česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

JAR: Podmínky vstupu do země

Od 26.2. - 31.5. ČR zakazuje občanům ČR vycestovat do JAR. Více - viz samostatný článek na webu velvyslanectví. Pozemní hranice JAR částěčně otevřeny od 15.2.2021. S ohledem na neustále se měnící situaci v civilní letecké přepravě mezi Jižní Afrikou a Evropou (v obou směrech) doporučujeme v případě plánované cesty předem kontaktovat letecké společnosti s dotazem na aktuální situaci. Mnozí přepravci v těchto dnech pozastavují  v jednom nebo v obou směrech lety (např. KLM, Emirates), či zásadně zužují okruh cestovatelů, kteří mohou jejich služby využít dle daných Ochranných opatření států cílové destinace. Při cestování do/z JAR je nutno vyplnit online formulář https://sa-covid-19-travel.info/. Tento dotazním musí být vyplněn ne  dříve, než dva dny před plánovanou cestou.
 

1. Vycestování z České republiky a návrat na území ČR - do 11.4. zákaz cest občanů ČR do JAR.  Při porušení zákazu hrozí vysoká pokuta.
V souladu s Usnesením Vlády ČR ze dne 28. ledna 2021 č. 79 o přijetí krizového opatření, kterým se dále zpřísňují podmínky volného pohybu na území ČR, upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. Důrazně upozorňujeme, že z důvodu zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR.

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme na webových stránkách MZV ČR.

Seznam testovacích laboratoří  covid - PCR v JAR:

NHLS Testing Laboratories – National Health Laboratory Service

Lancet Laboratories


2. VSTUP NA ÚZEMÍ JAR A TRANZIT:

Při cestování do/z JAR je nutno vyplnit online formulář https://sa-covid-19-travel.info/ .

Pro mezinárodní přepravu (osobní i nákladní) je otevřeno 5 letišť (O.R. Tambo a Lanseria v Johannesburgu, Kapské Město, Durban a Kruger) a 20 pozemních přechodů (uzavřeno zatím zůstává 33 pozemních přechodů).  ozemní ranice JAR jsou od 15. února částěčně otevřeny, s ohledem na výskyt nové mutace koronaviru je zprůchodněno 20 hlavních pozemních přechodů.

3. DOPRAVA

Otevřeno je 20 pozemních přechodů:  Seznam (PDF, 153 KB)

Seznam (PDF, 153 KB)

4. OPATŘENÍ

Od 1. 3. 2021 platí nejnižší stupeň 1 (do 28. 2. do byl stupeň 3). Noční zákaz vycházení platí od půlnoci do 04:00. Společenské akce včetně náboženských shromáždění, politických a kulturních akcí, jsou nyní povoleny s omezením na 100 osob v případě akcí konaných v uzavřených prostorách a 250 osob mimo budovy. PZůstává povinnost nosit roušku. S ohledem na výskyt nové mutace koronaviru 501.V2 mezinárodní letecké společnosti zavádějí omezení pro cesty z JAR. Tato opatření se liší společnost od společnosti a průběžně se mění. Od 26. 2. do 11. 4.  2021 platí zákaz pro občany ČR cestovat do JAR s výjimkou cest nezbytně nutných.

 

-prodloužení platnosti legálních pobytových titulů, které vypršely během tzv. lockdownu (tj. v období od 27.3.2020) až do 31.3.2021.1. SITUACE

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE a testovací laboratoře na covid:

NHLS Testing Laboratories – National Health Laboratory Service

COVID-19 South African Coronavirus News And Information. (sacoronavirus.co.za)

Covid Hotline:  WhatsApp: 0600-123456

http://www.dirco.gov.za/

http://www.dirco.gov.za/docs/2020/corona_virus0930.htm?fbclid=IwAR1e2WsQrxOGDLKTsE348OJ-__2ZUoedGo-_KWQwyATq-yWjzkqdlFeyQDk

http://www.thepresidency.gov.za/

https://www.tourism.gov.za/Pages/home.aspx