česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Angola připravuje přechod na digitální televizní vysílání

Vláda Angoly zřídila meziministerskou pracovní skupinu, která by měla koordinovat postupný přechod z analogového na digitální šíření televizního signálu.

Pod vedením ředitele angolských telekomunikací Eduardo Domingo Sebastiana by skupina měla završit digitalizaci televizního vysílání, které se připravuje od roku 2015. V červnu 2017 by měl být digitální signál evropského standardu DVB-T2 k dispozici v prvních 117 městech. Přechod na digitální vysílání si vyžádá investice do infrastruktury ve výši 386 milionů USD a má ho zastřešovat konsorcium Televisao Digital de Angola (TVDA), jež je složeno z Angolského telekomu, Angolské státní televize a neznámého soukromého subjektu. To má šířit digitální signál i prostřednictvím prvního angolský satelit Angosat, který má být vypuštěn na oběžnou dráhu ve spolupráci s Ruskem v roce 2017.

Pravidelné televizní vysílání v Angole bylo spuštěno v říjnu 1975 a do prosince 2008 mohly existovat pouze státní televizní stanice. V současné době kromě dvou státních programů mohou obyvatelé Angoly sledovat i soukromou TV Zimbo.

Stránky angolské státní televize http://tpa.sapo.ao/

Luboš Veselý, OEÚ ZÚ Pretoria