česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Pretorii
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Holding CAMEA vstupuje na trh JAR v oblasti inteligentních dopravních systémů

Společnost CAMEA v tomto roce v JAR realizovala svůj pilotní projekt vysokorychlostního vážení vozidel, tzv. weigh-in-motion (WIM) a k prezentaci svých řešení využila Jihoafrickou dopravní konferenci (SATC). Prezentace nejen jejího průlomového digitálního vážícího senzoru vzbudila značný zájem a na jejím stánku se zastavila i náměstkyně jihoafrického ministra dopravy. CAMEA má zkušenosti téměř ze všech koutů světa a je globálním lídrem v oblasti aplikace předmětných technologií k přímému pokutování, tzv. direct enforcement.

Úspěšný brněnský univerzitní spin-off, společnost CAMEA, již více jak 27 let vytváří moderní platformy pro multifunkční řešení v dopravě a průmyslu. Své unikátní řešení včetně nejnovější technologie v podobě průlomových digitálních vážících senzorů představila společnost CAMEA na Jihoafrické dopravní konferenci (SATC), která se uskutečnila v Pretorii od 4. do 8. července 2022, a to společně s výročním seminářem Mezinárodní společnosti pro weigh-in-motion (ISWIM). Prezentace produktového manažera společnosti CAMEA, pana Jana Fučíka, se setkala se značným zájmem přítomného odborného publika včetně Jihoafrické národní silniční agentury (SANRAL), která spravuje veškeré páteřní státní komunikace. V průběhu týdne se pak na stánku CAMEA zastavila i náměstkyně ministra dopravy JAR, paní Sindisiwe Lydia Chikunga, a se zájmem si nechala představit její produkty a služby.

Dle informací jihoafrického ministerstva dopravy se v JAR nachází přibližně 750 000 km silnic, což ji řadí na desátou příčku zemí s nejdelší silniční sítí na světě. Co se asfaltových komunikací týče, dosahuje jejich délka v JAR přibližně 160 000 km a patří jí tak ve světovém měřítku osmnáctá příčka. Ministerstvo dopravy odhaduje, že na kompletní obměnu silničního povrchu by v JAR bylo nutno vynaložit přibližně 4,2 bil. Kč, přičemž průměrná životnost asfaltových komunikací je 20 let a odvisí mimo jiné především od počtu a hmotnosti vozidel, které se na ní pohybují. Alarmující je fakt ten, že jedno přetížené nákladní vozidlo způsobuje stejné opotřebení vozovky jako 30 000 osobních automobilů a představuje obrovské riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.

JAR má v rámci jižní Afriky velmi strategické postavení, neboť se jedná o zdaleka nejvyspělejší a nejdiverzifikovanější ekonomiku na kontinentu o čemž svědčí i fakt ten, že se v jihoafrickém Durbanu nachází největší africký přístav. Vezmeme-li v potaz, že je v JAR registrováno přibližně 9 milionů vozidel a více jak 80 % nákladu je přepravováno silničně, na silnicích se zde pohybuje obrovské množství mnohdy přetížených nákladních vozidel. Nejen v kontextu JAR je tak nutno vynaložit úsilí za účelem efektivní ochrany silničních komunikací provozu, neboť náklady na opravy, údržby a výstavby nových silnic a dálnic představují nejobjemnější část infrastrukturního rozpočtu v drtivé většině zemí.

Technologie a know-how společnosti CAMEA v oblasti technologií WIM představují efektivní řešení ochrany silničních komunikací a jsou podpořeny již více jak dvěma dekádami zkušeností z téměř všech koutů světa. V oblasti používání předmětných dopravních systému k přímému pokutování, tzv. direct enforcement, pak lze považovat společnost CAMEA za globálního lídra.

Holding CAMEA má projekty v Evropě, Americe, Asii i Africe. Kromě technologií WIM se specializuje i na měření úsekové či okamžité rychlosti a jiné dopravní kamerové detekční systémy. Další odnože společnosti pak tvoří řešení vizuální inspekce pro průmyslovou výrobu či aplikace a integrace umělé inteligence. Obrovskou devízou společnosti CAMEA je její úzká vazba na VUT v Brně a také skutečnost, že přibližně 40 % jejich zaměstnanců tvoří výzkumní pracovníci, kteří zajišťují neustálé inovace a pokrok.

Řešení společnosti CAMEA jsou součástí společného prezentačního projektu Ministerstva průmyslu a obchodu a agentury CzechTrade nazvaného City For The Future, v jehož rámci je vizualizováno tzv. smart city sestávající z ryze českých technologií. City For The Future bylo slavnostně představeno v rámci světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji.

Vypracoval: David Vaverka, ek. dipl. velvyslanectví ČR v Pretorii

Galerie


CAMEA