česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava o Janu Husovi sklízí v JAR úspěch

V Kapském Městě, Pretorii, Genadendalu a Port Elizabeth úspěšně proběhla výstava, která připomněla 600. výročí upálení tohoto významného předchůdce evropské reformace 16. století. Moravská církve bude realizovat výstavu i na jiných místech. O dalších akcích budeme včas informovat.

Na sérii výstav Velvyslanectví ČR v Pretorii spolupracovalo s Moravskou církví v JAR (Moravian Church in South Africa).

V Kapském Městě se výstava konala ve dnech 28.4. až 7.5.2015 v Moravské kapli (Moravian Chapel) v oblasti District Six. V Pretorii proběhla výstava ve dnech 5. až 8.5.2015 v prostorách Old Merensky Library v komplexu University of Pretoria a hlavním partnerem při její organizaci byla její Teologická fakulta. V Genadendalu (9. až 14.5.2015) a Port Elizabeth (18. až 22.5.2015) se konala v kostele Moravské církve. Výstava byla rovněž součástí programu EuropeFest, který v dubnu a květnu t.r. představuje v JAR kulturní dědictví zemí EU.

Na všech místech se výstava setkala s velkým úspěchem, když jejím návštěvníkům ukázala – pro mnohé z nich neznámé – souvislosti mezi myšlenkovým odkazem Jana Husa a Moravskou církví v JAR. Spektrum návštěvníků bylo velmi široké: věřící, vysokoškolští učitelé a studenti, diplomaté, čeští krajané i zainteresovaná jihoafrická veřejnost.

Na zahájení výstavy v Kapském Městě, Pretorii a Port Elizabeth vystoupil s hlavním projevem prezident Moravské církve Rev. Brian Abrahams, v Genadendalu Rev. Chris Wessels, který se zabývá církevními dějinami a o Janu Husovi napsal knihu. ZÚ zastupovaly velvyslankyně Blanka Fajkusová (Kapské Město, Pretorie), její zástupkyně Nicol Adamcová (Port Elizabeth) a Ivana Klímová, II. tajemnice velvyslanectví (Genadendal)

Rev. Abrahams zhodnotil význam Jana Husa z hlediska teologického. Ve svém projevu vyzdvihl, že Jan Hus kladl důraz na osobní vztah věřících k Bohu a na roli samotného Písma jakožto nejvyšší autority a Husovu odvahu postavit se světským a církevním autoritám, které v souladu s Písmem nekonají. Rev. Abrahams rovněž vyzdvihl kazatelskou činnost Jana Husa a jeho snahu a schopnost vysvětlit Písmo prostému lidu.

Zástupkyně velvyslanectví zdůraznily, že připomínání osobnosti a myšlenek Jana Husa sehrálo důležitou roli v procesu národního obrození 19. století, kdy Jan Hus získal podobu jakéhosi národního sekulárního světce. Na Husův koncept pravdy pak navázali i Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel. Heslo „Pravda vítězí“, které je od r. 1918 součástí prezidentské standardy, je také Husovým odkazem. Letošní celorepublikové oslavy 600. výročí upálení Jana Husa ukazují, že dědictví tohoto českého kněze má v české společnosti a kultuře stále své místo.

Projevy zástupkyň velvyslanectví a Rev. Abrahamse přikládáme v příloze (pouze v angličtině).

Děkan Teologické fakulty University of Pretoria Prof. J. Buitendag ve svém projevu poukázal na určitou paralelu mezi Janem Husem a někdejším jihoafrickým prezidentem N. Mandelou. Oba podle něj spojovalo odhodlání obětovat svůj život svým morálním přesvědčením.

Moravská církve plánuje realizovat výstavu i na jiných místech. O dalších akcích budeme včas informovat.

přílohy

Projev velvyslankyně / Ambassador´s speech 31 KB PDF (Acrobat dokument) 11.5.2015

Projev Rev. Abrahamse / Speech by Rev. Abrahams 55 KB PDF (Acrobat dokument) 17.5.2015

Galerie


Výstava / Exhibition Jan Hus - Kapské Město / Cape Town 28 April 2015


Výstava / Exhibition Jan Hus - Pretoria 5 May 2015


Výstava / Exhibition Jan Hus - Genadendal 9 May 2015


Výstava / Exhibition Jan Hus - Port Elizabeth 18 May 2015