česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Jihoafrické republiky a návratu do ČR

Velvyslanectví informuje o situaci v JAR v souvislosti s vývojem pandemie. Situae se zlepšuje, křivka aktuálně nakažených klesá, k 10/01/22 je aktivních případů zhruba 146 000, omikron nezpůspbil vyšší počet hospitalizací, byla částečně uvolněna protipandemická opatření, např. zrušen zákaz nočního vycházení.

VSTUP NA ÚZEMÍ JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

Jihoafrická republika je na základě ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví zařazena mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19. V případě nezbytné cesty ji doporučujeme oznámit MZV ČR formou registrace v DROZDu (https://drozd.mzv.cz/).

OČKOVANÉ OSOBY

JAR doposud nezvýhodňuje očkované osoby, očkovací certifikát EU zde doposud ani není platný.

TESTOVANÉ OSOBY

Podmínkou vstupu do země je negativní výsledek RT-PCR testu, který nebude starší 72 hodin před odletem letadla. Certifikát musí obsahovat jméno a podpis lékaře, kterým byl vystaven.

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Žádné výhody.

DĚTI

Děti do 5 let mají výjimku z testu na COVID19, mohou vstoupit do země v doprovodu negativně testovaných rodičů bez testu.

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Podmínkou pro vstup do JAR v případě nezbytné cesty je vyplnit online formulář zde.

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Stupeň lockdownu: Dne 30. 12.2021  vláda zrušila s okamžitou platností část opatření, například zákaz nočního vycházení. Od 1. října 2021 je země ve stupni 1 (5. je nejpřísnější) stavu národní katastrofy. Platná opatření jsou povolena politická, náboženská a kulturní shromáždění, uvnitř do 1000 osob, venku do 2000 osob, rozestupy 1,5 m. V případě, že jsou vnitřní prostory příloze malé, je povoleno naplnit maximálně jejich poloviční kapacitu.

Všechna omezení pohybu osob zrušena.

  • povolen volný prodej alkoholu 
  • nadále je zachována povinnost nosit ve veřejných prostorech roušky
  • jakékoliv porušení těchto opatření bude trestně stíháno.
  • zákaz konzumace alkoholu na plážích.

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Při zjištění nákazy během pobytu se doporučuje v případě příznaků kontaktovat lékaře a doporučuje se nastoupit samoizolaci do podu 14 dnů, pokud není nutná hospitalizace.

DOPRAVA A TRANZIT

Letecký provoz z/do JAR stále ještě dočasně omezen z důvodu výskytu omicronu. Kontaktujte svého přepravce a sledujte samostatné články na tomtto webu.

Všechny vnitrostátní linky fungují bez omezení, není potřeba žádný test na covid.

Pro mezinárodní i lokální přepravu (osobní i nákladní) je stále otevřeno 5 letišť (O.R. Tambo a Lanseria v Johannesburgu, Kapské Město, Durban a Kruger).  Pozemní hranice JAR jsou otevřeny.

UŽITEČNÉ KONTAKTY

NHLS Testing Laboratories – National Health Laboratory Service

COVID-19 South African Coronavirus News And Information. (sacoronavirus.co.za)

Covid Hotline:  WhatsApp: 0600-123456

http://www.dirco.gov.za/

http://www.dirco.gov.za/docs/2020/corona_virus0930.htm?fbclid=IwAR1e2WsQrxOGDLKTsE348OJ-__2ZUoedGo-_KWQwyATq-yWjzkqdlFeyQDk

http://www.thepresidency.gov.za/

https://www.tourism.gov.za/Pages/home.aspx

Seznam testovacích laboratoří  covid - PCR v JAR:

NHLS Testing Laboratories – National Health Laboratory Service

Lancet Laboratories

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html