česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MMF hodnotí pozitivně úsilí JAR v boji proti růstu státního dluhu a inflaci

Zpráva MMF vydaná 6. května uvádí předpokládaný růst HDP v letošním roce na úrovni 0,6% , což vzhledem k růstu počtu obyvatel znamená reálný pokles v přepočtu na hlavu, předpokládá ale mírné oživení od roku 2017. Zpomalení růstu se týká celé subsaharské Afriky, jež v letošním roce nemá překročit 3%, což je sedmnáctileté minimum. Zpráva MMF také oceňuje úsilí nového ministra financí Gordhana v rozpočtové oblasti a dialog se sociálními partnery, jenž by měl umožnit implementaci reforem.
 

Podle autorů Jižní Afrika potřebuje vytvořit takové podnikatelské prostředí, které umožní soukromému sektoru růst a vytvořit tak více pracovních míst (Statistický úřad JAR eviduje za první čtvrtletí nejvyšší nezaměstnanost v zemi od roku 2008 – 26,7% resp. 36,3% včetně osob v produktivním věku, které práci nehledají).

Vláda a centrální banka podle zprávy MMF učinila správné kroky v boji proti růstu státního dluhu a inflaci (zejména větší kontrolou rozpočtu, veřejných zakázek a státem vlastněných podniků a zvýšením úrokových sazeb), nezbytné ale je realizovat další reformy a obnovit důvěru investorů. To nebude snadné, jelikož objem zahraničních investic dále klesá a zemi se nepodařilo vrátit do prestižního žebříčku 25 nejlepších investičních destinací agentury A.T.Kearney, z nějž vypadla vloni.

JAR také stále vážně hrozí snížení úvěrového ratingu země do spekulativního pásma. Agentura Moody´s ve své zprávě z 8. května s ohledem na podobu státního rozpočtu na finanční rok 2016/17, střednědobý rozpočtový výhled, snahu vlády o snižování státního dluhu a sílu jihoafrických institucí rating nesnížila, změnila však výhled ze stabilního na negativní zejména s ohledem na riziko externích vlivů, které mohou ohrozit růst a nutnost realizace strukturálních reforem a obnovy důvěry investorů.

Agentura předpokládá v letošním roce růst HDP na úrovni 0,5% a 1,5% pro rok 2017. Mezi pozitivní signály ve vývoji jihoafrické ekonomiky řadí stabilitu dodávek elektrické energie, významné omezení stávek a úspěšný boj s inflací, která by podle centrální banky neměla v letošním roce přesáhnout hranici 8%.