česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikipedia Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Mosambiku se s těžbou zemního plynu otevřou příležitosti napříč celou ekonomikou

Mosambická ekonomika projde výraznou změnou týkající se mega projektů na těžbu a produkci zkapalněného zemního plynu u pobřeží severní provincie Cabo Delgado. Mosambik patří mezi nejchudší země na světě a tyto investice „rozpumpují“ ekonomiku, pomohou Mosambiku z dluhové krize a navíc poskytnou příležitosti pro další ekonomické aktivity. Do budoucna se předpokládá i výrazný nárůst světové poptávky po plynu, což umožní další rozšíření těžby a příliv nových globálních hráčů do Mosambiku. Pro české podniky se otevřou příležitosti nejen v návaznosti na těžební projekty, ale i v dopravní a sociální infrastruktuře, energetice, strojírenství, obranném a bezpečnostním průmyslu a v dodávkách spotřebního zboží.

V následujících deseti letech se očekává, že bude Mosambik soutěžit s Ruskem o pozici 4. největšího producenta zkapalněného zemního plynu na světě a umístí se tak za USA, Katarem a Austrálií. Mosambik se dnes řadí mezi nejchudší země na světě, nicméně vyhlídky do budoucna týkající se projektů těžby a následné výroby zkapalněného plynu s očekávanou počáteční investicí v hodnotě 54 mld. USD posunou tuto 16 mld. USD ekonomiku o velký krok kupředu. Mosambik se v současnosti potýká s problémy vyplývajícími z dluhové krize, má nedostatek financí na veřejné investice a navíc mezinárodní donoři neposkytují Mosambiku přímou rozpočtovou podporu kvůli předchozím korupčním kauzám a skryté půjčce v hodnotě přesahující 2 mld. USD.

Od první informace ohledně objevení obrovských zásob zemního plynu (150 bilionů kubických stop) ve vodách při pobřeží severní provincie Cabo Delgado uplynulo již několik let. V minulém roce konečně padlo první rozhodnutí o investici mezinárodního konsorcia ve vedení italské ENI do menšího projektu Coral South Floating Liquefied Natural Gas (FLNG) v hodnotě 4,7 mld. USD. FLNG bude tzv. offshore projektem, stavba bude ukotvena v hloubce více jak 2 000 m a bude se jednat o první FLNG v hlubokých vodách na světě. Očekává se, že první zkapalněný plyn z tohoto projektu vyjde již v roce 2022 a celková roční produkce dosáhne 3,4 mil. tun plynu. Na stavebních pracích se podílí mezinárodní konsorcium firem zahrnující jihokorejský Samsung Heavy Industries, japonský JGC, francouzský TechnipFMC a dále Baker Hughes, norský Aker a italský Saipem.

Hlavní změny však nastanou až s megaprojekty o celkové hodnotě 50 mld. USD rozdělené mezi projekty Mozambique LNG v zóně 1 v čele s francouzským Total a o něco větší projekt Rovuma LNG v zóně 4, který je veden americkým ExxonMobil a italskou Eni. V červnu tohoto roku padlo rozhodnutí o investici do projektu Mozambique LNG, kde v konsorciu firem je vedle Total i japonské Mitsui, mosambická státní společnost ENH, thajský PTT, indické společnosti ONGC, Bharat Petroleum Resources a Oil India. V srpnu tohoto roku byl položen základní kámen a odstartovány stavební práce. Očekává se roční kapacita 12,9 mil. tun plynu a zahájení výroby v roce 2024. Druhý o deset mld. USD větší projekt Rovuma LNG je tvořen konsorciem firem s ExxonMobil, Eni a čínskou CNPC, Galp Energia, Kogas a mosambickou státní institucí ENH. Finální rozhodnutí o této investici by mělo padnout v první polovině 2020 a očekávaná produkce by měla dosáhnout až 15,2 mil. tun plynu za rok. Rozjednané jsou i další projekty, ve kterých se angažuje např. i ruská státní společnost Rosnef. Ruské společnosti se nyní velmi zajímají o Mosambik a mimo těžbu zemního plynu se zapojují do projektů obranného a bezpečnostního průmyslu.

Mezinárodní energetická agentura předpokládá, že poptávka po plynu bude růst každoročně o 4 %, postupně se tak změní světový energetický mix a uhlí bude vystřídáno plynem již v roce 2030. Poptávka po plynu bude podpořena i očekávaným přechodem Číny z uhlí na plyn v nejbližším období. To bude vytvářet tlak na větší produkci a další rozšíření projektů v Mosambiku, který má velmi strategické umístění právě vůči Číně.

Rozvoj těchto projektů vytvoří z provincie Cabo Delgado a celkově z Mosambiku hlavní centrum průmyslového rozvoje, na které budou navazovat jak přímé, tak i nepřímé příležitosti pro zahraniční potažmo české společnosti. Příležitosti jsou nyní již v subdodávkách pro velké globální stavební či těžební společnosti a s postupným rozvojem výroby plynu bude potřeba vybudovat novou dopravní i sociální infrastrukturu kvůli rostoucímu počtu obyvatel provincie čítající v počátku hlavně novou pracovní sílu. V počátcích se také očekává rozvoj místní průmyslové výroby, maloobchodu a posílení elektrifikace a výroby elektrické energie. Bude se poptávat zejména řešení na logistiku, dodávky jeřábů, konstrukcí, bezpečnostních zařízení a spotřebního zboží. Ve střednědobém horizontu se bude jednat o nové příležitosti v zemědělství a rybolovu.  

K prosazení v Mosambiku však není možné dělat obchod na dálku, ale je potřeba mít v místě buď dobrého obchodního partnera, který prosadí produkty a služby na místním trhu, anebo založit svou pobočku či dceřinou společnost s vlastním zástupcem.

 

Vypracovala: Kristýna Maina Chvátalová, ekonomická diplomatka Zastupitelský úřad České republiky v Pretorii