v roce 1866. Jeho diamant dostal méno Eureka. Brzy na to byl nalezen další diamant, tentokrát o velikosti 83,50 karátů, který byl pojmenován Hvězda Jižní Afriky. A diamantová horečka vypukla. Desítky tisíc nadšenců z celého světa spěchali do Kimberley a doufali, že tam objeví svůj poklad. Pod jejich rukama se začal hloubit diamantový důl, který byl později pojmenován Big Hole, Velká Jáma. Název je to vskutku příznačný. Velká jáma dosáhla opravdu kolosálních roměrů. Je hluboká 215 metrů, její povrch má poloměr 1,6 kilometrů, což představuje kruh o rozměrech zhruba 17 hektarů. Během hloubení této jámy bylo vykopáno 22,5 miliónů tun zeminy, ve kreré se našlo 2 722 kilogramů diamantů, což představuje 14,5 miliónů karátů. Čísla jistě úctyhodná a tak není divu, že jde o  největší uměle vykopanou jámu na světě. Dnes se tam již diamanty netěží a tak se Velká Jáma stala unikátním muzeem pod širým nebem, kde se můžete seznámit s životem tehdejších dobyvatelů diamantů. A to jak majitelů dolů, tak jejich zaměstnanců.

Město Kimberley tedy stejně jako Johannesburg nevyrostlo v krásné lokalitě, ale v neúrodném kraji kolem jedné velké jámy v Severní Kapské provincii. Své jméno dostalo podle tehdejšího kancléře Lorda Kimberley, který sem byl vyslán na příkaz anglické vlády. Původní návrh, že nově vznikající město bude pojmenováno Nová Horečka nebo Vooruitzicht, byl zamítnut. První jméno se zdálo býti příliž vulgárním a to druhé nový kancléř nemohl ani správně napsat, natož vyslovit. Problém kancléřovi výslovnosti byl tedy vyřešen tak, že město bylo v roce 1873 pojmenováno přímo po něm.

Kimberley bylo ve své době centrem ekonomického i společenského dění. Pořádaly se zde jezdecké závody, boxerské zápasy, při kterých jenom kvetly různé sázkové kanceláře, ale také společenské plesy a zábavy, kde se to jen hemžilo krásnými dámami a pány ve smokingu.

Legenda říká, že v Kimberley na počátku dvacátého století sídlilo více milionářů než v dnešním Monaku. Scházeli se v proslulém exkluzivním Kimberlijském klubu, kde si pánové zapalovali své doutníky srulovanými bankovkami a dámy se koupaly v šampaňském.

Ať už je to jak chce, pravdou zůstává, že nejproslulejším diamantovým magnátem se stal ambiciózní Angličan pan Cecil John Rhodes, který v roce 1888 vykoupil a sjednotil všechny diamantové firmy, vrtající se ve Velké Jámě a založil diamantový kolos De Beers, čímž získal na diamanty monopol. De Beers je dodnes největším producentem diamantů na světě, pouze s tím rozdílem, že už nepatří panu Rhodesovi, ale významné rodině Openheimerů. 

Zpracovala Radka Hejmalova-Millar

 

FEJETONY (z tvorby JUDr. Jana Schuberta)

SYLVESTROVSKÁ MOUDROST

Tak jme tu zase měli jeden končící rok a, jako průvodní jev, Sylvestra. Jako každý rok, jsme s manželkou zvažovali všechny možnosti, co na Sylvestra dělat. Vyřešil to za nás telefon, který zazvonil v pravou chvíli: pozvání na českou party-

 Bylo tam asi tak 25 lidí. Každý přinesl malou mísu něčeho k jídlu. Já jsem si tak už dlouho nepochutnal. Ony ty češky, přece jenom, umějí vařit, to se nedá oddisputovat.

My, scholastici, jsme tam vyřešili celou spoustu složitých záležitostí, připili jsme si s Einsteinem a dobře nám všem bylo. To víte, Češi nejsou jenom tak nějací ožralkové, jsme národ myslitelůch a mudrcůch!

Ale u srdce mne doopravdy vzalo, když jeden z hostů, nějaký Franta, s lahví Slivovice pod paží, prohlásil, že si jde odpočinout do bazénu.

 “Dyk tam, ty vole, nebudeš moct dejchat”, povídal mu jeho kamarád. 

A na to Franta utrousil tu slavnou historickou moudrost: "Když mám co pít, nepotřebuju dejchat".

Dlouze si nahnul a když padal do bazénu, srdceryvně  zazpíval: "Vltavóó, Vltavóó, voděnkóó hluboká...". Pak se potopil.

Až jsem z toho zaslzel; takovou moudrost tady v Africe neuslyšíš, to musíš jít na českou party!

Po pěti minutách pod vodou,  když se ani jednou nevynořil aby se nadechnul, jsme všichni začali tleskat, protože to byl, bezpodmínečně rekord!

Jeden prosil abychom ho tam bidlem chvíli podrželi, že si skočí domů pro kameru.

Po další minutě jsme ho pro jistotu vytáhli. Nevypadal zrovna moc spokojeně, zřejmě se mu nechtělo ani moc pít ani dejchat, tak jsme raději zavolali sanitku.

Trochu jsme mu to mrzuté zakončení hezkého vystoupení zazlívali ale REKORD ZŮSTANE REKORDEM, i když Franta v té nemocnici skoro zkapal.

Je to škoda, že na další výstižné, filozofické perly musím zase čekat celej rok...

CHODOVÉ

Jak tady tak píšu, začala mi blikat lampa. Mám to nad computerem a není to zářivka; je to taková narůžovélá trubice, která vydává hrozně příjemné světlo. Mě to blikání rozčiluje, tak to musím jít spravit, tak chviličku prosím počkejte.

Tak už je to spraveno, omlouvám se za zdržení, byla to odešlá truibice. Kdepak dnešní kvalita trubic. Jo, trubice, které jsme kdysi kupovali v Praze u Eustacha, to byla kvalita.  Eustachův servis už je dneska jenom pohádkou.

Jediný problém s Eustachem byl, že mu bylo špatně rozumět, protože mluvil nějakým divným dialektem. Tak jsem se nad tou trubicí a nad tím dialektem zamyslel a došel k závěru, že ono doopravdy není zapotřebí území velké rozlohy k tomu, aby si lidé na opačných koncích tohoto území nerozuměli. Velká Britanie je poměrně malá a nicméně tam každý hovoří úplně jinou angličtinou: Irové, Skoti, Londýňané, lidé z Yorkshiru (těm posledním rozumím jenom když se usilovně soustředím. Zato Skotům nerozumím vůbec) atd. A to nemluvím o Američanech nebo Australanech...!

Ale i u nás doma je celá spousta nářečí, kterým se dá těžko rozumět, jako ku př. Ostravština. Ale nač chodit tak daleko, i doma v těch maličkých Čechách jsou různá a protichůdná nářečí. To nejdůležitější z nich zvěčnil Alois Jirásek ve spolupráci s Karlem Hašlerem, v díle „PSOHLAVCI NA CÍSAŘSKÉ LOUCE“. Psohlavci byli Chodové a jako tací měli nesmírný vliv na vývin národa ale zejména jazyka českého. Protože se báli Lomikara, Chodové vždycky chodili v trojicích: Chod otec, Chod syn a Chod pradědeček, amen! Tento zvyk se doslova vdul do spisovného jazyka českého, neboť dodnes říkáme: „Měl jsem oběd o třech Chodech“.

Při tom je nutné si připomenout, že Chodové se vyskytovali nejen ve vesnicích jako Psohlavci v čele s Kozinou ale také ve městech, v čele s jelenicí. Aby si je rozeznali, lidé jim říkali „venkovský Chod“ anebo „městský Chod“. Tento linguistický klenot jazyka českého se nám dodnes už zachoval jedině v písni:

Obstarej nám městskej Chode,

Pochodeň z kamene,

Každý večer panna chodí,

Paruku si občas shodí. . .atd.

Jediné co nám z té slavné doby zbylo, jsou výrazy jako průCHOD, poCHOD, záCHOD, CHODba, výCHOD, západ, sCHODy a jim podobné. Žel, tato slova se vžila tak mocně, že dnes už Chody ani nepřipomínají.

Zábava

a)    LUŠTITELSKÝ KOUTEK

 

Masopust

Masopust - v lidovém kalendářním cyklu doba od Tří králů do začátku období velikonočního půstu - ... (tajenka). V užším smyslu se jedná o poslední tři dny tohoto období, které představuje dobu svateb, plesů, zábav a bujarého veselí. Vše vrcholí tzv. ostatky - masopustní neděle, pondělí a úterý. Souvisí to s předkřesťanskými obřady na oslavu konce zimy a začátku jarních zemědělských prací. Uvedené dny se koná průvod masek a karneval. U nás je obvyklý průvod maškar v čele s "medvědem", pochovává se basa, jídají koblihy a šišky a úplně na závěr se koná masopustní zábava s tancem.
Křížovka 694

VODOROVNĚ: A. Vodoteč; souhvězdí zimní oblohy; povel pro psa. - B. Značka aut; kočovník; kouřovod; značka erbia. - C. Výčnělek; kvašený nápoj; točit; druh pepře. - D. Starší spojka; mužské jméno; rozkazovat; psaná kopie. - E. Tajenka. - F. Obvaz; stýskání; dravý pták; primát. - G. Tímto způsobem; dobytčí nápoje; sdružení; tvoje. - H. Značka astatu; kaberna; nebdít; lesní bylina. - I. Klamat; mužské jméno; rod houslařů.

SVISLE: 1. Tropická dřevina; uhličitan draselný. - 2. Býti v opozici. - 3. Úder sekerou; druh básníka; předložka. - 4. SPZ Olomouce; peň; zrak. - 5. Taroková karta; karetní hra. - 6. Ovanutí; úsek závodu. - 7. Pohodný; stavba s úly. - 8. Evropan; stravovny studentů; SPZ Strakonic. - 9. Květenství; belgické lázně. - 10. Zápisník; elipsa. - 11. Indonéská jednotka hmotnosti; cizí směnka. - 12. Sát; ořezání; sibiřská řeka. - 13. Osobní zájmeno; výzva; temnota. - 14. Dělat revizi. - 15. Vytýčená cesta; šlechtici.

Pomůcka: amat, očapí.

Zdroj: Panoráma křížovek 4/2003, str. 40.

Pozn.: správné řešení najdete na poslední straně

b)    ČEŠTINA

Vyjmenovaná slova jsme si už jakž takž procvičili, tak dnes si k tomu přidáme i příčestí minulé a koncovky podstatných jmen.

Doplňte i,í / y,ý

Sněhové vločky se jen s-pal-. Za chv-l- b-l- všude závěje. Řidiči musel- s automob-l- jezdit neob-čejně opratrně. Na neb- jsme uv-děl- slunce. Rampouchy zdob-l- okenní parapety. Děti na svahu dováděl- a hlas-tě v-skal-. L-žoval- a kouloval- se. Vlas- jim ve větru jen vlál-. Jirka a Zb-šek stavěl- sněhuláka. Sněhuláci tam stál- v jedné řadě s hrnci m-sto klobouku, m-sto očí měl- uhl-, m-sto nosu mrkv-čku.

Pozn.: správné řešení najdete na poslední straně

c)     ZDRAVÍ

Tajemství zeleného čaje

Rostlina z Dálného východu je malý zázrak. Svými blahodárnými účinky působí na pleť, tělo i na duši a pomáhá nám najít ztracenou rovnováhu a vnitřní harmonii.

Zelený čaj je znám hlavně díky aromatické chuti čajových lístků. Jeho esence však našly uplatnění v mnoha dalších oborech. Jedním z nich je kosmetika. Zelený čaj je tedy ceněn nejen jako nápoj s pozitivními účinky na pleť a postavu, ale také jako účinná látka v produktech určených pro péči o tělo. Výtažky ze zeleného čaje pleť uklidňují, uvolňují a hydratují. Zelený čaj je navíc bohatý na polyfenoly, které pomáhají neutralizovat škodlivé látky, a tím pleť chrání před špatnými vlivy venkovního prostředí. Obsahuje i kofein důležitý pro látkovou výměnu, flavonoidy pro ochranu buněk a řadu životně důležitých vitaminů, minerálů a stopových prvků.

Překonat ho může jen čaj bílý. Sbírá se jednou do roka a obsahuje třikrát více polyfenolů než čaj zelený. Nejen proto je velmi vzácný.

Černý čaj se vyrábí ze stejné rostliny jako zelený a bílý. Po sběru se však fermentuje a většinu polyfenolů ztrácí. V kosmetice se zužitkuje tříslovina z černého čaje, která podporuje lesk a barvu vlasů, a proto se přidává do různých balzámů.

 Za promyšlenými recepty a příjemnými vůněmi zeleného čaje se skrývá východoasijská životní filozofie: dosáhnout pokoje a vyrovnanosti, respektovat potřeby pleti a dlouhodobě vyrovnávat a udržovat její přirozený stav. Také proto dávejte přednost místo rychlému nakrémování pleti a kůže jen lehkému vmasírování krémů i tělového mléka.

Vyhlazovací, protizánětlivé a uklidňující vlastnosti zeleného čaje v sobě skrývá i pleťová voda. Zkuste si ji připravit podle následujícího receptu: 1 lžičku přelijte 100 ml převařené vody (voda nesmí být vroucí!), nechte čaj 5 minut vyluhovat a poté dejte vychladnout. Mezitím vyčistěte pleť jako obvykle. Teprve pak použijte vatový tampon namočený do čaje a pleť s ním několikrát přetřete.

Budete-li si někdy vařit zelený čaj, nevyhazujte vylouhované sáčky! Hodí se vám jako obklad na oči. Mají příjemný chladivý efekt, který uklidní oči podrážděné stresem, nedostatkem spánku nebo unavené stálým díváním se do počítače. Výtažky zeleného čaje, působící příznivě na opuchlá víčka, obsahují i některé oční krémy.

Zelený čaj vám rovněž pomůže s vysušenou a staženou kůží v dekoltu. Zkuste si připravit hydratační zábal: 4 polévkové lžíce tvarohu nebo jogurtu smíchejte s 2 lžícemi zeleného čaje (rozdrceného v hmoždíři), naneste a po 10 minutách osprchujte. Pak vmasírujte do ještě vlhké pokožky tělový olej s extrakty zeleného čaje

Blahodárné účinky zeleného a bílého čaje kombinují specialisté z kosmetických firem s jinými ochrannými látkami, jako jsou například výtažky z tymiánu, vlašského ořechu, třešňových květů, heřmánku, santalového dřeva nebo z květů pivoněk. Produkty obsahující zmíněné přísady pomáhají udržet pleť svěží, zabraňují jejímu předčasnému stárnutí, pročišťují organismus a zbavují ho toxinů.

Zpracovala: Mirka Schüllerová

d)    RECEPTY

Dobré pomazánky jsou vděčnou součástí našeho jídelního lístku. Můžeme jimi uctít návštěvu, zpestřit si snídaňové menu nebo je využít jako variantu rychlé studené večeře.

Česneková pomazánka

Suroviny:

Rama, 5 trojuhelníků taveného sýra, plátek tvrdého sýra, 3 vejce, 6 velkých stroužků česneku, na ozdobení paprika

Postup:

Uvařit vejce, mezitím nastrouhat tvrdý sýr a smíchat ho s Ramou, měkkým sýrem, česnekem. Na kráječi rozkrájíme vajíčka na kostky a dáme do pomazánky.  Namazany chleb zdobime kostičkou papriky.

Pomazánka ze sardinek

Suroviny:

1 sardinky v oleji, 120 g másla, 1 cibule, 1 sterilovaná okurka, citronová šťáva, sůl, worchester

Postup:

Máslo utřeme do pěny, přidáme vidličkou rozmělněné sardinky, dobře rozmícháme za postupného přikapávání oleje
ze sardinek. Nakonec přidáme drobně pokrájenou cibuli a okurku. Pomazánku přisolíme, zakapeme citronovou šťávou
a dochutíme worchestrem. Dobře promícháme.

Výborná krabí pomazánka

Suroviny:

1 balení krabích tyčinek,1 svazek jarní cibulky, 1 vařené vejce,10 dkg stouhaného Eidamu nebo jiného tvrdého sýra, 3 lzice majolky - vrchovaté, 1 pomazánkové máslo – cream cheese bez příchutě, 3 trojúhelníčky taveného smetanového sýra, 2 lzice másla , sůl, pepř, 1 lzice citrónové šťávy

Postup:

Krabí tyčinky necháme jen částečně povolit a vybalíme je z folie. Nastrouháme je na hrubším struhadle, přistrouháme vařené vejce, přidáme najemno pokrájenou jarní cibulku a nastrouhaný sýr. Pomazánkové máslo ( cream cheese), sýr, obyčejné máslo a majolku utřeme do hladkého krému a spojíme s ostatními surovinami. Dochutíme solí, pepřem a citrónovou šťávou. Dáme dobře vychladit. Dobrou chuť!

e)    HUMOR

V nemocnici leží tři pacienti, přijde k nim doktor a ptá se prvního: "Prosím vás, co se vám stalo?"
"Já mám Suzuki, hasím si to takhle sto osmdesát a najednou zatáčka, tu jsem nevybral a napálil jsem to do stromu."
"A co se stalo vám?" ptá se doktor druhého.
"No já mám Hondu, hasím si to takhle dvě stě třicet a najednou zatáčka, tu jsem nevybral a napálil jsem to do stromu."
"Hm, a co vy?" ptá se třetího.
"Já mám Babetu, jedu asi čtyřicet a když kolem mě projeli tyhle dva, myslel jsem si, že stojím a sesedl jsem."

Chlapík jde do důchodu a za ušetřené peníze si chce koupit něco, po čem vždycky toužil - sportovní auto.
Udělá to a hned vyrazí na dálnici, když se za ním náhle objeví policejní auto.
Chlápek si pomyslí:
"Mám Ferrari, ujedu mu jako nic!" 160, 180, 220 Pak si pomyslí:
"Přece se nezabiju" a zastaví.
Policajt dojde k němu a říká :
"Už jsem slyšel  úplně všechny výmluvy, ale mám dneska dobrou náladu, takže když mi řekněte něco, co ještě nikdo nezkoušel, nechám vás jet."
Chlápek povídá:
"Jsou to dva dny, co mi manželka utekla s policajtem, myslel jsem, ze jste to vy a vezete mi ji zpátky." ......
"Dobře jeďte!"

Dohadují se tři filozofové o tom, co je na světě nejrychlejší. První říká: "Nejrychlejší je přeci světlo."
"Kdepak, milý pane kolego, myšlenka - ta je přeci nejrychlejší..." povídá druhý filozof.
"Tedy nerad bych vypadal jako negativista, pánové," vstoupí do debaty třetí filozof

"jsem si však jist, že naprosto nejrychlejší je průjem... No považte - tuhle jsem v noci dostal průjem a než jsem stihl rozsvítit nebo něco vymyslet, tak jsem se pos..l!"

f)      CO NOVÉHO V KINĚ

Australia

Režie: Baz Luhrmann, Brian Robbins

Obsah filmu:

Anglická aristokratka Lady Sarah Ashley (Nicole Kidman) žije svůj život v prostředí povrchní dokonalosti. Manželství bez lásky a dětí ji připravilo o víru ve vše, co kdy mělo smysl. Její tvrdohlavost ji dohání k cestě na druhý konec světa: z Londýna odjíždí do zastrčeného Darwinu uprostřed Austrálie. Tady chce konečně usvědčit svého muže, o kterém je přesvědčena, že ji podvádí. Záminkou pro její cestu se stává záchrana velké farmy Faraway Downs, kterou v Austrálii zdědila a která je na pokraji bankrotu. Jediným způsobem, jak zabránit zániku farmy, je přehnat stádo patnácti set krav drsným středozemím až na druhý konec Austrálie. Tento téměř neuskutečnitelný plán může Sarah podniknout jedině s pomocí místního chovatele dobytka Drovera (Hugh Jackman).

Ten se stává jejím neochotným průvodcem rozlehlou, drsnou krajinou severní Austrálie. Drover je stejně drsný a nevychovaný, jako je Sarah kultivovaná a uhlazená. Ale je také stejně vášnivý, jako je Sarah chladná. Jejich vzájemná nenávist se zmírní tragédií, díky které se Sarah nečekaně stane opatrovnicí malého sirotka Nullah (Brandon Walters). Na své cestě potkávají nejen mnoho lidí, ale také zažijí děsivé bombardování Darwinu japonskou armádou.

Vlivem mocné a krásné australské krajiny a díky vztahu s malým Nullahem Sarah postupně nachází samu sebe a mění se v ženu, kterou vždy chtěla být. Její problematický vztah k Droverovi se mění ve váhavý respekt, obdiv a nakonec v lásku. Do jejich života ale vstoupí ničivá válka. Poprvé v životě má Sarah důvod za něco bojovat. Bojuje s veškerou vášní, odvahou a odhodláním, aby zachránila ty, které miluje. Epické, romantické drama Austrálie přináší příběh o nenávisti a lásce, o přátelství a intrikách, o poznání sebe sama a vůli změnit svůj život.

Film jsem viděla a vřele jej doporučuji ke shlédnutí. Mirka Schüllerová

Oznámení Zastupitelského úřadu ČR v Pretorii

Dne 7.2. 2009 bude slavnostně zahájena v Muzeu automobilů ve Franschhoeku výstava věnovaná geniálnímu konstruktérovi Hansi Ledwinkovi, který zasvětil svůj život vývoji automobilů v kopřivnické Tatře. Muzeum ve Franshoeku vlastní exemplář Tatry  T 97, který bude součástí expozice. Výstava potrvá do 8.3.2009. Informace, jak se dostat do muzea naleznete na: www.fmm.co.za.

Velvyslanectví České republiky v Pretorii je spoluorganizátorem turné českých jazzových muzikantů v JAR – Ondřeje Štveráčka a Lukáše Kytnara. Turné je pojmenováno Czech Mate. Čeští hudebníci vystoupí spolu s kapelou Jonathana Crossley/ho.

Program turné: ‘Czech Mate’

The Jonathan Crossley Electric band plays an exciting mix of Czech and South African material by Štveráček, Kytnar and Crossley.

Jonathan Crossley (Z A )  – guitar
Ondřej Štveráček (CZ) – tenor saxophone
Lukas Kytnar (CZ) – bass
Lloyd Martin (Z A ) – drums
Janus van der Merwe (Z A ) – 2 nd saxophone and keyboards

 

Tour schedule:

Date / Time Time Concert name Venue A ddress Couvert
           
27th February 2009  20h00   S A BC Greenpoint    
28th February 2009 21h00 Czech Mate performs ‘Funk for the Shaolin Monk’, with special guests ‘Babu’.      
1 stMarch 2009   Czech Mate with special guests ‘Offshore’. White House 6 Crescent St Plettenberg Bay (off Main Rd ) 75
3 rd March 2009  14h00 – 16h00 Czech Mate – workshop Stirling High School Hall, East London    
3 rd March 2009 19h30 Czech Mate Stirling High School Hall, East London    
4 th March 2009  14h00 – 16h00 Czech Mate - workshop The Beethoven room, Rhodes University Music Department Rhodes University , Grahamstown Free
4 th March 2009  19h00 Czech Mate The Beethoven room, Rhodes University Music Department Rhodes University , Grahamstown  
6 th March 2009 10h00 – 12h00 Czech Mate – workshop Music A cademy of Gauteng   Free
6 th March 2009 13h00 – 16h00 Czech Mate - workshop Wits University Theatre - A mpitheatre Jorissen street , Braamfontein, Johannesburg Free
7 th March 2009 19h30   Wits University Theatre - A mpitheatre Jorissen street , Braamfontein, Johannesburg  

Správná řešení:

 

Křížovka: POPELEČNÍ STŘEDA

Čeština: Sněhové vločky se jen sypaly. Za chvíli byly všude závěje. Řidiči museli s automobily jezdit neobyčejně opatrně. Na nebi jsme uviděli slunce. Rampouchy zdobily okenní parapety. Děti na svahu dováděly a hlasitě výskaly. Lyžovaly a koulovaly se. Vlasy jim ve větru jen vlály. Jirka a Zbyšek stavěli sněhuláka. Sněhuláci tam stáli v jedné řadě s hrnci místo klobouku, místo očí měli uhlí, místo nosu mrkvičku.