česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Angola potřebuje investice v energetice a vodním hospodářství

Dne 9. května oznámil na tiskové konferenci v hlavním městě Luandě ministr energetiky a vodního hospodářství João Baptista Borges, že v příštích 10 letech bude nutné do infrastruktury v oblasti spadající do jeho kompetence investovat 25 mld. USD. Nově by mělo být instalováno 5 GW nových kapacit ve výrobě elektrické energie a to především ve vodních a plynových elektrárnách.

Podle ministra vláda hodlá umožnit do oblasti výroby elektrické energie a zásobování vodou vstup zahraničních investorů. Podle Světové banky mělo v roce 2015 přístup k elektřině 37% obyvatelstva. V současné době Angola disponuje cca 900 MW instalovaného výkonu, z čehož je 60% ve vodních a zbytek v tepelných elektrárnách. Obvyklé jsou však výpadky a neplánované odstávky. Již dříve země oznámila plány na stavbu celkem 15 nových eletráren, především ve spolupráci s brazilskými a čínskými společnostmi.

Angola je druhým největším producentem ropy a třetí největší ekonomikou na africkém kontinentu, většina jejího obyvatelstva ale žije na hranici chudoby a nemá žádný nebo jen omezený přístup k pitné vodě a elektrické energii. Země je závislá na vývozu ropy a její hospodářství těžce postihl propad její ceny na světových trzích. Angola je  na 181místě ze 189 na žebříčku snadnosti podnikání Světové banky a jednou z deseti nejzkorumpovanějších zemí světa podle Transparency International.

Další informace jsou k dispozici na stránkách Státního úřadu pro strategické řízení a marketing (GRECIMA)  http://www.grecima.org/