česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Eswatini (Svazijsko): podmínky vstupu do země

Od 5. 7. 2021 OO MZDR ČR důrazně nedoporučuje občanům ČR vycestovat do Eswatini (Svazijsko). Neodkladné cesty je nutné registrovat v systému DROZD.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Svazijsko je na základě ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví zařazeno mezi země s extrémním rizikem nákazy COVID-19. Z uvedeného důvodu se českým občanům a občanům s pobytovým oprávněním v ČR důrazně nedoporučuje do země cestovat.  Upozorňujeme na povinnost předem cestu, která nesnese odkladu oznámit MZV formou registrace v DROZDu (https://drozd.mzv.cz/).

Po příjezdu do země je nutné předložit negativní PCR test a nastoupit 14denní karanténu. 

2. DOPRAVA

K dispozici je pouze jeden letecký spoj mezi OR Tambo (JAR) a KMIII International Airport (Eswatini) denně. Pozemní hranice jsou uzavřeny.

3. OPATŘENÍ

V zemi platí částečný lockdown a noční zákaz vycházení od 18:00 do 05:00, také díky aktuálním lidovým nepokojům. Obchody jsou otevřeny a nemocnice jsou v provozu.

Očkování: Probíhá očkování vakcínami firmy AstraZeneca, aktuální počty aplikací nejsou k dispozici.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

http://www.gov.sz/

5. NÁVRAT DO ČR

Cestující z Eswatini musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře, potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole.

Zároveň každý cestující musí podstoupit antigenní test (provedený max. 48 h před začátkem cesty), nebo RT-PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR) a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho výsledku. Toto potvrzení bude vyžadováno dopravci jako podmínka pro přijetí cestujícího k přepravě a cestující jej musí na vyžádání předložit hraniční kontrole v ČR. Stejně tak musí cestující disponovat potvrzením o rezervaci na RT-PCR test na přítomnost SARS-CoV-2, který bude proveden do 24 hodin od vstupu na území České republiky a mít toto potvrzení připraveno pro hraniční kontrolu. 

Po příjezdu do ČR jsou všechny osoby vracející se ze zemí s extrémním rizikem nákazy povinny se mezi 10. a 14. dnem po příjezdu na území ČR na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2. Do doby získání negativního výsledku posledního testu se na ně vztahuje tzv. samoizolace (omezení volného pohybu). Po dobu 14 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov respirátory nebo obdobné prostředky (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94% dle příslušných norem (např. FFP2, KN95).

VÝJIMKY Z VÝŠE UVEDENÝCH OPATŘENÍ PRO:

a) pro pracovníky mezinárodní dopravy, pokud je důvod vstupu doložen odpovídajícím dokumentem;
b) pro osoby před dovršením 6 let věku;

Aktuální pravidla pro návrat do ČR

Aktuální pravidla pro návrat do ČR