česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

JAR otevřela cizincům dne 1. října 2020 hranice, českých turistů se však tato možnost prozatím netýká

Na tiskové konferenci ministrů jihoafrické vlády byl dne 30. 9. t.r. zveřejněn seznam států (celkem 60) s vysokým výskytem a přenosem COVID-19, ve kterém je explicitně uvedena i Česká republika. Z tohoto důvodu nemohou občané ČR, kteří jsou držiteli cestovních dokladů ČR, na základě rozhodnutí vlády JAR cestovat do země za účelem turistiky.

Ostatních druhů cest a pobytu (služební, obchodní, vědecký, studijní, povolený dlouhodobý/trvalý pobyt, apod.) v JAR se vládní opatření netýká a držitel cestovního dokladu ČR pro cestu do JAR musí splnit následující podmínky:

  • zaslat před nastoupením cesty písemně žádost na ministerstvo vnitra JAR (e-mail: Covid19BusinessTravel@dha.gov.za) se zdůvodněním účelu/důvodu cesty a dále k e-mailu přiložit:
  • kopii datové stránky cestovního dokladu a příp. kopii pobytového víza,
  • potvrzení o plánovaných obchodních (služebních, vědeckých, kulturních atd.) aktivitách v JAR,
  • kopii plánu cesty (např. letenka),
  • potvrzení o zajištěném ubytování v JAR.

Dále bude při překračování hranic JAR od každého cestujícího vyžadován negativní test na COVID-19, který nebude starší 72 hod. v době nastoupení cesty do JAR (komerční letecké společnosti si ale mohou nastavit jiné časové období) a absolvování zdravotní prohlídky (měření teploty) na hraničním přechodu. V případě příznaků COVID-19 bude cestující podroben novému testu a při prokázání nákazy bude povinně umístěn na 10 dnů do státem určených karanténních zařízení. Veškeré tyto náklady si cestující hradí sám (i v tomto případě mohou komerční letecké společnosti nastavit pravidlo pro odbavení, tedy prokázání pojištění pokrývající test a karanténu).

Otevřena budou 3 mezinárodní letiště (Johannesburg, Kapské Město, Durban) a dále 18 pozemních hraničních přechodů, jejichž počet se může v čase měnit. Proto doporučujeme našim občanům, kteří přicestují do JAR automobilem, aby si před nástupem cesty na velvyslanectví ČR v Pretorii prostřednictvím e-mailového dotazu ověřili jeho otevření/uzavření.

Opatření vlády JAR o zařazení konkrétní země na seznam států s vysokým výskytem a přenosem COVID-19 bude revidováno každých 14 dnů, a to na základě údajů z „barometru“ WHO a při srovnávání počtu nakažených a zemřelých v JAR.

Případné změny budou zveřejněny na webové stránce velvyslanectví ČR v Pretorii.

Autor: Velvyslanectví ČR v Pretorii