česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Fondy vnější spolupráce EU

Informace o fondech EU pro spolupráci s mimoevropskými (zejména rozvojovými) zeměmi světa, do nichž se mohou zapojit také české podniky a nevládní organizace.

Evropská unie věnuje v období finanční perspektivy EU 2007 – 2013 zhruba 13 miliard EUR ročně na vnější spolupráci EU. Tyto prostředky jsou využívány jak na rozvojovou pomoc, tak i na spolupráci nerozvojového (zejména ekonomického) charakteru, humanitární pomoc, podporu investičních projektů ve spolupráci s mezinárodními finančními institucemi, makrofinanční pomoc, různé agentury a rezervní fondy pro nenadálé události atd. Mimo rozpočet EU existuje samostatně také Evropský rozvojový fond (European Development Fund, EDF), který je financován z dobrovolných příspěvků členských států EU.

Hlavním cílem těchto fondů EU je přispívat k rozvoji partnerských zemí mimo EU, upevňovat vzájemné vztahy s nimi a prosazovat evropské hodnoty a politiky ve světě. Prostředky EU jsou využívány různými způsoby: přímou rozpočtovou podporou partnerských zemí, pro spolupráci s mezinárodními organizacemi, jako příspěvky do dalších fondů (zejména investičních facilit EU), formou delegované spolupráce na vybrané členské státy EU, ale také formou tendrů na projekty EU, kterých se mohou účastnit i české firmy, NGOs, orgány státní správy a místní samosprávy. 

Projekty vnější spolupráce EU se zaměřují na desítky různých oblastí – od energetiky (vč. jaderné), dopravy, životního prostředí, obchodu, zemědělství, ICT či výzkumu až po podporu demokracie, lidských práv a právního státu, migraci, bezpečnost, zdravotnictví, školství, sociální rozvoj, kulturu, podporu občanské společnosti či reformy státní a veřejné správy atd.

Zájem o fondy vnější spolupráce EU v ČR stále narůstá. Českým subjektům se v rámci nich podařilo v letech 2007 – 2011 realizovat projekty ve výši cca. 305 milionů Kč ročně, přičemž mezi hlavními dodavateli služeb, dodávek, prací a hlavními žadateli grantů se umístilo více než 30 českých organizací. Ostatní se účastnili jako subdodavatelé či v rámci konsorcií.

Bližší informace na webové stránce MZV. Na tomto místě je k dispozici i příručka pro firmy, nevládní organizace a veřejné instituce. Ministerstvo zahraničních věcí nabízí také bezplatné konzultace na e-mailové adrese eupo@mzv.cz.