česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kühnův dětský sbor absolvoval historicky první koncertní turné v JAR

Ve dnech 6. – 20. října 2012 vystoupil v devíti městech Jihoafrické republiky jeden z nejvýznamnějších českých uměleckých souborů – Kühnův dětský sbor.

Sbor představil během svého historicky vůbec prvního turné v zemi české lidové písně a duchovní hudbu. Dne 19. října vystoupil i v Pretorii na oslavách českého státního svátku na residenci velvyslankyně ČR v JAR, B. Fajkusové.

Kühnův dětský sbor byl založen v roce 1932. Jeho mimořádnou uměleckou úroveň dokládají i oficiální pocty, jichž se tělesu dostalo, včetně European Grand Prix z roku 1998. Sbor za svou existenci nahrál na 50 CD české i světové hudby.

Sbor vedle samostatných koncertů spolupracuje systematicky se špičkovými orchestry, Národním divadlem, Státní operou Praha i zahraničními operními scénami. Mezi největší úspěchy z poslední doby patří účinkování v proslulé Carnegie Hall v New Yorku, na prestižním festivalu Bregenzer Festspiele 2003 ve scénickém provedení Janáčkovy Lišky Bystroušky nebo spolupráce se světoznámým dirigentem Vladimirem Fedosejevem v Čajkovského sále Moskevské konzervatoře v dubnu 2004. V dubnu 2005 sbor vystoupil na jedenácti pódiích Mexika. V roce 2007 absolvoval sbor zájezdy do Německa, Španělska, Japonska a Koreje.

Sbor získal v roce 2008 na mezinárodní sborové soutěži European Broadcast Union ve Wuppertalu 1. cenu. Na podzim roku 2008 sbor obhájil 1. místo v prestižní mezinárodní sborové soutěži ve španělské Tolose, což se doposud žádnému ze sborů na světě nepodařilo. Na základě tohoto úspěchu se v létě 2009 sbor zúčastnil Festivalu laureátů ve Vaison-la-Romaine ve francouzské Provence. Pozoruhodným úspěchem bylo vítězství na jedné z nejvýznamnějších světových sborových soutěží v italském Arezzu v září roku 2010.

Galerie


Recepce2012Kuhnuv_sbor