česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

JAR: Podmínky vstupu do země

Od 5. 7. 2021 OO MZDR ČR důrazně nedoporučuje občanům ČR vycestovat do JAR. Neodkladné cesty je nutné registrovat v systému DROZD.
 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ JAR A TRANZIT:

Jihoafrická republika je na základě ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví zařazena mezi země s extrémním rizikem nákazy COVID-19. Z uvedeného důvodu se českým občanům a občanům s pobytovým oprávněním v ČR důrazně nedoporučuje do země cestovat.  Upozorňujeme na povinnost předem cestu, která nesnese odkladu oznámit MZV formou registrace v DROZDu (https://drozd.mzv.cz/)

Podmínkou pro vstup do JAR je vyplnit online formulář zde a mít u sebe negativní výsledek RT-PCR testu, který nebude starší 72 hodin před časem odletu.

2. DOPRAVA

Pro mezinárodní přepravu (osobní i nákladní) je otevřeno 5 letišť (O.R. Tambo a Lanseria v Johannesburgu, Kapské Město, Durban a Kruger).  Pozemní hranice JAR jsou od 15. února částečně otevřeny, s ohledem na výskyt nové mutace koronaviru je zprůchodněno 20 hlavních pozemních přechodů (uzavřeno zatím zůstává 33 pozemních přechodů). Provincie Gauteng (Pretoria, Johannesburg) byla uzavřena s výjimkou cest za prací a obchodem.

Otevřeno je 20 pozemních přechodů:

Seznam (PDF, 153 KB)

3. OPATŘENÍ

Stupeň lockdownu:

Dne 26.7. 2021 přechází země do stupně 3 (5. je nejpřísnější) stavu národní katastrofy.

Zmírněná opatření:

  • doposud uzavřená provincie Gauteng (sídlo ZÚ) se otevírá i pro běžný turismus (Pozn.: předpokládáme, že ještě v tomto týdnu budou obnoveny vnitrostátní letecké linky),
  • otevírají se školy,
  • jsou povolena politická, náboženská a kulturní shromáždění. Limity platí stejně jako při návštěvnosti restaurací a vnitřních sportovních zařízení, tyto musí ukončit provoz do 21:00 hod., podávání alkoholických nápojů je povoleno do 20:00 hod.,  
  • nadále platí zákaz vycházení od 22:00 hod. do 04:00 hod.,
  • povolen volný prodej alkoholu (Po – Čt od 10:00 hod. do 18:00 hod.),
  • nadále je zachována povinnost nosit ve veřejných prostorech roušky,
  • jakékoliv porušení těchto opatření bude trestně stíháno.

Bezpečnostní upozornění:

ZÚ nadále doporučuje občanům ČR, aby se vyhnuli shromažďování většího počtu osob v provinciích Gauteng a Kwa-Zulu Natal, zejména v oblastech nedávných nepokojů a rabování, neboť nadále hrozí bezpečnostní riziko. Vláda JAR se intenzivně věnuje obnově škod po nendávných nepokojích. Přestože se podařilo obnovit výkon práva a pořádku, v místech zůstávají rozmístěny zvýšené počty policejních jednotek a armády, a to za účelem ochrany kritických bodů infrastruktury, zajištění bezpečného průjezdu zásobovacích vozů po hlavních silničních tazích a k případnému potlačení nově vzniklých nepokojů.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE a testovací laboratoře na covid:

NHLS Testing Laboratories – National Health Laboratory Service

COVID-19 South African Coronavirus News And Information. (sacoronavirus.co.za)

Covid Hotline:  WhatsApp: 0600-123456

http://www.dirco.gov.za/

http://www.dirco.gov.za/docs/2020/corona_virus0930.htm?fbclid=IwAR1e2WsQrxOGDLKTsE348OJ-__2ZUoedGo-_KWQwyATq-yWjzkqdlFeyQDk

http://www.thepresidency.gov.za/

https://www.tourism.gov.za/Pages/home.aspx

 

Seznam testovacích laboratoří  covid - PCR v JAR:

NHLS Testing Laboratories – National Health Laboratory Service

Lancet Laboratories

Očkování:

S účinností od 1. 9. t.r. bude zahájeno očkování pro kategorii osob ve věku 18 – 34 let. V současné době je očkováno cca 300 tis. osob denně, 10 % obyvatelstva (celkem cca 59 mil. osob) již obdrželo alespoň první dávku. Jsou v jednání kontrakty s firmami Pfizer a Johnson and Johnson o dodávce až 31 mil. vakcinačních dávek.

Od 17. 5. v JAR probíhá 2. fáze vládního očkovacího programu, která míří na skupinu osob starší 60 let a osoby s dodatečnými zdravotními komplikacemi (zhruba 13 mil. osob). Tato fáze by měla probíhat do konce října. Od listopadu 2021 do února 2022 by měla proběhnout závěrečná 3. fáze (dalších 22.5 mil. osob). Kromě vakcíny Johnson&Johnson nyní JAR aplikuje i vakcíny firmy Pfizer. Vláda pokračuje v jednání o dodávkách ruské vakcíny Sputnik V (slíbeno je údajně dodání až 20 mil. dávek, dalších 5 mil. dávek je v jednání s čínským výrobcem Sinovac - oboje na komerční bázi - tyto vakcíny však zatím nebyly místními orgány schváleny pro použití v JAR).

V současnosti JAR očkuje zhruba 80.000 - 100 000 osob denně s tím, že má kapacity na očkování až 150.000 osob denně. Očkování probíhá na 570 veřejných a soukromých vakcinačních centrech. Naočkováno bylo zatím zhruba 2 mil. osob (z toho 480.000 zdravotníků). Vláda chce v krátké době zvýšit očkovací kapacity na 250.000-300.000 osob denně. Mezi udávanými důvody pro zatím pomalejší než očekávanou rychlost realizace očkování je dostupnost vakcín - JAR nejprve musela odstoupit od aplikace vakcín AstraZeneca, které se ukázaly být málo účinné proti jihoafrické mutace coronaviru 501.V2 a přejít na vakcíny Johnson&Johnson. 

5. NÁVRAT DO ČR

Cestující z JAR musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře, a potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole.

Zároveň každý cestující musí podstoupit antigenní test (provedený max. 48 h před začátkem cesty), nebo RT-PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR) a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho výsledku. Toto potvrzení bude vyžadováno dopravci jako podmínka pro přijetí cestujícího k přepravě a cestující jej musí na vyžádání předložit hraniční kontrole v ČR. Stejně tak musí cestující disponovat potvrzením o rezervaci na RT-PCR test na přítomnost SARS-CoV-2, který bude proveden do 24 hodin od vstupu na území České republiky a mít toto potvrzení připraveno pro hraniční kontrolu. 

Po příjezdu do ČR jsou všechny osoby vracející se ze zemí s extrémním rizikem nákazy povinny se mezi 10. a 14. dnem po příjezdu na území ČR na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2. Do doby získání negativního výsledku posledního testu se na ně vztahuje tzv. samoizolace (omezení volného pohybu). Po dobu 14 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov respirátory nebo obdobné prostředky (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94% dle příslušných norem (např. FFP2, KN95).

VÝJIMKY Z VÝŠE UVEDENÝCH OPATŘENÍ PRO:

a) pro pracovníky mezinárodní dopravy, pokud je důvod vstupu doložen odpovídajícím dokumentem;
b) pro osoby před dovršením 6 let věku;
 

Aktuální pravidla pro návrat do ČR

Aktuální pravidla pro návrat do ČR

 

přílohy

Seznam 152 KB PDF (Acrobat dokument) 22.2.2021