česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

JAR: podmínky vstupu do země

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:
V současné době není možný vstup na území JAR. I bude nadále umožněna jen nákladní doprava a zvláštní repatriační lety.
 

Opatření: Od 1. 6. celonárodně platí stupeň ohrožení na úrovni 3 (5ti stupňová škála, nejvyšší je stupeň 5). Dne 12. 7. prezident JAR Ramaphosa oznámil, že bezpečnostní stupeň zůstane nezměněn navzdory dramaticky narůstajícímu počtu případů - návrat k vyšším stupňům si země nemůže z ekonomického hlediska dovolit. Škody jsou již tak enormní. Bude však důsledněji vymáháno dodržování dosud platných pravidel, mj. nošení roušek na veřejnosti (za dodržování přísných hygienických pravidel je právně odpovědný majitel objektu či firmy, nedodržování bude přísně postihováno). Od 13. 7. byl opětovně zaveden noční nákaz vycházení a úplný zákaz prodeje alkoholu (cílem je zmírnit tlak na zdravotnický systém). Došlo k úpravě pravidel kapacitní obsazenosti veřejné dopravy a taxislužby (povolena 100% obsazenost na krátkou vzdálenost = zmírnění, jinak hrozily stávky dopravců, 70 % u dálkových spojů = zachování dosavadního stavu). Vláda rozhodla o prodloužení stavu národní katastrofy.

Všechna další pravidla platná pro stupeň 3 zůstávají v platnosti: Hranice státu tak jsou stále uzavřeny, pohyb mezi provinciemi zůstává do značné míry omezen, do jisté míry byla ale obnovena vnitrostátní letecká doprava (pouze za účelem zaměstnání/obchodu či k zajištění nezbytných služeb - nikoliv turistika či soukromé cesty). Kromě hlavních letišť v Johannesburgu (OR Tambo a Lanseria), Durbanu (King Shaka) a Kapském Městě bude od 1. 7. pro vnitrostátní dopravu obnoven provoz dalších 7 letišť (Bram Fischer International, Kruger Mpumalanga International, Pietermaritzburg, Port Elisabeth, Richardsbay, Skukuza, Upington International). 

Zatím není známo, kdy se JAR posune do stupně č. 2 či kdy se otevřou hranice země (je umožněna jen nákladní doprava a repatriační lety). Uzavření hranic může trvat dle současných odhadů až do ledna 2021. Zakázány jsou veřejná shromáždění a pohřby s účastí nad 50 osob. Veškeré společenské akce včetně rodinných návštěv jsou nadále zakázány.

Vláda se rozhodla zrušit systém, podle kterého měly být oblasti s výskytem 5 registrovaných případů nákazy na 100.000 obyvatel vyhlašovány jako "hot spots" a kde se předpokládalo zavedení dalších lokálních omezení (v souvislosti s vývojem nákazy): dle ministra zdravotnictví je nyní "celá Jihoafrická republika hotspot".
 

DOPRAVA:

Pouze repatriační lety. Probíhají repatriační lety KLM, QR, Swiss, o kterých informujeme na našich webových stránkách.

OPATŘENÍ: 

Není povolen vstup do země cizincům. 

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

http://www.dirco.gov.za/

http://www.thepresidency.gov.za/

https://www.tourism.gov.za/Pages/home.aspx