česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Pretorii
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuality pro české společnosti se zájmem o jihoafrický trh

(Archivní článek, platnost skončena 01.04.2022.)

Bezprecedentní situace pod vlivem pandemie COVID-19 vyústila i v JAR v řadu omezujících opatření, jejichž vedlejším účinkem je katastrofický dopad na místní ekonomiku, která se již od konce minulého roku ocitá ve stále hlubší recesi. Omezující opatření se od 1.5.2020 postupně uvolňují postupně dochází k obnově dodavatelsko-odběratelských vztahů a procesů jak na místní, tak i na mezinárodní úrovni. Omezení se mohou vztahovat také na specifický režim dovozu či vývozu některých ochranných a zdravotnických pomůcek či zařízení. Obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví ČR v Pretorii je připraven poskytnout českým společnostem nezbytné poradenství a součinnost za účelem obdržení aktuálních informací a propojení s jihoafrickými subjekty.

Jihoafrická vláda přijala řadu mimořádných omezení majících za úkol zpomalit šíření nákazy COVID-19.Vyhlášení tzv. stavu národní katastrofy (State of National Disaster) oznámil prezident C. Ramaphosa již 16.3.2020. Byla uzavřela drtivá většina pozemních hranic, letecká přeprava osob se omezila pouze na repatriaci občanů a došlo ke značnému omezení volného pohybu osob. Platí částečný nebo úplný zákaz vycházení. V neposledním případě došlo k významnému omezení činnosti jihoafrických podniků, což má zcela devastující dopad na místní ekonomiku, která se již od posledního čtvrtletí minulého roku nacházela v tzv. technické recesi. Od 1.5.2020 bude aplikován režim postupného uvolňování zavedených omezení, a to ve čtyřech postupných krocích, v jejichž rámci bude postupně docházet k obnovování činnosti jihoafrických výrobních procesů a služeb. O otevírání hranic či obnovení přepravy osob a povolení vstupu cizincům na území JAR zatím zmínka nepadla.

Za účelem alespoň kompenzace nepříznivých dopadů představila řadu fiskálních opatření socio-ekonomické podpory v celkové výši R 500 mld. (tj. cca 673 mld. Kč) přibližně ve výši 10 % jihoafrického HDP. Současně s tímto probíhá i řada soukromých iniciativ, v rámci nichž přispívají podnikatelské i jiné soukromé subjekty do tzv. fondu solidarity (Solidarity Fund) v rámci něhož se již vybralo více jak R 6 mld. (tj. cca 8 mld. Kč). Prostředky v řádu miliard Kč rovněž přislíbili i místní významní podnikatelé a filantropové.

Vzdor výše uvedenému nedošlo k úplnému zastavení pohybu zboží, ačkoliv zmatek ohledně klasifikace na nezbytné a ostatní zboží (Essential vs. Non-essential) způsobuje v tuto chvíli řadu průtahů v jihoafrických přístavech. Průtahy nejsou však de iure způsobeny omezením pohybu zboží ze strany jihoafrické vlády, ale de facto kvůli tomu, že řada podniků nemá v tuto chvíli povoleno provozovat činnost, což má samozřejmě značný dopad na místní (i mezinárodní) dodavatelsko-odběratelské vztahy a procesy. Dodavatelé jsou pak v některých případech povinni platit poplatek za uskladnění zboží v přístavech, a to až do doby jejich vyzvednutí odběratelem. Z tohoto důvodu je tedy nutné předem ověřit, zda partnerská společnost v JAR má v současnosti povoleno provozovat činnost, tj. zda je schopna zboží převzít. Osvědčením o povolení činnosti je tzv. CIPC certifikát, jehož předložení by české společnosti měly nutně požadovat.

Specifickou skupinu zboží pak představují veškeré ochranné a zdravotní pomůcky a materiály, které by případně chtěly české podniky JAR za účelem boje proti COVID-19 nabídnout. V případě zájmu o vývoz tohoto typu zboží je nutné nejprve navázat kontakt s místním partnerem, skrze něhož se dané zboží jihoafrické vládě nabídne. Místní partner, jihoafrická firma, je pak povinen se přihlásit do dodavatelské databáze https://covid19manager.co.za/ a poskytnout veškeré nezbytné údaje o sobě, tj. BEE certifikát, daňový certifikát, CIPC certifikát a v případě zdravotnických zařízení i licenci od místní organizace SAHPRA apod. Od české společnosti se očekává podrobný popis výrobku včetně všech dostupných certifikací, povolení, osvědčení a jiných dalších dokumentů. Na základě těchto informací se nejprve hodnotí způsobilost místního partnera a ve druhé fázi pak způsobilost nabízeného produktu. Jedná se tedy o téměř typický proces veřejné zakázky a lze se jej účastnit pouze skrze jihoafrického partnera. 

Je však nutné brát na zřetel režim podmíněného vývozu ochranných pracovních a zdravotních pomůcek z EU a rovněž aktuální omezení ze strany krizového štábu vlády ČR. Dovoz těchto ochranných pomůcek není v tuto chvíli ze strany JAR nijak omezen, naopak je v určitých případech osvobozen od dovozních povinností a také DPH. Příkladem lze uvést alkohol určený pro výrobu dezinfekčních prostředků, roušky, respirátory, rukavice, ochranné obleky apod. Vzhledem k proměnlivé kategorii nezbytného zboží a služeb je taktéž nutné sledovat aktuální informace jihoafrického ministerstva průmyslu a obchodu, kde jsou publikována platná nařízení a omezení. V JAR stav rozšíření nákazy COVID-19 stále ještě v počáteční fázi (stav k 11.5.2020 bylo evidováno více než deset tisíc nakažených osob) a veškeré uvedené informace a opatření se tak mohou v závislosti na nepředvídatelném vývoji situace ze dne na den měnit.

V případě zájmu a potřeby kontaktujte prostřednictvím emailu commerce_pretoria@mzv.cz pracovníky obchodního úseku velvyslanectví v Pretorii, kteří se vynasnaží být Vám v této nejednoduché době co nejvíce nápomocni.


Autor: Mgr. David Vaverka, ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Pretorii