česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Pretorii
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Společnost PFNonwovens zdvojnásobuje svoji výrobní kapacitu v JAR

Česká společnost PFNonwovens zahájila provoz svého jihoafrického výrobního závodu již v roce 2019. Z důvodu značného úspěchu se tak po dvou letech rozhodla investovat další téměř miliardu Kč, a tak zdvojnásobit svoji jihoafrickou výrobní kapacitu. Záměr její dodatečné investice byl mimo jiné slavnostně představen i v rámci 4. ročníku jihoafrické prezidentské investiční konference. Kromě JAR má společnost PFNonwovens dva výrobní závody v ČR a dále pak v Egyptě či USA.

Přední světový výrobce netkaných textilií, česká společnost PFNonwovens, dříve též známá jako Pegas Nonwovens, realizovala svůj vstup na jihoafrický trh již v roce 2017. Její investice ve výši přibližně R 1,3 mld. (2 mld. Kč) byla toho času největší investicí v Provincii Západní Kapsko za téměř deset let. Vysoce moderní výrobní provoz PFNonwovens, který se nachází ve speciální ekonomické zóně Atlantis, tj. přibližně hodinu cesty od Kapského Města, byl spuštěn v roce 2019 a vytváří tak několik desítek vysoce potřebných pracovních míst.

Z důvodu jejího velmi úspěšného působení na trhu JAR se společnost PFNonwovens ani ne po dvou letech rozhodla zdvojnásobit svoji výrobní kapacitu, a to prostřednictvím dodatečné investice do svého stávajícího závodu ve výši R 650 mil. (1 mld. Kč). Tento investiční záměr byl slavnostně představen i v rámci 4. ročníku jihoafrické prezidentské investiční konference SAIC, který se uskutečnil dne 24. 3. v jihoafrické ekonomické metropoli, a sice v Johannesburgu (viz ilustrační foto). Jednalo se o předposlední z pěti plánovaných investičních konferencí jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy, jejichž cílem je do konce příštího roku přilákat do JAR investice v minimální výši R 1,2 bil. (1,8 bil. Kč). Během 4. SAIC byly představeny investice v celkové výši R 332 mld. (500 mld. Kč), což činí od r. 2018 celkem R 1,14 bil. (1,7 bil. Kč). Jinými slovy, cíl prezidenta Ramaphosy byl již z 95 % naplněn a dle jeho vlastních slov bude zcela určitě v příštím roce, kdy se koná poslední z pěti SAIC, i díky PFnonwovens, dalece předčen.

PFNonwovens patří mezi přední světové výrobce netkaných textilií, tj. materiálu, který se hojně používá při výrobě hygienických či ochranných pomůcek jako např. pleny, tampony, vložky, sterilní medicínské oděvy či doplňky. Kromě samotné centrály PFNonwovens se v ČR nachází rovněž dva její výrobní závody. Zahraniční výrobní závody PFNonwvens jsou situovány v USA, Egyptě a ve zmiňované JAR.

Autor: Mgr. David Vaverka, ek. dipl. velvyslanectví ČR v Pretorii