česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Pretorii
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vodní krize v Kapském městě (prozatím) zažehnána

Jihoafrická republika se již léto potýká s nebývalým suchem. Díky intenzivním kampaním vlády Západního Kapska a také díky dlouho očekávaným dešťům se obyvatelům Kapského města podařilo odvrátit tzv. „den nula“ a ve výsledku tak snížit spotřebu vody o více jak 50 %. Aby se však v budoucnu předešlo obdobným krizovým situacím, je i nadále potřeba efektivních technologií a inovativních řešení,
což představuje příležitosti v oblasti vodohospodářství pro české společnosti.


 

Jihoafrickou republiku střídavě sužuje extrémní sucho, které se s různou intenzitou opakuje již několik po sobě jdoucích let. Celkový srážkový úhrn se v JAR pohybuje dlouhodobě pod celosvětovým průměrem.

Jako velmi závažná se v uplynulém roce ukázala vodohospodářská situace v oblasti Západního Kapska. Vzhledem k velmi malému srážkovému úhrnu a stále narůstající spotřebě vody v posledních letech se zásoby vody v šesti stěžejních přehradách v okolí Kapského města snížili na pouhých 16 %. Místní vláda tak byla nucena stanovit tzv. „den nula“ („day zero“), tj. den, kdy by došlo k přerušení dodávek pitné vody a místní obyvatelé by tak byli odkázáni na velmi omezené množství pitné vody poskytované z mobilních cisteren.

Do správy Kapského města spadají cca 4 miliony obyvatel a ročně jej navštíví více jak 2 miliony turistů. Přerušení dodávek vody by tak mělo dalekosáhlý a velmi negativní dopad na mnoha úrovních. Aby se předešlo této velmi nežádoucí situaci, zavedla vláda Západního Kapska společně s radnicí Kapského města celou řadu opatření, kterou podpořila masivní marketingovou kampaní, vyzývající obyvatele i turisty k šetrnému nakládání s vodou (kampaň „Save like a Local“ tj. volně přeloženo „Šetři jako místní“).

Opatření mimo jiné zahrnovala instalaci 3 odsolovacích stanic, povolenou spotřebu pouhých 5ol vody na osobu na den (jihoafrický průměr je 233l na den), instalaci suchých záchodů, speciálních úsporných kohoutků a dispenzorů s dezinfekcí, opravy vodního potrubí za účelem zamezení zbytečným ztrátám a řadu návodů jak šetřit vodou a dlouhodobě tak snížit její spotřebu a jiné další.

Průměrná spotřeba vody dosahovala v letech 2015 a 2016 v Kapském městě přibližně 1.2 miliardy litrů vody denně. Implementací zmíněných opatření se v současnosti v Kapském městě denně spotřebuje zhruba 536 milionů litrů vody. Celková spotřeba vody se tak během jednoho roku úctyhodně snížila o více jak 50 %, což ve spojitosti s vydatnými a dlouho očekávanými srážkami krizi prozatím zažehnalo.

I přes značně zlepšenou situaci platí i nadále v Kapském městě úsporná opatření 5. stupně v rámci nichž je povoleno denně spotřebovat pouhých 70l vody naosobu a vláda stále hledá řešení, která by v budoucnu vedla k zamezení podobných situací.

Všechny tři odsolovací stanice v Kapském městě (Strandfontein, V&A Waterfront a Monwabisi) jsou již v provozu a produkují cca 8 milionů litrů vody denně. Toto ani v kontextu současně snížené spotřeby vody (536 milionů litrů denně) nepředstavuje dostatečné množství a je tedy stále potřeba kapacitu navyšovat a současně hledat i jiná nízkoenergetická řešení.

S ohledem na výše uvedené informace, představuje JAR, zejména Západní Kapsko, řadu příležitostí pro české subjekty z oblasti vodohospodářství, které mohou poskytnout inovativní řešení a potřebné know-how. Konkrétněji lze zmínit vše, co souvisí s nízkoenergetickými odsolovacími technologiemi, alternativními zdroji získávání pitné vody a opětovného používání odpadní vody. Dále pak cokoliv, co obecně přispívá ke snížení spotřeby vody, tj. bezvodé toaletní a jiné systémy, z hlediska spotřeby vody nové nenáročné výrobní, pěstitelské a jiné spotřební postupy a technologie, zefektivnění stávající rozvodové sítě apod. Ve většině případů se jedná o celá komplexní řešení a subdodávky jsou z drtivé většiny realizovány prostřednictvím místního partnera.

Veškeré vodohospodářské projekty mají formu veřejných zakázek a případné informace o nich jsou volně dostupné na níže uvedených internetových stránkách vlády či jednotlivých samospráv.

 

Informace o veřejných zakázkách:

Pro bulletin národních tendrů klikněte zde.

Pro informace k tendrům v Západním Kapsku klikněte zde.

Pro vypsané tendry v Západním Kapsku klikněte zde.

Pro bulletin tendrů v Západním Kapsku klikněte zde.

Pro informace k tendrům v Kapském městě klikněte zde.

Pro vypsané tendry v Kapském městě klikněte zde.

 

Další užitečné zdroje informací nejen ve vodohospodářské oblasti jsou dostupné z:

Pro informace a příležitosti v oblasti hospodářství v Západním Kapsku

(Agentura GreenCape) klikněte zde.

Pro další informace o současné vodohospodářské situaci v Kapském městě včetně ceny vody klikněte zde.

 

Vypracoval: Viktor Dolista, ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Pretorii

 

Galerie


Vodní krize v Kapském městě