česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid19 - aktuální podmínky cestování na Mauricius a návratu do ČR

Změna! Před vstupem na Mauricius již není vyžadován PCR test.
Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu se doporučuje ověřit si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce. 

Mauricius plně otevřel dne 1. října 2021 hranice pro mezinárodní turistiku. Vstup vakcinovaným s covid testem bez další karantény, ubytovaní v hotelech postupují v průběhu pobytu antigenní testy. Povinnost mít uzavřeno zdravotní pojištění na COVID. Za plně vakcinovanou osobu je v případě turistů považován ten, kdo má alespoň 2 dávky (Pfizer, Moderna) či jednu (Johnson a Johnson). Občané Mauricia jsou považováni za plně vakcinované pouze tehdy, mají-li i tzv. booster, tedy 3 dávky.

VSTUP NA ÚZEMÍ MAURICIA

Očkovaní cestovatelé mohou po ostrově volně pohybovat s negativním testem v den příjezdu (den 0). Je povinné mít zdravotní pojištění COVID-19 a doklad o ubytování na Mauriciu (tištěná kopie uvítacího dopisu od rodinné nebo hotelové rezervace).  Výjimkou jsou občané Mauricia, držitelé povolení k pobytu a držitelé pracovních povolení.

OČKOVANÉ OSOBY

Očkovaní hosté mohou cestovat na Mauricius bez omezení, ale musí předložit negativní PCR test, který byl učiněn po příletu na Mauricius. Turisté ubytovaní v registrovaných hotelech jej podstoupí v hotelu, v neregistrovaných ubytováních na letišti. Jako plně vakcinovaní jsou uznávání  ti, co mají 2 dávky schválených vakcín 14 dní před cestou, pouze u vakcíny Johnson and Johnson 28 dní před cestou . Mauricius uznává tyto vakciny: 2 dávky Pfizer, Moderna, Astra ZenecaCovaxin, a dále Sinopharm, Sinovac, Sputnik ) či jednu (Johnson a Johnson). Občané Mauricia jsou považováni za plně vakcinované pouze tehdy, mají-li i tzv. booster, tedy 3 dávky, turisté mít třetí dávku nemusí. Doba platnosti vakcín u turistů není omezena 270 dny, je platná neomezeně.

Neočkovaní cestovatelé:    Zarezervujte si 7 denní  karanténu včetně jídla a transferů v oficiálně určeném hotelu.  Budete muset zůstat ve svém hotelovém pokoji 7 dní a jídlo vám bude doručeno na pokoj. V den příjezdu a po dnech 7  se podrobíte testu PCR. Po negativním testu se můžete volně pohybovat a přestěhovat se do jiného ubytování.

TESTOVANÉ OSOBY

U hotelových pobytů je vyžadován povinný PCR test při příjezdu do hotelu. U ostatních na letišti.

Cestující ubytovaní v jiných typech ubytování (vily, bungalovy, penziony, penziony nebo doma) budou muset při příletu na letiště (den 0) podstoupit test PCR. 

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Nezohledňuje se.

DĚTI

Děti do 18 let v doprovodu vakcinovaných dospělých nemusí být vakcinované.

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Cestující si také musí stáhnout a vyplnit správné formuláře z webových stránek Air Mauritius: formulář lokátoru cestujících a formulář pro vlastní prohlášení o zdravotním stavu. Cestovatelé ubytováni v ne-hotelovém ubytování si také musí stáhnout a vyplnit formulář zdravotní laboratoře. Safe Mauritius (govmu.org) 

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Ekonomické aktivity jsou povoleny a trh je otevřen při dodržování nezbytných hygienických zásad a povinném nošení masek na veřejných místech. Byly zrušeny poslední omezení pro ekonomické aktivity, jako jsou kina, posilovny, parky, pláže, kulturní místa apod. Uvolněná byla také veřejná doprava. 

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Co když budu mít během pobytu v hotelu pozitivní test na COVID-19? 
7 dnů izolace .


 Pozitivní PCR test
 Pokud je výsledek PCR testu pozitivní, musí být klient převezen do prostoru hotelu používaného pro pozitivní případy COVID-19.  Ministerstvo zdravotnictví a wellness, v gesci RPHS, musí být informováno a prověří, zda hostu nehrozí zdravotní riziko.  V takovém případě musí dotyčná osoba zůstat 7 dní v izolaci bez své rodiny, pokud je asymptomatická.
 Pokud je po počátečním 3denním období osoba pozitivně testovaná na COVID-19 symptomatická, musí se k období sebeizolace přidat další 3 dny poté, co příznaky odezní.
 Pokud osoba pozitivní na COVID-19 vykazuje znepokojivé klinické příznaky nebo při lékařském vyšetření prokázala významné riziko rozvoje závažného případu, musí být hospitalizována ve veřejném nebo soukromém zdravotnickém zařízení dle vlastního výběru.
 Příbuzní doprovázející pozitivního hosta se budou muset v souladu s karanténními protokoly izolovat po dobu 7 dnů v oddělené vyhrazené části hotelu.  Po 7 dnech budou muset podstoupit test PCR.  Pokud bude výsledek testu negativní, bude jim umožněn volný pohyb po hotelu.


 Co když budu mít pozitivní test a budu potřebovat hospitalizaci?

 V případě pozitivního testu osoby během pobytu se infikovaná osoba musí bezdůvodně izolovat po dobu nejméně 7 dnů na pokoji ve specifické, geograficky oddělené části hotelu k tomu určené.
 Hospitalizace však bude nezbytná, bude-li to nutné, po posouzení zdravotního stavu osoby personálem ministerstva zdravotnictví u všech pacientů infikovaných SARS-CoV-2.
 Taková osoba může být přijata do léčebny, veřejné nemocnice nebo soukromé kliniky v závislosti na jejím zdravotním stavu.
 Repatriace je možná, ale bude určena pojištěním hosta a předpisy letecké společnosti.


 Co když někdo z mé skupiny testuje pozitivně?

 Příbuzní nakažené osoby podstoupí sebeizolaci v oddělené části hotelu.  Nesmí opustit svůj pokoj po dobu nejméně 7 dnů od posledního kontaktu s osobou pozitivní na COVID-19 se systematickým PCR testem v den 7.
 Pozitivní případy COVID-19 se musí izolovat v jiné místnosti než osoby, které je doprovázejí.

 

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Mauritiusnow.com

Prepare for your next trip | Air Mauritius

Republic of Mauritius (govmu.org)

Coronavirus - Mauritius: As from 15 January 2022 the status of 'fully vaccinated' against COVID-19 will be redefined | ZAWYA MENA Edition

 

Testy na covid:

 

Laboratory C-Lab

Clinique Darné

Georges Guibert Street

Floreal

Mauritius

Tel: (+230) 601 2300
Email: darnelab@cliniquedarne.com

 

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html