česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky v Pretorii
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český golfový den a prezentace České zbrojovky v Johannesburgu

Dne 24. března 2021 se v areálu golfového klubu Blair Atholl v Johannesburgu uskutečnil třetí ročník tradičního (od r. 2018) českého golfového dne. Akce se konala za účelem šíření dobrého jména České republiky a k podpoře českých firem působících v teritoriu. Generálním partnerem projektu byla Česká zbrojovka, na akci se podílely také firmy AURA, ERA a ELMET. Celodenního programu, který zahrnoval mj. slavnostní zahájení i vyhlášení, gala večeři, tombolu či kulturní vložku se účastnilo 88 hráčů (plný počet startovního pole) a zhruba 15 nehrajících hostů. Mezi účastníky byli představitelé jihoafrické armády, ministerstva pro mezinárodní vztahy, zahraniční vojenští a letečtí přidělenci, zástupci diplomatického sboru a další hosté. Výtěžek charitativní tomboly ve výši 30.000,- randů (asi 50.000,- Kč) byl věnován na dobročinné účely.

Tradiční akce ekonomického úseku velvyslanectví se v letošním roce uskutečnila v areálu golfového klubu Blair Atholl, v sídle legendárního jihoafrického golfisty, trojnásobného vítěze turnaje Masters, Garryho Playera. Vedle obchodních partnerů českých firem (AURA, ERA, ELMET, Česká zbrojovka) mezi hosty nechyběli důstojníci jihoafrické armády a letectva (mj. 3 generálové, jeden admirál), ředitelky odborů LP a východní Evropy jihoafrického ministerstva zahraničí (DIRCO), vojenští přidělenci, zástupci diplomatického sboru, manažeři soukromých společností a další významní hosté. Někteří návštěvníci se účastnili pouze společenské části. Přes relativně vysoký registrační poplatek (zhruba 1500,- Kč) se akce účastnil plný počet kapacity areálu, 88 hráčů.

Celodenním programem účastníky provázel moderátor a golfový profesionál Michael Scholz. Symbolický odpal provedl generál major SANDF p. Mbukeli Songqushwa. Součástí odpoledního programu byla lekce golfu pro začátečníky či představení profesionálního golfového baviče. V rámci slavnostního vyhlášení výsledků a večeře vystoupilo jihoafrický operní duet sopranistky pí Loveline Madumo a p. Given Mabena (tenor), kteří společně přednesli závěrečnou árii Nessun dorma z Pucciniho opery Turandot. Jako přídavek pak jihoafrická diva přednesla árii Měsíčku na nebi hlubokém z Dvořákovy opery Rusalka.

Přestože výsledky sportovního klání navíc poznamenaného ztíženými podmínkami (pršelo) byly druhořadé, k vidění byla celá řada zajímavých sportovních výkonů. Pro turnaj speciálně vyrobené trofeje z českého křišťálu dodalo umělecké studio p. Lukáše Jabůrka. Mezi cenami nechyběl vzorek moravských vín, českého piva Bernard, vybrané české nápoje a likéry (Becherovka, Stará myslivecká aj.). Hlavní cenou mužské kategorie byl golfový vozík českého výrobce ELMET. Další hodnotné ceny a předměty tomboly věnovali sponzoři. Součástí závěrečného programu byla na ceny bohatá tombola a charitativní dražba, jejichž výtěžek ve výši 30.000,- Kč byl věnován místní školní knihovně Morokweng Library Centre a hudební nadaci Loveline Arts Foundation.

Golf platí v Jižní Africe za celospolečenský fenomén podobně jako fotbal či tenis v Česku a značná část dospělé populace (jež si to může dovolit) se mu na různých úrovních věnuje. Tzv. korporátní golfové dny jsou v JAR oblíbené i ze strany českých firem. Generálním partnerem byla Česká zbrojovka. Akci dále finančně podpořily a prezentovaly se na ní firmy AURA, ERA a ELMET. Část nákladů si hradili startující hráči ve formě registračního příspěvku. Velvyslanectví v Pretorii (kromě běžných provozních výdajů) finanční náklady nevznikly.

Videa:

 

Autor: Mgr. Viktor Dolista, ekonomický diplomat Velvyslanectví České republiky v Pretorii

Galerie


Czechia CZ Golf Day 2021