česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seznam zemí s extrémním rizikem nákazy zrušen - Mosambik je tmavě červený

Od 1.9.2021 se ruší seznam zemí s extrémním rizikem nákazy (černá). Země z tohoto seznamu byly přesunuty na seznam zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená). Ze států oblasti působnosti velvyslanectví ČR v Pretorii se to týká pouze Mosambiku, neboť všechny ostatní země již byly přesunuty do kategorie tmavě červené dříve.
 

Dochází tak ke zmírnění pravidel návratu do ČR:
Cestující z těchto zemí musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd příslušné krajské hygienické stanici, a to vyplněním Příjezdového formuláře.Před zahájením cesty do ČR veřejnou dopravou (zejm. letadlem, vlakem, autobusem) cestující musí disponovat písemným potvrzením poskytovatele zdravotních služeb o negativním výsledku antigenního testu (max. 48 h od odběru), nebo RT-PCR testu (max. 72 hodin od odběru).
Po vstupu na území ČR se nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2. Do doby výsledku RT-PCR je nutná samoizolace.
V případě cesty do ČR individuální přepravou  není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den, RT-PCR test na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná samoizolace.
Výjimky pro:
· očkované osoby (s ukončeným očkováním + 14 dní) a osoby s prodělaným onemocněním COVID-19, bez nutnosti testů, pouze s příjezdovým formulářem,
· děti do dovršení věku 6 let bez nutnosti testů a příjezdového formuláře,
· děti od 6 do dovršení 12 let věku bez povinnosti testů před návratem, ale s povinností vyplnit příjezdový formulář a podrobit se PCR testu do 5 dní po návratu.