česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikimedia Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

JAR: Příležitosti v oblastech odpadového hospodářství a vodohospodářství

(Archivní článek, platnost skončena 31.07.2022.)

Jihoafrické hospodářství postižené dopady pandemie COVID-19 se již před současnou krizí nacházelo ve stavu tzv. technické recese.  Vláda schválila mimořádné investice a přesuny v rozpočtu k nastartování ekonomického růstu. Součástí strategie, kterou prezentoval v parlamentu ministr financí Mboweni, je navýšení prostředků municipalitám mj. na investice v oblasti odpadového hospodářství a vodohospodářství, což může znamenat příležitosti pro české dodavatele.

Vedle vodohospodářských staveb jako např. čistíren odpadních vod, nádrží, potrubních rozvodů, měřidel spotřeby vody, kanalizace apod., mají být finance určeny taktéž na investice do dopravní a energetické infrastruktury, veřejného osvětlení, opravy silniční sítě či projekty tzv. waste management. Konkrétně radnice okresu Tshwane hlavního města Pretorie obdrží na realizaci vodohospodářských projektů a na likvidaci a třídění odpadu celých 3,9 mld. randů (asi 5,5 mld. Kč). Obdobně jsou na tom regiony v ostatních provinciích. Část prostředků bude určena na údržbu stávajících zařízení a inženýrských sítí, opravy rozvodů elektřiny a vody, rozšíření vodních nádrží a kanalizaci. Na čistírny odpadních vod a vodohospodářské projekty bylo alokováno 218 mil. randů (303 mil. Kč). V oblasti Tshwane je naplánována údržba 15 vodních čistíren. Jeden z prvních již schválených tendrů na rozšíření čistírny odpadních vod Rooiwal získala firma Ekurhuleni Water Care Company Ltd.  Více o projektu na webu společnosti www.erwat.co.za.

Rostoucí jihoafrické aglomerace se dlouhodobě potýkají s nedostatkem (nejenom) pitné vody a problémy kolem likvidace odpadu. Stávající plán vlády proto radnice vítají. Na druhou stranu v minulosti podobné iniciativy nezřídka končily bez konkrétního přínosu pro místní obyvatelstvo z důvodu korupce či nekompetentne komunálních politiků. Současná vláda prezidenta Ramaphosy prohlásila boj proti korupci za jednu ze svých hlavních priorit, a je v jejím nejvyšším zájmu, aby v časech ekonomické krize a rostoucího státního dluhu veřejné prostředky konečně našly svůj cíl.

Vzhledem k tomu, že se zahraniční firmy se v Jižní Africe nemohou účastnit veřejných tendrů, české společnosti do výběrových řízení mohou zasáhnout pouze jako subdodavatelé produktů a technologií pro jihoafrické koncové dodavatele. Bližší informace poskytne obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví v Pretorii.


Autor: Mgr. Viktor Dolista, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Pretorii