česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Botswana: podmínky vstupu do země

Od 5. 7. 2021 OO MZDR ČR důrazně nedoporučuje občanům ČR vycestovat do Botswany. Neodkladné cesty je nutné registrovat v systému DROZD.
 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Botswana je na základě ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví zařazena mezi země s extrémním rizikem nákazy COVID-19. Z uvedeného důvodu se českým občanům a občanům s pobytovým oprávněním v ČR důrazně nedoporučuje do země cestovat.  Upozorňujeme na povinnost předem cestu, která nesnese odkladu oznámit MZV formou registrace v DROZDu (https://drozd.mzv.cz/)

Všichni cestující do Botswany musí předložit negativní PCR test na COVID-19 před odletem do země či na pozemních hranicích (test ne starší 72 hodin před nástupem cesty), a podrobit se rychlému testu na hranici/letišti. Po dobu 14 dnů musí být cestující v kontaktu s místní zdravotnickou institucí z důvodu hlášení možných symptomů.

Stejné pravidlo platí i při opuštění země, tedy předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin před časem odletu/odjezdu.

Vzhledem k tomu, že se pravidla pro vstup do země často mění, doporučujeme před cestou kontaktovat místní kompetentní ministerstvo (Ministry of Nationality, Immigration, and Gender Affairs) na emailu mnig-pro@.gov.bw.

Občané České republiky mohou vstupovat a pobývat na území Botswanské republiky bez víz. Bezvízový styk se týká cest za účelem turistickým, oficiálním a obchodním. Celková doba pobytu bezvízového pobytu nesmí přesáhnout celkem 90 dní (kumulativně) během jednoho roku. Kromě platného cestovního dokladu by všichni cizinci při návštěvě Botswany měli při vstupu do země zdůvodnit účel cesty, popř. uvést kdo je do Botswany zve a kdy hodlají opustit zemi. Z tohoto důvodu může být při vstupu do země požadováno předložení dokumentů jako zpáteční letenka, potvrzení o ubytování, potvrzení o účelu cesty či kontakt na zvoucí osobu.

Vzhledem k tomu, že opakovaně dochází k tomu, že někteří botswanští imigrační úředníci si nejsou vědomi bezvízového režimu pro občany ČR, doporučujeme, aby si cestující do země vzali kopii nóty uvedené na webové stránce http://www.mzv.cz/public/3f/81/66/819329_736269_nota_Botswana.pdf. Touto nótou botswanská strana potvrzuje bezvízový styk pro české občany pro krátkodobé pobyty.

2. DOPRAVA

Mezinárodní lety jsou zajišťovány z JAR a z Etiopie. Pozemní hraniční přechody jsou v provozu.

Botswana je rozdělena do 9 zón, povolení k průjezdu jednotlivými zónami lze získat online pomocí mobilní aplikace. Více informací zde: https://covid19.permits.co.bw/ a mapa zón zde: https://covid19portal.gov.org.bw/covid-19-zonal-map?v=202005211151

3. OPATŘENÍ

V zemi je vyhlášen stav nouze. Platí zákaz vycházení v době mezi 22:00 a 04:00. Obchody jsou otevřeny bez omezení a na veřejnosti je povinné nošení roušek a dodržování hygienických opatření. Je zakázán prodej alkoholu. Školní zařízení jsou od 16. července do 17. srpna 2021 uzavřeny. Kapacita restaurací je omezena na 50% nebo na přítomnost max. 50 osob.

Očkování: K 2. 7. 2021 bylo kompletně naočkováno 108.000 obyvatel. Země by měla do konce roku 2021 obdržet 50.000 ks očkovací látky Moderna a 500.000 ks Johnson and Johnson. Vláda plánuje naočkovat celou populaci země do konce roku 2022.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

https://www.gov.bw/

Laboratoře testující na covid:

Diagnofirm Medical Laboratories Pathology

iqbal@diagnofirm.co.bw

+26771320331


Gaborone Laboratory
Plot 12583, Nyerere Drive,
Middlestar, Gaborone.
Tel:+26 395 0007
MON-FRI (7AM – 6PM)
SAT (7AM – 1PM)

5. NÁVRAT DO ČR

Cestující z Botswany do ČR musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře, potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole.

Zároveň každý cestující musí podstoupit antigenní test (provedený max. 48 h před začátkem cesty), nebo RT-PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR) a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho výsledku. Toto potvrzení bude vyžadováno dopravci jako podmínka pro přijetí cestujícího k přepravě a cestující jej musí na vyžádání předložit hraniční kontrole v ČR. Stejně tak musí cestující disponovat potvrzením o rezervaci na RT-PCR test na přítomnost SARS-CoV-2, který bude proveden do 24 hodin od vstupu na území České republiky a mít toto potvrzení připraveno pro hraniční kontrolu. 

Po příjezdu do ČR jsou všechny osoby vracející se ze zemí s extrémním rizikem nákazy povinny se mezi 10. a 14. dnem po příjezdu na území ČR na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2. Do doby získání negativního výsledku posledního testu se na ně vztahuje tzv. samoizolace (omezení volného pohybu). Po dobu 14 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov respirátory nebo obdobné prostředky (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94% dle příslušných norem (např. FFP2, KN95).

VÝJIMKY Z VÝŠE UVEDENÝCH OPATŘENÍ PRO:

a) pro pracovníky mezinárodní dopravy, pokud je důvod vstupu doložen odpovídajícím dokumentem;
b) pro osoby před dovršením 6 let věku;
 

Aktuální pravidla pro návrat do ČR

Aktuální pravidla pro návrat do ČR

přílohy

Nóta Botswana 552 KB PDF (Acrobat dokument) 1.9.2016