česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

JAR: Podmínky vstupu do země

Pozemní hranice JAR částěčně otevřeny od 15.2.2021. S ohledem na neustále se měnící situaci v civilní letecké přepravě mezi Jižní Afrikou a Evropou (v obou směrech) doporučujeme v případě plánované cesty předem kontaktovat letecké společnosti s dotazem na aktuální situaci. Mnozí přepravci v těchto dnech pozastavují  v jednom nebo v obou směrech lety (např. KLM, Emirates), či zásadně zužují okruh cestovatelů, kteří mohou jejich služby využít dle daných Ochranných opatření států cílové destinace.
Vzhledem k nové mutaci viru a komplikované dopravě a následným opatřením doporučuje velvyslanectví zvážit cestu do Jižní Afriky a uskutečnit ji pouze ze závažných důvodů.
 

1. Vycestování z České republiky a návrat na území ČR
V souladu s Usnesením Vlády ČR ze dne 28. ledna 2021 č. 79 o přijetí krizového opatření, kterým se dále zpřísňují podmínky volného pohybu na území ČR, upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. Důrazně upozorňujeme, že z důvodu zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR.

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme na webových stránkách MZV ČR.

Seznam testovacích laboratoří  covid - PCR v JAR:

NHLS Testing Laboratories – National Health Laboratory Service

Lancet Laboratories


2. VSTUP NA ÚZEMÍ JAR A TRANZIT:

Pozemní ranice JAR jsou od 15. února částěčně otevřeny, s ohledem na výskyt nové mutace koronaviru je zprůchodněno 20 hlavních pozemních přechodů.

Hraniční přechody (JPG, 455 KB)

Mezinárodní letecké společnosti zavádějí omezení pro cesty z/do JAR. Tato opatření se liší společnost od společnosti a průběžně se mění.

-mezinárodní komerční letecká přeprava je zachována ve stávajícím módu, přílet občanů JAR i cizinců do země je možný za podmínky předložení negativního testu (ne starší než 72 hod. při nástupu cesty, podrobení se měření tělesné teploty po příletu na letišti, v případě podezření nákazy test a karanténa ve státem nařízeném zařízení na vlastní náklady cestujícího). Cizí státní příslušníci mohou opustit JAR bez jakýchkoliv omezení (Pozn.: Komerční letecké společnosti mohou nastavit vlastní pravidla pro lety do Schengenského prostoru).

Při překračování hranic JAR platí pro každého bez rozdílu tato pravidla. Od každého cestujícího bude vyžadován negativní test na COVID-19 (pořízený metodou RT-PCR), který nebude starší 72 hod. v době nastoupení cesty do JAR (komerční letecké společnosti si ale mohou nastavit jiné časové období) a absolvování zdravotní prohlídky (měření teploty) na hraničním přechodu. V případě příznaků COVID-19 bude cestující podroben novému testu a při prokázání nákazy bude povinně umístěn na 10 dnů do státem určených karanténních zařízení. Veškeré tyto náklady si cestující hradí sám (i v tomto případě mohou komerční letecké společnosti nastavit pravidlo pro odbavení, tedy prokázání pojištění pokrývající test a karanténu).  

3. DOPRAVA Otevřena jsou 3 mezinárodní letiště (Johannesburg, Kapské Město, Durban). Pozemní hranice uzavřeny (až na výjimky - zejména přeprava zboží, odjezd cizých státních příslušníků ze země). Otevřeno je 20 pozemních přechodů:  Seznam (PDF, 153 KB)

4. OPATŘENÍ

Po výrazném zpřísnění vládních opatření  době kolem vánočních svátků došlo od začátku února k opětovnému zmírnění režimu. I nadále je však v platnosti noční zákaz vycházení (od 23:00 do 04:00) a výrazná omezení počtu osob v prodejnách, tělocvičnách, značně omezena jsou i veřejná shromáždění včetně pohřbů (max. 50 osob), politické a sportovní akce jsou zcela zapovězeny. Povinné je nošení roušek (nedodržování tohoto opatření bylo nově kvalifikováno jako kriminální delikt). Současná opatření v rámci 3. stupně budou platit do 14. 2. 2021.

-prodloužení platnosti legálních pobytových titulů, které vypršely během tzv. lockdownu (tj. v období od 27.3.2020) až do 31.3.2021.1. SITUACE

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

NHLS Testing Laboratories – National Health Laboratory Service

COVID-19 South African Coronavirus News And Information. (sacoronavirus.co.za)

Covid Hotline:  WhatsApp: 0600-123456

http://www.dirco.gov.za/

http://www.dirco.gov.za/docs/2020/corona_virus0930.htm?fbclid=IwAR1e2WsQrxOGDLKTsE348OJ-__2ZUoedGo-_KWQwyATq-yWjzkqdlFeyQDk

http://www.thepresidency.gov.za/

https://www.tourism.gov.za/Pages/home.aspx