česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

JAR: podmínky vstupu do země

JAR: podmínky vstupu do země 
20.10.2020  
1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY: Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva vnitra ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZITJAR vyňala dne 19. října 2020 držitele cestovních dokladů České republiky ze seznamu rizikových zemí.  Důležité upozornění – přestože jihoafrická strana oznámila revizi seznamu rizikových zemí každých 14 dnů, k další prozatím nedošlo. V případě, že by bylo oznámeno opětovné zařazení ČR na seznam, bude tato informace naprosto zřetelně umístěna na webovou stránku velvyslanectví. Proto se doporučuje ji pravidelně sledovat.

 

Při překračování hranic JAR platí pro každého bez rozdílu tato pravidla. Od každého cestujícího bude vyžadován negativní test na COVID-19 (pořízený metodou RT-PCR), který nebude starší 72 hod. v době nastoupení cesty do JAR (komerční letecké společnosti si ale mohou nastavit jiné časové období) a absolvování zdravotní prohlídky (měření teploty) na hraničním přechodu. V případě příznaků COVID-19 bude cestující podroben novému testu a při prokázání nákazy bude povinně umístěn na 10 dnů do státem určených karanténních zařízení. Veškeré tyto náklady si cestující hradí sám (i v tomto případě mohou komerční letecké společnosti nastavit pravidlo pro odbavení, tedy prokázání pojištění pokrývající test a karanténu).  

3. DOPRAVA Otevřena jsou 3 mezinárodní letiště (Johannesburg, Kapské Město, Durban) a dále 18 pozemních hraničních přechodů, jejichž počet se může v čase měnit. Proto doporučujeme našim občanům, kteří přicestují do JAR automobilem, aby si před nástupem cesty na velvyslanectví ČR v Pretorii prostřednictvím e-mailového dotazu ověřili jeho otevření/uzavření.

4. OPATŘENÍ Od půlnoci 20. 9. 2020 přešla JAR na nejnižší bezpečnostní stupeň 1 v rámci vyhlášeného stavu národní katastrofy, který prozatím platí do 15. 11. 2020. Je nařízeno povinné nošení roušek na veřejnosti a udržování minimální vzdálenosti 1,5 m mezi osobami, stejně jako další podobná hygienicko-bezpečnostní opatření, zůstávají nadále v platnosti. Zákaz nočního vycházení nyní platí od půlnoci do 04:00. V rámci stupně 1 jsou umožněna veřejná shromáždění až do počtu 500 osob (venku), respektive 250 osob (uvnitř) při dodržení maximálně 50% obsazenosti daného místa. Limit 50% obsazenosti platí i pro koncertní sály a tělocvičny (při dodržení všech hygienických opatření). Prodej alkoholických nápojů je nyní umožněn od pondělí do pátku 09:00 - 17:00hod.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

http://www.dirco.gov.za/

http://www.dirco.gov.za/docs/2020/corona_virus0930.htm?fbclid=IwAR1e2WsQrxOGDLKTsE348OJ-__2ZUoedGo-_KWQwyATq-yWjzkqdlFeyQDk

http://www.thepresidency.gov.za/

https://www.tourism.gov.za/Pages/home.aspx