česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Květen

Nevíme jak pro vás, ale pro nás je, i po mnohaletém pobytu v Jižní Africe, stále těžké spojovat měsíc květen s podzimem. Květen rovná se jaro a hotovo! A jaro rovná se dobrá nálada, krásná barevná příroda, výlety a nové zážitky.

Zato spojovat září, říjen a listopad s hezkým počasím a rozkvetlými stromy a kytkami, to jsme se naučili hned. Takže květen, co by krásu, si vzít nenecháme, a místní opravdové jaro k tomu rádi přidáme – a rázem se z nás stávají šťastlivci s dobrou náladou po většinu roku.

Ke krásnému měsíci květnu tedy v tomto čísle přispíváme našimi stálými rubrikami, jarní náladou pak v Českých zvycích a obyčejích, procházkou po Hradci Králové a v Osobnostech se seznámíte s Josefem Ladou. Ve Zdraví se dozvíte, co to jsou tolik diskutovaná „éčka“ v potravinách, v Zajímavostech zase proč stromy opadávají a taky co to je a jak se vyslovuje Eyjafjallajokull. Za kulturou si zajděte na Kouzelnou chůvu, nebo se pobavte u vtipů a u češtiny.

A v receptech pro vás máme specialitu – vynikající moučník, na nějž jsme dostali recept od paní Jarmily Logie, která nám ho laskavě prozradila i se všemi svými radami a triky a za který moc děkujeme. Je vynikající! (moučník i paní Jarmila)

Pro zájemce ještě jednou upozorňujeme na odkaz na stránce Zastupitelského úřadu ČR v Pretorii (www.mzv.cz/pretoria), kde v rubrice Kultura, školství, krajané (a dále Krajané) objevíte archiv všech čísel nových Krajanských informací od prosince 2008.

Přejeme vám nádherný květen.

Vaše redakce

Oznámení Zastupitelského úřadu ČR v Pretorii

VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY

VE DNECH 28. a 29. KVĚTNA 2010

NA ZASTUPITELSKÉM ÚŘADĚ V PRETORII

ZÚ Pretoria informuje, že ve dnech 28. a29. května 2010 se budou konat volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Voleb se mohou, podobně jako v roce 2006, zúčastnit i čeští občané žijící v zahraničí. Volebním místem v Jihoafrické republice bude Velvyslanectví ČR v Pretorii.

Základní podmínkou účasti ve volbách je registrace voliče v seznamu voličů vedeného u Zastupitelského úřadu ČR v Pretorii.  

Upozorňujeme, že při vlastním hlasování se volič musí prokázat platným pasem ČR nebo občanským průkazem České republiky.

Aktuální informace k volbám sledujte prosím na: www.mzv.cz/pretoria.

Výběr zpráv (duben 2010)

Volby do Poslanecké sněmovny České republiky se uskuteční tento měsíc. Níže vám přinášíme předvolební průzkum uskutečněný v dubnu, který provedlo Středisko empirických výzkumů v ČR. Průzkum přináší informaci o předvolebních náladách v ČR prakticky jeden měsíc před volbami. Průzkum je možné též zhlédnout na stránce http://www.stem.cz/clanek/1937.

TISKOVÁ ZPRÁVA STEM 16. 4. 2010

STEM – PREFERENCE  POLITICKÝCH  STRAN - DUBEN  2010

Podle volebního modelu STEM by se v dubnu dostalo do poslanecké sněmovny šest stejných stran jako v březnu. ODS mírně ztratila, což zvýšilo odstup dvou nejsilnějších stran. Mírně klesla i podpora KSČM. Další hlasy získaly Věci veřejné a TOP 09. Podpora lidovců těsně postačuje na zisk mandátů, naopak Strana zelených ani SPO-Zemanovci by na mandáty nedosáhli.

STRANICKÉ PREFERENCE

Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, tj. včetně nerozhodnutých a lidí, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat preferenci žádné strany či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Podíly preferencí pro jednotlivé strany jsou nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb.

"Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a)

do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?"

(údaje za duben 2010; otevřená otázka  - bez použití karet s názvy stran)

Graf

POZOR: STRANICKÉ PREFERENCE NEVYJADŘUJÍ VOLEBNÍ VÝSLEDEK !

MODEL VOLEBNÍCH ZISKŮ

Hypotetické počty mandátů v dubnu 2010

Stranické preference zobrazují relativní sílu politických stran k danému okamžiku výzkumu. Přeložit tato čísla do modelového volebního výsledku není jednoduché, neboť lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní, zda volební motivace voličů bude podobná jako v minulých volbách nebo se změní, zda se do volebního výsledku budou promítat emoce na poslední chvíli apod. Předkládaný volební model zanedbává dnes nerozhodnuté občany a ty, kteří  nejsou ochotni uvést žádné preference. Opírá se o dosažené výsledky v posledních volbách, částečně si všímá pevnosti rozhodnutí zúčastnit se voleb u stoupenců různých stran. V hrubých obrysech také odhaduje vlivy d’Hondtovy metodiky přepočítávání hlasů na mandáty, i když zcela přesně a spolehlivě nelze zachytit rozložení politických nálad v našich nejmenších krajích. Jde o odhad - odchylka zpravidla činí ± 2 mandáty.

Graf 2

----------------------------------------

Češi loni vypili méně piva, nejvíce šetřili na lahváčích a desítkách

Tuzemské pivovary uvařily v loňském roce o 5,9 procenta méně piva než v roce 2008. Nejvíce poklesla produkce výčepních piv (označovaných konzumenty jako desítka), která spadla o desetinu. V módě nebylo ani nakupování lahváčů, které si pohoršily také o desetinu. 

Kolik činila celková výroba českých pivovarů v hektolitrech, zatím není známo. Čísla za celý trh, včetně pivovarů, které nejsou ve svazu, budou k dispozici na začátku léta. Vzhledem k tomu, že pivovary v Českém svazu pivovarů a sladoven vyprodukují přes 90 procent tuzemské produkce, lze odhadnout, že celková výroba se bude pohybovat okolo 18,7 milionu hektolitrů. V roce 2008 se přitom v Česku uvařilo 19,8 milionu hektolitrů piva.

Tuzemské pivovarnictví je podobně jako jiná odvětví postiženo poklesem poptávky, i když to nelze říct o všech pivovarech. V meziročním srovnání si polepšily zejména menší pivovary, pozadu ale nezůstaly ani Plzeňský Prazdroj, Pivovary Staropramen a Heineken. Tito výrobci přitom ovládají zhruba tři čtvrtiny trhu.

Prazdroji a Heinekenu klesla výroba o pět procent, Staropramenu dokonce o sedm. V loňském roce také přestala po deseti letech růst spotřeba nealkoholického piva. Jediným druhem, který si decentně polepšil, jsou ležáky. Tato změna ovšem nemusí jednoznačně znamenat, že čeští pivaři přešli od slabších k silnějším pivům. Velký vliv na čísla měl krok Plzeňského Prazdroje, který začal vyrábět jedenáctistupňový Gambrinus, jenž je řazen právě do kategorie ležáků. Statistiky ovlivnil i krok Heinekenu, který masivní reklamní kampaní podpořil jedenáctistupňový Zlatopramen v PET lahvích. Právě umělohmotné obaly zažily v loňském roce raketový vzestup. Jejich prodeje se zvýšily 45násobně. Tahounem jsou právě pivovary ze skupiny Heineken, které dosud pivo do plastu stáčí na Slovensku, ale mají v plánu výstavbu stáčecí linky i v areálu pivovaru Starobrno. Jednička na trhu - Plzeňský Prazdroj - zatím do plastu stáčí pouze své nejlevnější značky - Klasik a Primus.

V Římě zemřel kardinál Tomáš Špidlík

Kardinál Tomáš Špidlík zemřel v Římě ve věku 90 let. Informoval o tom Český rozhlas - Radiožurnál s odvoláním na české církevní zdroje ve Vatikánu. Špidlík byl uznávaným teologem, filozofem a spisovatelem. V poslední době byl vážně nemocný. V církevních kruzích byl Špidlík znám jako znalec východokřesťanské spirituality, který připravoval duchovní cvičení i pro papeže Jana Pavla II. V Říme žil od počátku 50. let a téměř čtyři desítky let tam působil na české papežské koleji Nepomucenum.

Odstraňte Ladova Mikeše ze škol, žádají romští aktivisté

Romští aktivisté se pohoršují nad Josefem Ladou a jeho dílem Kocour Mikeš. Podle nich je v pasáži knihy, kde je Mikeš přepaden, svázán v pytli a hozen do vozu, projev rasizmu. „Milé děti, ti lidé byli cikáni,“ vysvětluje totiž Lada v pohádkové knize, kdo mluvícího kocoura ukradl. Proti aktivitě okamžitě vznikla na Facebooku skupina Zachraňte kocoura Mikeše. Několik romských organizací vyjádřilo kvůli tomu „hluboké znepokojení“ a žádá ministryni školství Miroslavu Kopicovou, aby zamezila propagaci podobné literatury ve školách. Podle nich Lada ve své knize kriminalizuje všechny Romy.

České elity by v jednom letadle nezahynuly, jsou na to nepsaná pravidla

Mohlo by dojít ke stejné tragédii, při níž zahynula stovka polských elit v jednom letadle, i v Česku?, ptá se veřejnost. Podle ministerstva obrany neexistují pravidla upravující společné cestování čelních ústavních činitelů. Zavedený úzus ale zamezuje, aby někteří vládní činitelé společně letecky cestovali. V jednom letadle nemohou například sedět prezident, šéf Senátu a premiér. Ten také nemůže nikdy s sebou vzít všechny své náměstky. Není to psané pravidlo, ale už roky zavedená praxe. Zvykem zavedená pravidla mají svou logiku. V případě uvolnění prezidentského úřadu se podle české ústavy o funkce hlavy státu dělí předseda vlády a předseda Poslanecké Sněmovny, za určitých okolností předseda Senátu.

V jednom letadle necestuje nikdy český premiér společně se všemi místopředsedy své vlády, aby v případě nehody nebyl kabinet zcela bez vedení. Podobné pravidlo má i armáda. Náčelník generálního štábu nikdy necestuje společně se všemi svými zástupci.

Polský prezident s doprovodem zahynul v letounu Tu-154M, modernizované a upravené verzi sovětského dopravního letadla. Česká vládní letka se těchto strojů zbavila v roce 2007, kdy převzala druhý z pořízených letounů Airbus A-319 CJ. Tupolevy byly mezi českými politiky známy svou poruchovostí. Své o tom ví i Václav Klaus, kterého stroj "zradil" v únoru 2007 při jednom ze svých posledních letů do Japonska.

K dispozici je nyní také modernější kanadský proudový CL-601 Challenger A, který se ale už několikrát potýkal s drobnými technickými potížemi. Letka disponuje také staršími stroji Jak-40 a An-26B.

Eyjafjallajökull. Islandská sopka, která komplikuje život až v Praze

Asi osm set lidí muselo být evakuováno v jihovýchodní oblasti Islandu po výbuchu sopky ukryté pod ledovcem. Z kráteru Eyjafjallajökull stoupají oblaka páry a v okolí je hustá mlha, pro vědce je tak velmi obtížné lokalizovat přesně místo výbuchu. Tání ledovce navíc způsobilo, že okolní řeky stouply až o tři metry a zaplavily silnice a kvůli oblaku sopečného popela byly pozastaveny lety v řadě zemí Evropy. Letos je to už podruhé, co se Eyjafjallajökull probudila k životu, k předchozí erupci došlo 20. března. Předtím však byla sopka klidná skoro dvě stě let - od roku 1821.

Až do dnešních dnů by vyslovil název  islandského vulkánu vyjma tamějších obyvatel jen málokdo. Poté, co však začal plnit stránky novin a televizní obrazovky, se o správnou výslovnost začalo zajímat mnoho lidí, s moderátory zpráv v čele.

 Název vulkánu Eyjafjallajokull se skládá z těchto tří slov - Eyja (ostrov), fjalla (hora) a jokull (ledovec).

Foneticky? Eja-fjatla-jókutl

---------------------------------------------------

Inzeráty/Oznámení

  • Paní Milena Pikhartová mnohokrát děkuje děvčatům z velvyslanectví ČR za jejich laskavost a informaci, která jí byla podána. Dále z celého srdce děkuje rodině Schubertové a všem krajanům za kondolence a květiny, které od nich dostala.
  • Výuka češtiny a angličtiny od začátečníků až po velmi pokročilé, od dětí až po důchodce. Individuální přístup. Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com
  • Kvalifikovaná soudní překladatelka nabízí vypracování překladů z češtiny do angličtiny a z angličtiny do češtiny (případně z a do ruštiny a němčiny). Kontakt: Radka Hejmalová-Millar, mobile 0824681401, phone 011 4681401, e-mail RadkaHej@gmail.com
  • paní Hana Rezkováhledá svoji kamarádku Dr. Milenu Baxa, která žila/žije v Pretorii. Prosím kontaktujte ji na adrese hana.rezkova2004@volny.cz

Naučte se šít jako profesionálové a oblékejte se podle svých představ.

KURZY ŠITÍ pro začátečníky i pokročilé

Individuální přístup a zdokonalení vašich dovedností jsou u nás zaručeny.

 

Studio

Specializujeme se také na DESIGN A ZAKÁZKOVÉ ŠITÍ svatebních šatů; večerních, business a vycházkových oděvů.

Najdete nás v Centurion.

VOLEJTE 0834484795 – Petra

  • SUSPENSION WAREHOUSE & CAR SERVICE CENTER - Please call us for all your car needs! For the best service in town. Call 0710746445.
  • Villa Klara B&B nabízí ubytování v luxusně vybavených pokojích  v srdci Johannesburku v Northcliffu. Guesthouse je vhodně situován velmi blízko nákupního střediska Cresta.

Ideální pro byznysovou klientelu díky své poloze. (CBD 15minut, Sandton 20minut, N1 7 minut, nemocnice 10 minut)

Pokoje mají :WiFi spojení

Pro více informací navštivte naši webovou stránku www.villaklara.co.za

Rezervace: klara@villaklara.co.za    či  011 478 2513. Denně od: 08:00 do 17:00.

At Villa Klara, the customer always comes first.

  • Pan Miroslav Doskočil z Brna hledá svého kamaráda pana Alexe Suma (*1945, Brno). Pan Sum žil dlouhá léta v Pretorii (asi od roku 1969?), byli spolu v pravidelném kontaktu, ale v posledních pár letech se přestal ozývat.

Jakékoliv informace o panu Sumovi pošlete prosím na adresu                                                                                 doskocil.miroslav@seznam.cz

 

Jihoafrická a česká města

HRADEC KRALOVÉ

Oblast v okolí současného Hradce Králové byla obydlena již v době prehistorické. Z archeologických průzkumů vyplývá, že lokalita na soutoku Labe a Orlice byla osídlena již v období pravěku a době římské. Díky svému výhodnému umístění měla oblast charakter obchodního střediska. Už v 10. století zde měli své sídlo Slavníkovci.

Roku 1225 se stal hrad s tržním předhradím svobodným královským městem. Ještě ve 13. století byl postaven nový gotický královský hrad, kde často přebývali Přemyslovci. Hradec ustanovil Václav II. za část věna českým královnám, které na hradě žily jako vdovy.

Prestiž Hradce postupně rostla a ve 14. století město rostlo a bohatlo. Svým významem a počtem obyvatel patřil za Prahou k druhému nejvýznamnějšímu městu. Hmotným dokladem bohatství města v době, kdy v Hradci sídlil skvělý dvůr královny Elišky Rejčky, je chrám sv. Ducha z počátku 14. století.

Významnou roli sehrál Hradec za husitské revoluce, při které se město postavilo na stranu Jana Žižky. Ten byl také roku 1424 pochován v chrámu sv. Ducha.

Demokratizace, projevující se zvýšeným uplatňováním městského stavu, byla živnou půdou pro odboj českých královských měst proti císaři Ferdinandovi I., který usiloval o mocenskou politiku svého rodu. Odpovědí byla roku 1547 konfiskace majetku města a ztráta politických práv dosazením královského rychtáře, ochuzení půjčkami, daněmi a pokutami. Část majetku byla sice roku 1562 městu vrácena, ale vůdčí postavení v kraji město ztratilo. Z těžkých hospodářských poměrů vyvedl město primas Martin Cejp z Peclinovce. Výsledkem jeho dlouholetého působení na radnici byla rozsáhlá renesanční přestavba města. V tomto období také vznikla Bílá věž, která se řadí mezi typické hradecké dominanty.

Pohromou pro město bylo období třicetileté války. Švédské útoky stály Hradec vysoké výpalné, ale i ztráty na obytných domech na předměstích a na uměleckých a stavebních památkách. Lidnatá předměstí byla útoky a požáry proměněna v poušť.

Roku 1851 byl Hradec Králové prohlášen samostatným městem, a zvolen jeho první starosta Ignác Lhotský. Město usilovalo o dosažení dalších hospodářských výhod. V roce 1857 byla do Hradce zavedena železnice, později se dostalo i na další vymoženosti, jako cukrovar, strojírna, plynárna, záložna a spořitelna. Roku 1864 vznikla světoznámá továrna na piana Antonín Petrof.

Roku 1866 se za hradbami pevnosti rozhodla válka mezi Rakouskem a Pruskem. Tehdy se ukázala další existence pevnosti bezúčelnou. Hradby se staly brzdou dalšího rozvoje. O zrušení pevnosti, zbourání hradeb a odprodej vojenských pevnostních objektů a pozemků městu se zasloužil starostův náměstek Ladislav Jan Pospíšil. Kulturní život se koncem století projevil v bohatém spolkovém životě. V 80. letech bylo postaveno Klicperovo divadlo, založeno muzeum, živý kulturní ruch byl i na hradeckém gymnasiu, jehož žákem byl v 60. letech Alois Jirásek a na počátku našeho století i Karel Čapek a Emil Vachek.

Roku 1895 byl zvolen starostou František Ulrich. To bylo v době, kdy se už systematicky bořily hradby a vypracovávaly regulační plány. Starosta Ulrich zve do Hradce architekta pro Jana Kotěru, který ještě před 1. světovou válkou realizuje na nábřeží velkoryse pojatou budovu muzea. Průmyslový rozvoj města pokračoval. Stávající závody se rozšiřovaly, vznikaly nové, jak to vyplývalo ze značného finančního obratu královéhradeckých peněžních ústavů.

Ještě před 1. světovou válkou byl hradecký průmysl značně vyvinut. Po 28. říjnu 1918 nastává i pro město nová epocha jeho vývoje. Je to slavné období, kdy se vytvářel jeho moderní urbanistický obraz, kdy zásluhou starosty Ulricha a jeho spolupracovníků a tvůrčí činnosti architekta prof. Josefa Gočára se Hradec Králové rázem dostal na přední místo mezi československými městy. Přibývaly nové školy, ústavy a úřady, komunikace, celé nové čtvrti a prospekty. Pevnostní město se změnilo v "salón republiky".

Rozvoj města byl násilně přerušen 2. světovou válkou: Po osvobození republiky v roce 1945 se město znovu stalo významným hospodářským a kulturním střediskem. Historické centrum města bylo prohlášeno památkovou rezervací.

                                                                                                                             Zpracovala: Mirka Schullerová

 

FEJETONY

Ptákoviny z Blumfontejna

 

PŘEDSVATEBNÍ TEST

Zpracováno podle e-mailu neznámého autora

Minulý týden jsem dostal poměrně dost nepříjemný úkol. To bylo takhle:

Jeden můj přítel se bude za měsíc ženit a před týdnem ho jeho budoucí tchyně pozvala, že by s ním ráda prodiskutovala seznam hostů. Bylo mu to trochu divné, protože seznam hostů dělala ona se svou dcerou, jeho  budoucí manželkou.

Když k tchyni dorazil, ukázalo se, že skutečně měl důvod k obavám. Jeho budoucí tchyně mu totiž řekla, že by s ním, dříve než bude oficiálně ženatý, ráda strávila alespoň jeden večer a měla s ním jednou a naposledy, sex. Řekla mu: „Já teď jdu do ložnice a ty víš kde to je. K ničemu tě nenutím a jestli se tak rozhodneš, můžeš odejít – cestu ven znáš. Já zatím na tebe budu čekat v ložnici.“

Můj přítel dlouho neváhal a rázně vyšel hlavním vchodem ven. Tam našel svého budoucího „tchána“ opřeného o jeho auto, dost napařeného a smějícího se od ucha k uchu: “Gratuluji ti – zkouškou jsi prošel s vlajícími barvami . My jsme chtěli mít jistotu, že si naše Lisa vybrala chlapa doopravdy čestného. Teď jsme velice spokojeni!“

Aby tam nedošlo k předsvatebnímu sváru, můj přítel na to neřekl nic a odejel. 

Zato požádal mne, abych s nimi promluvil jeho jménem a osvítil jim jeho stanovisko: “že takovéhle zkoušky si můžou nechat až půjdou světem, protože on si bere jejich dceru a ne je!“

Druhý den jsem se tedy rozjel k jeho budoucímu tchánovi a tchyni a dost nevybíravými výrazy jsem jim – slovo od slova – tlumočil co řekl můj přítel.

Zamlčel jsem jim jen to, že on si do toho auta vlastně šel pro kondom...!

Z dílny pana Honzy Schuberta

 

ČESKÁ  PŘÍSLOVÍ – od pana Jirouta

 

CHYBAMI SE ČLOVĚK UČÍ

je přísloví laskavé a tolerantní, neboť jaksi už předem počítá s tím, že je člověk tvor nedokonalý a chybující. Jsou, pravda, mezi námi i takoví, které nikdo nikdy a nic nepoučí. Většinou však zkušenostmi – v tomto případě nedobrými – zmoudříme. Jestliže jsme například spatně volili manželského partnera – budeme-li podruhé uvažovat o podobném důležitém životním kroku, bude naše volba rozhodně uvážlivější. Pochybí-li někdo z nás třeba tím, že si vlastní neopatrností zaviní úraz, bude příště určitě opatrnější. Příkladů by byla celá řada. Jenom v jednom případě nelze toto přísloví akceptovat: jestliže ho, s vysvědčením v ruce, pronese propadající školní dítko.

KDYŽ PTÁČKA LAPAJÍ, PĚKNĚ MU ZPÍVAJÍ

bývávalo pravidlem zvláště v těch dávných časech, kdy jediným údělem dospívajících měšťanských dívek bylo dostat se „pod čepec“. S humorem nám o tom vypráví Jan Neruda v Malostranských povídkách – vzpomeňme si třeba na film Týden v tichém domě. Jak líbezně „zpívali“ ženichům v rodinkách, kde se vydal – a třeba i vypůjčil – poslední groš na slušivý šat a klobouček nabízené panny, na domácí „galakoncert“ i parádní pohoštění s husičkou a pocukrovanou bábovkou. Dnes se tomu jen usmíváme – ovšem tenkrát byla taková „čižba“ asi velice tvrdým úsilím. Často ptáček uletěl k bohatějšímu krmítku, když předtím to staré vyzobal do posledního sousta. Nebo jiný, kterého polapili, zůstal u manželského stolu bez zrna. Možná právě některý z nich toto přísloví vymyslel?

MNOHO PSŮ, ZAJÍCOVA SMRT

tak zní přísloví, značně apelující na naši obrazotvornost. Může se jím právě tak ohradit člověk, z několika stran silně přetěžovaný různými požadavky – stejně jako může být výtkou tomu, kdo si nabral úkolů a závazků sám příliš mnoho. Pro názornost uveďme si třeba  příklad výchovné oblasti, z rodiny „Pejskové“, v našem případě rodinní pedagogové-amatéři, mohou mít sice se „zajíčkem“ ty nejlepší, mírumilovné úmysly – bude-li však zcela odlišných výchovných metod používat otec, matka, babička nebo třeba i starší sourozenec a navíc ještě příbuzní, bude patrně výsledek velmi podobný oné symbolické zajíčkově smrti. Bude totiž naprosto nulový.

 

České zvyky a obyčeje

 

MÁJE – 1. květen

Marjánko, Marjánko, stavějí ti máje...

1. květen je den lásky, ale také Svátek práce. V lidové tradici bývá počátek května spojen se stavěním májek. Obyčej stavění májí je velmi starý a znají ho v celé Evropě. Možná je to pozůstatek prastarých jarních slavností, kdy strom představoval strážného ducha otce.

Pocta starostovi

V minulosti se máje stavěly nejen na venkově, ale běžně i ve městech. Ve zprávě jednoho pražského kazatele z 18. století se mluví o tom, jak se Praha začátkem května zelenala množstvím májek. Bývalo pravidlem, že se ozdobený strom stavěl před městskými radnicemi, před okny zámků i před domy vrchnostenských úředníků. Zemská vláda i majitelé jednotlivých panství sice vydávali opakované zákazy stavět máje, protože škody v panských i obecních lesích byly velké, ale na druhou stranu bylo pro poddané téměř povinností postavit své vrchnosti i jejím úředníkům k poctě máj. Bývali za to občas odměněni třeba sudem piva.

Máje

Stromy vybrané na máje musely být silné, rovné a někdy tak vysoké, že bylo obtížné je porazit a dopravit na místo. Druh stromu býval různý, hodně se používaly smrky, jedle nebo borovice, protože déle vydržely zelené. Ale právě tak byla oblíbená bříza. V některých oblastech od Českomoravské vrchoviny na východ se druhy stromů kombinovaly – kmen pocházel například ze smrku či jedle, zatímco vršek z borovice nebo břízy. Obě části pak napevno spojoval kovář.

Kmen máje byl většinou hladký, oloupaný, někdy byla kůra hadovitě vyřezávána. Zelený vršek koruny se zdobil barevnými stuhami a šátky, květinami a fábory z pestrého papíru. Později se objevovaly i zavěšené lahvičky s kořalkou a pamlsky. Ty nebyly jen na ozdobu, ale byly lákadlem pro soutěže ve šplhání po hladkém kmeni a „očesávání“. Pod ozdobeným vrškem mnohde ještě visel věnec, zhotovený ze zeleného chvojí a také barevně zdobený.

Postavení máje, vysoké až několik desítek metrů, není snadné a musí se na něm podílet víc lidí. Staví se buď v centru vesnice na návsi, nebo na jiném významném místě. Máje stávaly ve vsích často až do svatodušních svátků, někdy až do léta. Dokud se nepokácely, musely se hlídat, protože ukrást máj sousedům bylo prestižní záležitostí. To ostatně platí i dodnes.

Symboly lásky

Ověnčený strom představuje nejen symbol jara, ale také lásky. Bývalo zvykem stavět kromě ústředního stromu, kterému někde říkali král, také menší májky, stejně upravené a ozdobené. Chlapci je stavěli před domy svých dívek a bydlelo-li jich v domě několik, dostala každá svou vlastní májku. Dokonce mohly být velikostí odlišené podle věku jednotlivých „adresátek“, nebo na nich byly pro pořádek cedulky s jejich jmény. Z konce 19. století se dochovaly popisy tohoto obyčeje, v nichž se tvrdí, že se týkal jen dívek zachovalých, tedy panen. Kdo chce ať věří.....

Taneční zábavy

Se stavěním májek se pořádaly i taneční zábavy, většinou v režii místní mládeže. Dodnes jsou známé pod názvem věneček, který patříval dívkám, a kytka, kterou organizovali chlapci. Předcházela jim většinou obchůzka s hudbou a výskotem po domech, před nimiž stály májky. Veselý průvod postupně narůstal, děvčata se k němu postupně připojovala, až nakonec došel na náves, kde se tančilo pod ústřední májí.

Taneční zábava se pořádala také v den, kdy se máje kácely. Ještě před tím se však soutěžilo v lezení na vrcholek k zavěšené kytici nebo láhvi.

Taneční zábavy se konaly i ve městech. Pořádaly se ve znamení jara a lásky, jak tomu bylo například u známých studentských majálesů.

Svátek lásky

1. květen není jen dnem stavění májí. Stal se u nás symbolem pro čas lásky. Velký podíl na tom má Karel Hynek Mácha, jehož Máj se stal jednou z nejznámějších básní.

Svátek práce

A ještě jeden význam dala historie tomuto dni. Stal se největším svátkem pro dělnickou třídu v době, kdy vrcholily boje o její sociální a ekonomická práva.

Stalo se tak v květnu 1866 v Chicagu. Právě probíhala generální stávka amerických dělníků za osmihodinovou pracovní dobu, která byla zahájena 1. května a o několik dní později měla vyvrcholit masovou demonstrací. Do shromážděných lidí však někdo hodil bombu, která zranila několik policistů a jednoho zabila. Policie začala střílet do davu a výsledkem byli mrtví a stovky zraněných. Vůdci dělnické demonstrace byli zatčeni a čtyři z nich popraveni.

Nastalo zděšení, dělnictvo na celém světě bylo přesvědčeno, že došlo k nespravedlivému odsouzení. Nakonec byli všichni obvinění amnestováni, ale až po mnoha letech. Mezitím se chikagské události staly symbolem a jejich výročí dělnickým svátkem. A nejen pro Ameriku. V roce 1889 byl na ustavujícím sjezdu II. internacionály (Mezinárodní sdružení politických stran) vyhlášen První máj za den mezinárodní solidarity dělníků. První prvomájové demonstrace se konaly v roce 1890.

V první polovině 20. století se v tento den organizovaly lidové veselice podobné poutím. V zemích západní Evropy to leckde platí dodnes. V ČR se po změně režimu v roce 1948 ujaly pořádání Prvních májů komunistické vlády a z původně oblíbeného svátku se staly povinné prvomájové průvody s mávátky a politickými hesly na transparentech. Také dnes jsou oslavy tohoto dne spíš záležitostí politických stran, navíc se k nim připojují různá anarchistická hnutí.

FLORIÁN – 4. květen

Déšť svatého Floriána je ohňová rána....

Stával ve výklencích mnoha chalup a domů a lidé si ho velmi považovali. Byl totiž ochráncem proti ohni, od nepaměti největší metle malých vesnic i velkých měst. Skoro každé významné město má ve své historii zapsán černým písmem velký požár, při němž lehly popelem desítky a stovky domů i celé ulice. Není proto divu, že lidé hledali ochranu u populárního světce.

Římský voják

Podle legendy žil Florián na přelomu 3. a 4. století v provincii Noricum (dnešní Rakousko). Byl nejen důstojníkem římského vojska, ale také vysokým úředníkem  a kromě toho i tajným křesťanem. Jeho kariéra skončila v okamžiku, kdy se rozhodl osvobodit své přátele, kteří byli uvězněni pro víru. Akce se nepovedla, byl zajat a krutě mučen, ale on se přesto své víry nevzdal a raději zvolil mučednickou smrt.

Patron hasičů

Koncem 8. století byl postaven klášter sv. Floriána u rakouského Lince, kam byly uloženy jeho ostatky. Brzy však byly převezeny do Říma a nakonec skončily v Polsku, když o ně požádal polský král Kazimír spolu s krakovským biskupem. Chtěli je proto, aby posílili polské vojáky v boji proti Rusům. A tak se stal sv. Florián patronem nejen Krakova, ale i celého Polska.

Za svého patrona ho přijalo rovněž Horní Rakousko, kde žil a kde se stal mučedníkem. Časem si Floriána oblíbili i v dalších  středoevropských zemích a v ČR byl nakonec jedním z nejpopulárnějších světců. Přispělo k tomu určitě i to, že zhruba od 15. století je považován za ochránce proti ohni. Modlili se k němu hrnčíři, kováři, kominíci i další řemeslníci, kteří s ohněm pracovali. Byl i ochráncem zedníků nebo bednářů. Především se však stal patronem hasičů, kteří se někdy dokonce nazývají Floriánovými úředníky. V den jeho svátků pořádá mnoho hasičských sborů oslavy s ukázkami techniky i záchranných akcí.

JAN NEPOMUCKÝ – 16. květen

Svatý Jene z Nepomuku, drž nad námi svoji ruku......

Jan Nepomucký je český světec, jeden z mála, který byl uctíván i v zahraničí. Dodnes stojí jeho sochy u mnoha cest a mostů. Snad měl jen trochu smůlu v tom, že jeho kult prosazovali habsburští panovníci jako protiklad k tradici sv. Václava, patrona české země. A tím se Nepomuk znelíbil některým českým vlastencům.

Doktor církevního práva

Jan pocházel z Pomuku blízko Plzně, kde se narodil někdy kolem roku 1340. Byl žákem pražské university, čerstvě založené Karlem IV. (1348), později pak studoval práva na universitě v Padově. To už však byl vysvěceným knězem a měl za sebou různé funkce na pražském arcibiskupství či práci faráře v kostele sv. Havla na Starém Městě pražském. Po návratu z Itálie získal ještě významnější postavení a mohl se počítat mezi vyšší činovníky církve. Stal se žateckým arcijáhnem a také kanovníkem kapituly u sv. Víta, kanovníkem vyšehradským a generálním vikářem pražského arcibiskupství. Tím se však dostal i do centra politického boje, který vedl koncem 14. století pražský arcibiskup Jan z Jenštejna s králem Václavem IV. Šlo v něm hlavně o moc a o vliv na obsazování úřadů. Arcibiskup bez králova vědomí potvrdil nového opata kladrubského kláštera, navíc uvalil na některé královské úředníky klatbu. Rozzuřený Václav dal naopak pronásledovat přední arcibiskupovy spolupracovníky včetně generálního vikáře Jana z Pomuku, který byl uvězněn, mučen a 20. března 1393 svržen z Karlova mostu do Vltavy. Dodnes je toto místo označeno červenou mramorovou deskou.

Jan z Pomuku je historickou osobností. Jméno Nepomucký vzniklo patrně během času zkomolením původního latinského tvaru předložky – de Pomuk. Osada Pomuk v jihozápadních Čechách se v 16. století definitivně přejmenovala na Nepomuk.  

Zpracovala Radka Hejmalová-Millar

 

 

Zábava

a)    ČEŠTINA

Dnes se dáme do jednoho z největších oříšků mluvnice české, a to do příčestí minulého neboli do shody podmětu s přísudkem.

Je to téma natolik složité, a nejednomu zkušenému Čechovi dokáže pořádně zamotat hlavu, že jsem se rozhodla, ještě než se dáme do jeho procvičování, připomenout vám jeho pravidla:

  1. Je-li podmět v množném čísle rodu středního, má příčestí minulé činné koncovku –a.

      Kuřata pípala. Pole byla zorána. Okna se roztřásla.

  1. Je-li podmětem podstatné jméno děti, má příčestí činné vždy koncovku –y.

Děti dělaly bábovičky.

  1. Je-li podmět v množném čísle rodu ženského, má příčestí činné koncovku –y.

Knihy ležely. Lavice byly seřazeny. Lodě se vzdalovaly.

  1. Je-li podmět v množném čísle rodu mužského životného, má příčestí činné koncovku –i.

Ptáci létali. Chlapci  byli naučeni. Muži se radovali.

  1. Je-li podmět v množném čísle rodu mužského neživotného, má příčestí činné koncovku –y.

Stromy kvetly. Záhony byly zryty. Rýče se zlomily.

  1. Je-li podmět rodu mužského zakončený na –ci, -či , píše se v příčestí minulém měkké –i, i když tento podmět označuje neživé věci (zakončení –ci, –či podmět „zživotňuje“).

Sněhuláci roztáli. Ve vzduchu poletovali papíroví draci. Uzenáči nám chutnali.

ALE

Užijeme-li neživotný tvar podmětu s koncovkou –e, píšeme v příčestí minulém tvrdé –y.

Uzenáče nám chutnaly.

A teď už vzhůru do cvičení, které jistě zvládnete levou zadní.

Doplňte správný tvar příčestí minulého a Y nebo I v koncovkách podstatných jmen.

 

Všechny děti odjel- na výlet. Kachňata plaval- na rybníku. V korunách starých lip bzučel- včel-. V lese poletoval- vos-. Na stráni pod strom- rostl- konvalinky. Děti hbitě šplhal- na skál-. Vozovky se po dešti leskl-. Hříbata běhal- po rozkvetlé louce. Řidiči tramvají vezl- lidi do práce. Kameloti nabízel- noviny. Mraz- ustoupil-. Sluneční paprsky ozářil- krajinu. Učitelé vítal- děti ve škole. Zemědělci nabízel- vypěstovanou zeleninu. Obilné lány se vlnil-. Stolky byl- obsazeny. Na žáky čekal- zajímavé úkol-. Dav- lidí proudil- tržnicí. Tisíce diváků byl- spokojeny. Strašáci na pol- odháněl- ptáky.

Připravila Radka Hejmalová-Millar

b)    HÁDANKA

Máme pro vás další těžký hlavolam…

Pět domů

Podmínky:
1. Je pět domů, z nichž každý má jinou barvu.
2. V každém domě žije jeden člověk, který pochází z jiného státu.
3. Každý z majitelů (obyvatel domu) pije jeden nápoj, kouří jeden druh cigaret a chová jedno zvíře.
4. Žádný z nich nepije stejný nápoj, nekouří stejný druh cigaret a nechová stejné zvíře.

Souvztažnosti:
A/ Brit bydlí v červeném domě.
B/ Švéd chová psa.
C/ Dán pije čaj.
D/ Zelený dům stojí hned nalevo od bílého.
E/ Majitel zeleného domu pije kávu.
F/ Ten, kdo kouří Pall Mall, chová ptáka.
G/ Majitel žlutého domu kouří Dunhill.
H/ Ten, kdo bydlí uprostřed řady domů, pije mléko.
I/ Nor bydlí v prvním domě.
J/ Ten, kdo kouří Blend, bydlí vedle toho, kdo chová kočku.
K/ Ten, kdo chová koně, bydlí vedle toho, kdo kouří Dunhill.
L/ Ten, kdo kouří BlueMaster, pije pivo.
M/ Němec kouří Prince.
N/ Nor bydlí vedle modrého domu.
O/ Ten, kdo kouří Blend, má souseda, který pije vodu.

Otázka:
Kdo chová rybičky?

c)     ČESKÉ OSOBNOSTI

Josef Lada

(17. prosince1887, Hrusice14. prosince1957, Praha) českýmalíř, ilustrátor a spisovatel

Josef Lada se narodil v rodině ševce v Hrusicích. Z Hrusic a okolí také čerpal řadu námětů svých obrazů. Ve 14 letech odešel do Prahy, aby se učil malířem pokojů a divadelních dekorací. V kresbě byl samoukem, postupně si vyvinul osobitý styl s typickou silnou linkou a zaoblenými tvary postav. Působil jako karikaturista, ilustrátor a také jako spisovatel. Kromě mnoha pohádek a knih pro děti, které sám napsal (k nejznámějším patří Kocour Mikeš a O chytré kmotře lišce), ilustroval především Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (pro Švejka nakreslil 1339 kreseb) a další knihy od Jaroslava Haška, dále Tyrolské elegie, Krále Lávru a Epigramy od Karla Havlíčka Borovského, Erbenovy a Drdovypohádky a další. Byl rovněž autorem výprav, scén a kostýmů k divadelním hrám i operám uváděných Národním divadlem a hlavním výtvarníkem úspěšného českého filmu režiséra Josefa Macha Hrátky s čertem z roku 1956, natočeného podle stejnojmenné pohádkovédivadelní hry Jana Drdy.

V oblasti výtvarného umění Lada vytvořil asi 400 volných obrazů a okolo 15 tisíc ilustrací. Ladovy ilustrace inspirovaly českého básníka Jaroslava Seiferta k napsání básnické sbírky Chlapec a hvězdy (1956). Sbírka je v podstatě malebným slovním doprovodem ke známým malířovým obrázkům.

Lada se stal spolu s Čapkem, Nezvalem a Vančurou jedním ze zakladatelů tzv. „moderní pohádky“ v české literatuře a obdržel za svoje dílo roku 1947 titul národní umělec.

Josef Lada byl ženatý. Jeho dceraAlena Ladová (19251992) byla rovněž ilustrátorka a malířka. O svém otci napsala knihu Můj táta Josef Lada, které bylo vydáno přes 9000 výtisků. V knize byly také použity ilustrace z jiných Ladových děl.

                                                                                                  Zpracovala: Mirka Schullerová

 

d)    RECEPTY

Moučník s ovocem – od paní Jarmily Logie

Ovoce (švestky, meruňky, jahody,...)

5 vajec

200 g neslaného másla

200 g mletého cukru

200 g mouky

Lžíce prášku do pečiva

Pár kapek vanilkové příchuti

Nastrouhaná kůra z jednoho citronu

Třeme máslo a po jednom přidáváme žloutky a po troškách cukr. Třeme až je směs krásně nadýchaná. Přidáme vanilkovou příchuť a citrónovou kůru. Mouku smícháme s práškem do pečiva a přidáme do směsi.

Z bílků ušleháme pevný sníh a lehce vmícháme do směsi.

Hranatou formu vyložíme pečícím papírem a vlejeme do ní směs. Poklademe ovocem a pečeme na 175 stupňů Celsia 30 minut.

Rady a triky paní Jarmily:

  • Do bílků přidáme před šleháním špetku soli. Šlehají se pak lehce a rychle a sníh je krásně tuhý.
  • Ovoce před kladením na těsto lehce obalíme v mouce. Takto neklesne.

Zpracovala Radka Hejmalová-Millar

e)    FILM                                                                                                                                                                                                                        

Kouzelná chůva Nanny McPhee 2

Rodinný; 90 min; 2010.

Režie: Susanna White
Produkce: Tim Bevan, Eric Fellner
Scénář: Christianna Brand, Emma Thompson
Hrají: Emma Thompson, Ralph Fiennes, Maggie Gyllenhaal, Maggie Smith

Synopse

Když vás vlastní děti přivedou na úplné dno, existuje jen jeden jediný člověk, který vás z něj může dostat. Kouzelná chůva Nanny McPhee. Před pár lety pomohla v úspěšné pohádce zvládnout kupu ratolestí zoufalému vdovci a teď bude muset vydat všechny síly, aby zachránila nejen zdravý rozum jedné farmářky, ale navíc i její střechu nad hlavou. Scénář magického a zábavného vyprávění znovu napsala Emma Thompson, která se zároveň zhostila titulní role.


UK/Francie/USA 2010, rodinný

Připravila Mirka Schullerová

 

f)      HUMOR


Ona: Dala bych si chipsy.
On: Nejez to, zase budeš brečet, jak vypadáš.
Ona: Jak vypadám?
On: No jak bys vypadala.
Ona: To se tě právě ptám. Ptal ses mě, jak vypadám.
On: Já že se tě ptal? Mně je to přece jedno.
Ona: Tobě je jedno jak vypadám?
On: Ale není mi to jedno, co furt máš?
Ona: Já nic nemám, jen že jsi říkal, že blbě vypadám.
On: Cože jsem říkal?
Ona: No že blbě vypadám.
On: To jsem neříkal, vždyť víš, že se mi líbíš.
Ona: Jak moc?
On: Co jak moc?
Ona: Jak moc se ti líbím?
On: No normálně - moc.
Ona: Tak normálně nebo moc?
On: No moc, no.
Ona: A jak moc?
On: Šmarjá moc moc. Necháš mě dívat?
Ona: Já tě ruším? Tak já tě ruším a blbě vypadám, že jo. Já tady taky nemusím být.
On: <mlčí>
Ona: Ty mlčíš? Takže tu nemusím být?
On: Cože? Ale jistě že tu musíš být.
Ona: Musím? Tak já musím? Jistěže musím! Kdo by ti pral a vařil, že?
On: Ale přece víš, že tě miluju.
Ona: Nevím. Jak to mám vědět? Jak mě miluješ?
On: Montoya se tlačí na Schumachera. Co? Cože? Jo, miláčku, určitě máš pravdu?
Ona: Jak cože? Ty mě vůbec neposloucháš!
On: Počkej prosím tě chvíli. Jedou 49 kolo, ještě tři a budeme si povídat.
Ona: Musím ještě žehlit.
On: Tak běž žehlit.
Ona: Jistěže, já můžu jít žehlit a ty se budeš dívat.
On: <úpění> Tři kola miláčku, tři kola, potom klidně vyžehlím já.
Ona: Jistě, ty určitě vyžehlíš. Ty něco uděláš. To bych se dočkala. Kdy jsi tady naposled něco udělal? C-O-K-O-L-I-V.
On: Nikdy.
Ona: No jistě, to jsi celej ty.
On: Dáš už pokoj, prosím tě? Za chvíli bude konec.
Ona: Ne za chvíli. Hned je konec. Mám toho dost. Jdu pryč. Nebudu utrácet svý mládí s někým, jako seš ty.
On: Cože nebudeš utrácet? Mohla bys prosím tě chvilku mlčet? <odevzdaně vstává, přináší z kuchyně chipsy a podává jí je, ona naštvaně bere pytlík a cpe si do pusy plnou hrst chipsů>
Ona: Myslíš, že jsem tlustá? Asi bych to neměla jíst, co ?
On: <zoufale chytá hlavu do dlaní>

g)    ZAJÍMAVOSTI

Proč stromy opadávají?

Také milujete podzimní období hlavně kvůli barevnosti stromů a záplavě pestrého listí? Málokdo ale ví, proč se listí na podzim zbarvuje nebo zůstává hnědé. A proč vlastně nezůstane na stromě a místo toho padá na zem? Stromy totiž mají rozum! Proč padá listí? Na podzim rostlina ví, že už list, který slouží jako zásobárna energie, nebude přes zimu potřebovat. Stáhne si z něj potřebnou energii a zamezí mu přísun vody, kterou si šetří pro sebe. List uschne a odpadne.

Listy prostě stromu slouží jako jakési zásobovače. Na jaře pak zase vyrostou a mohou dodávat vodu na další období.

Ale proč jsou listy barevné? Na podzim se celá příroda a s ní i stromy ukládají ke spánku, což s sebou u rostlin přináší rozklad zeleného barviva chlorofylu na barviva červená a žlutá. To je důvod, proč jsou listy právě v tuto roční dobu tak pestré. Nejdůležitější faktor, na kterém závisí barva listu, je počasí. Pokud je totiž podzim suchý, v listu se nestačí vyměnit barviva a spadne ještě předtím, než by se stačil zbarvit. Pak zůstane list na zemi hnědý.

Co znamenají jednotlivé barvy?

Červená/žlutá: Na podzim se rozpadá barvivo chlorofyl, který je obsažen v listu, což způsobuje jeho zelenou barvu. Po jeho rozpadu je vystřídán buď odolnějším barvivem karotenoidem (list je pak žlutý), nebo antokyanem (list je pak červený).

Zelená: Od jara do podzimu má listí na stromech barvu zelenou. Důvodem je zelené barvivo chlorofyl, které je obsaženo v každém listu. Toto barvivo je důležité hlavně kvůli roli, kterou hraje při tvorbě kyslíku. Na podzim ho vystřídají karotenoidy nebo antokyany.

Hnědá: Hnědé listy můžeme na zemi najít ve dvou případech. Buď byl velmi suchý podzim a listí nemělo potřebné podmínky k tomu, aby se zbarvilo. Listy také mohou obsahovat třísloviny, které vytvoří v kombinaci s barvivy karotenoidy hnědou barvu.

                                                                                                                            Zpracovala: Mirka Schullerová

h)    ZDRAVÍ

„Éčka“ v potravinách

Zajímá vás, jaké látky se skrývají pod kódy začínajícími písmenem E, které jsou uváděny na obalech potravin a pro které zobecněl název éčka? Pokusíme se vám zodpovědět otázky týkajících se problematiky tzv. éček v potravinách.

Při průmyslové velkovýrobě se do potravin přidávají látky, které prodlužují dobu jejich trvanlivosti, upravují a zvýrazňují jejich chuť a barvu. Tyto látky se nazývají přídatné látky (aditiva). Seznam přídatných látek musí být uveden na obalu výrobku, každá z látek musí být v tomto seznamu uvedena názvem, nebo mezinárodním kódem E + číslo, v sestupném pořadí dle množství, v jakém jsou v potravině obsaženy.

Číselný kód E je kód, pod kterým je přídatná látka mezinárodně označována. Shodný číselný systém má Evropská unie i Codex Alimentarius, který vychází z evropského systému. U látek, které náležejí do kategorií antioxidanty, barviva, konzervanty, kyseliny, regulátory kyselosti, tavicí soli, kypřicí látky, náhradní sladidla, látky zvýrazňující chuť nebo aroma, zahušťovadla, želírující látky, modifikovaný škrob, stabilizátory, emulgátory, protispékavé látky, odpěňovače, leštící látky, látky zlepšující mouku, musí být kromě názvu nebo kódu E uveden i název příslušné kategorie, do které látka patří. Některé přídatné látky spadají dle účelu použití do několika kategorií, ale uvádí se pouze název kategorie, která odpovídá účelu, pro který je látka v potravině použita.

Rozdělení přídavných látek ( éček ) dle jejich technologické funkce

Antioxidanty

Antioxidanty jsou látky, které prodlužují údržnost potravin a chrání potravinu proti zkáze způsobené oxidací. Oxidace je reakce potraviny se vzdušným kyslíkem. Vzdušný kyslík s potravinami vytváří řadu sloučenin. Projevem oxidace je např. žluknutí tuků, barevné změny potraviny atp.

Barviva

Barviva jsou látky, které udělují potravině barvu, kterou by sama o sobě neměla a nebo obnovují barvu, která byla poškozena nebo zeslabena během výrobního procesu. Potravina tak získá lákavější vzhled.

Konzervanty

Konzervanty jsou látky, které prodlužují údržnost potravin. Zamezují růstu mikroorganismů, které by mohly být pro lidský organismus škodlivé. Mezi nejznámější přírodní konzervanty patří např. kuchyňská sůl, ocet. Z uměle vyrobených konzervačních látek je nejznámější např. oxid siřičitý, kyselina sorbová, kyselina benzoová a jejich soli a estery. Oxid siřičitý může vyvolávat u citlivých osob alergické reakce. Je jedním z předních alergenů.

Regulátory kyselosti

Regulátory kyselosti jsou látky, které mění či udržují kyselost či alkalitu potraviny.

Kypřící látky

Kypřící látky jsou látky nebo směsi látek, které vytváří plyny. Tím se zvyšuje objem těsta.

Sladidla

Náhradní sladidla jsou látky, které udělují potravinám sladkou chuť, ale nepatří mezi monosacharidy a disacharidy. Za náhradní sladidla se nepovažují potraviny se sladkou chutí - např. fruktóza a med.

Látky zvýrazňující chuť a vůni

Látky zvýrazňující chuť a vůni jsou látky, které zvýrazňují již existující chuť nebo vůni potraviny. Patří sem hlavně kyselina glutamová, kyselina guanylová, kyselina inosinová a jejich soli. Ve žvýkačkách se používá i acesulfam K, aspartam, thaumatin a neohesperidin.

Zahušťovadla

Zahušťovadla jsou látky, které zvyšují viskozitu potraviny. Mezi nejznámější patří kyselina alginová a její soli, agar, karagenan, karubin, guma guar, arabská guma, pektiny, celulózy a různě upravovaný škrob.

Želírující látky

želírující látky jsou látky, které vytváří gel a udělují tím potravině její texturu.

Modifikované škroby

Modifikované škroby jsou látky, které se vyrábějí chemickými změnami jedlých škrobů. Mohou se měnit vlastnosti škrobů přímo v nativním stavu nebo škrobů, které byly předtím pozměněny fyzikálními nebo enzymovými postupy a nebo škrobů již pozměněných působením kyselin, zásad nebo bělících činidel.

Stabilizátory

Stabilizátory jsou látky, které pomáhají udržovat fyzikální vlastnosti potraviny. Stabilizátory pomáhají udržovat homogenní disperzi dvou nebo více nemísitelných látek v potravině, např. při výrobě zmrzlin, emulgovaných tuků, emulzních likérů, studených omáček, dezertů atp. Stabilizátory se dále používají ke stabilizaci, posilování a udržování zbarvení potraviny.

Emulgátory

Emulgátory jsou látky, které umožňují tvorbu stejnorodé směsi dvou nebo více nemísitelných kapalných fází nebo které tuto směs udržují. Patří sem lecitiny, estery mono- a diglyceridů mastných kyselin, polysorbáty, cukroestery, stearoyllaktáty a sorbitanmonostearát. Používají se při výrobě celé řady potravin - jemného pečiva a cukrářských výrobků, emulgovaných tuků, zmrzlin, dezertů, cukrovinek, kakaových a čokoládových výrobků, žvýkaček, emulgovaných omáček, tepelně opracovaných masných výrobků, práškových náhrad mléka a smetany, emulzních likérů, různých doplňků stravy a potravin ke snižování hmotnosti a mnoha dalších.

Nosiče a rozpouštědla

Nosiče a rozpouštědla jsou látky, které se používají k rozpouštění, ředění, disperzi (rozptylování) a jiné fyzikální úpravě přídatných látek, potravních doplňků a aromat. Nesmí přitom měnit jejich technologickou funkci. Používáním těchto látek se usnadňuje manipulace, aplikace nebo použití přídatné látky. Za nosiče a rozpouštědla se nepovažují látky obecně považované za potraviny a látky, které mají primárně funkci kyseliny nebo regulátoru kyselosti a které se používají v nezbytném množství. Používání nosičů je omezeno u dětské výživy. Pro její výrobu se smí používat jako nosiče pouze některé látky.

Protispékavé látky (protihrudkující)

Protispékavé látky jsou látky, které snižují tendenci jednotlivých částic potraviny ulpívat vzájemně na sobě. Patří sem hlavně oxid křemičitý a křemičitany. Protispékavé látky se přidávají do potravin jako je rýže, práškovité potraviny, jedlá sůl a náhrady soli, plátkované nebo strouhané sýry, tabletované potraviny, doplňky stravy, koření atp. Používají se i k ošetření povrchu drobných masných výrobků a cukrovinek.

Leštící látky

Leštící látky jsou látky, které se nanášejí na vnější povrch potraviny a tím udělují potravině lesklý vzhled nebo vytváří lesklý povlak. Povlaky, které jsou jedlé nebo jsou snadno odstranitelné se nepovažují za leštící látky. Leštící látky se používají hlavně k úpravě povrchu ovoce nebo leštění (glazování) potravin, např. cukrovinek, čokolády, drobného trvanlivého pečiva s polevou, snacků, ořechových jader, zrnkové kávy a doplňků stravy. K leštění a úpravě povrchu se používají hlavně vosky - včelí, kandeliový a karnaubský a šelak.

Balicí plyny

Balicí plyny jsou plyny jiné než vzduch, které se zavádí do obalu před, během nebo po plnění potraviny do obalu. Používá se argon, helium, dusík.

Propelanty

Propelanty jsou plyny jiné než vzduch, které vytlačují potravinu z obalu.

Odpěňovače

Odpěňovače jsou látky, které snižují pěnění nebo zabraňují vytváření pěny.

Pěnotvorné látky

Pěnotvorné látky umožňují vytváření stejnorodé disperze plynné fáze v kapalné nebo tuhé potravině

Zvlhčující látky

Zvlhčující látky jsou látky, které chrání potravinu před vysycháním. Působí proti účinkům vzduchu s nízkou relativní vlhkostí. K zvlhčujícím látkám se počítají i látky, které podporují rozpouštění práškovitých potravin ve vodném prostředí.

Plnidla

Plnidla jsou látky, které pomáhají zvětšovat objem potraviny a nezvyšují přitom významně její energetickou hodnotu.

Zpevňující látky

Zpevňující látky jsou látky, které činí tkáně ovoce a zeleniny pevnými nebo křehkými a nebo pomáhají pevnost udržovat. Za zpevňující se považují i látky, které reakcí se želírujícími látkami ztužují gely.

Sekvestranty

Sekvestranty jsou látky, které vytvářejí chemické komplexy s ionty kovů.

Látky zlepšující mouku

Látky zlepšující mouku jsou látky jiné než emulgátory, které se přidávají do mouky nebo těsta. Jejich účelem je zlepšení pekařské kvality.

Ne všechna éčka (přídatné látky) v potravinách jsou škodlivá. Některá z éček jsou neškodná. Jiná naopak mohou mít nepříznivý vliv na zdraví člověka, který je konzumuje. Mohou být příčinou nejrůznějších zdravotních potíží od alergie až po vznik rakoviny.

Při stanovení bezpečného množství přídavné látky v potravině je toto množství určeno pro jednu dávku přídatné látky na den, málokdo z nás však jí pouze jedno jídlo denně, takže ve skutečnosti může člověk toto množství v několika jídlech překročit.

Dalším nebezpečím je skutečnost, že v různých potravinách jsou různé přídatné látky. Testy jaký mají jejich kombinace vliv na lidské zdraví se neprovádějí.

Dalším závažným nedostatkem testů, při kterých jsou zkoumány účinky éček na lidský organismus je fakt, že zatímco člověk je vystaven účinkům éček v potravě celý život, testy, jak působí éčka na lidský organismus dlouhodobě se neprovádějí.

Zpracovala: Mirka Schullerová

 

Správná řešení:

Čeština:

Všechny děti odjely na výlet. Kachňata plavala na rybníku. V korunách starých lip bzučelyvčely. V lese poletovaly vosy. Na stráni pod stromy rostlykonvalinky. Děti hbitě šplhaly na skály. Vozovky se po dešti leskly. Hříbata běhala po rozkvetlé louce. Řidiči tramvají vezli lidi do práce. Kameloti nabízeli noviny. Mrazy ustoupily. Sluneční paprsky ozářily krajinu. Učitelé vítali děti ve škole. Zemědělci nabízeli vypěstovanou zeleninu. Obilné lány se vlnily. Stolky byly obsazeny lidmi. Na žáky čekaly zajímavé úkoly. Davy lidí proudily tržnicí. Tisíce diváků byly spokojeny. Strašáci na poli odháněli ptáky.

 

Hádanka:

Rybičky chová Němec. Takhle to vypadá v jednotlivých domech:

dům obyvatel nápoj cigarety zvíře
1 Nor voda Dunhill kočka
2 Dán čaj Blend kůň
3 Brit mléko PallMall pták
4 Němec káva Prince rybičky
5 Švéd pivo Bluemaster pes