česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mosambik: podmínky vstupu do země

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:
Od 26.2. - 11.4. ČR zakazuje občanům ČR vycestovat do Mosambiku (hrozí vysoká pokuta). Více - viz samostatný článek na webu velvyslanectví.

Ze strany Mosamiku je cestování je zatím neomezené, cestovatelé musí se předložit negativní COVID PCR test při vstupu do země (max. 96 hodin starý). Turistická víza je možné si obstarat na letišti při příletu do země.

Opatření: 

Platí zákaz vycházení od 21:00 do 4:00 pro oblast hlavního města Maputo (zahrnující Maputo, Matola, Marracuene a Boane).
- Obchody jsou otevřeny od 9:00 do 19:00 (pondělí - sobota), 9:00 - 16:00 v neděli. Restaurace mohou zůstat otevřené až do 20:00 každý den.
- Soukromé společenské akce jsou zakázané (s výjimkou svateb a pohřbů).
- Prodej alkoholu je zakázaný.
- Povinné nošení roušek ve všech veřejných prostorech.
- Veškeré sportovní i volnočasové aktivity jsou zakázané, k tomu patří i vstup na pláže.
- Všichni příchozí cestovatelé se musí prokázat negativním testem PCR na COVID-19 platným 72 hodin do odjezdu.

Doprava a tranzit: Osoby, které cestují do Mosambiku za pracovními nebo obchodními účely, musí požádat o povolení ke vstupu do Mosambiku mosambické Ministerstvo vnitra. Cestující musí připravit dopis v portugalštině na náměstka ministra vnitra (v portugalštině Secretário Permanente do Ministério do Interior) s žádostí o povolení vstupu a měl by obsahovat následující informace:
Jméno cestovatele a číslo cestovního pasu, datum a čas příjezdu, informace o letu / cestovní itinerář, učel cesty do Mosambiku. Dopis by měl být předložen na sekretariátu náměstka: Secretaria Geral do Ministério do Interior na adrese: Avenida Olof Palme 46/48, Maputo, Mosambik. Oficiálně se uvádí, že žádost se posuzuje během 7 pracovních dní. Po schválení žádosti mosambickým ministerstvem vnitra bude cestující vyzván, aby požádal o vízum na nejbližším mosambickém velvyslanectví. Pro Česko je příslušné velvyslanectví Mosambiku v Berlíně.
Pro turistické cesty platí mírnější režim: Cestující musí při vstupu do země předložit negativní COVID PCR test  (max. 96 hodin starý), zpáteční letenku a potvrzení o rezervaci v hotelu. Turistická víza je nadále možné si obstarat na letišti při příletu do země, dle dostupných informací ale letecké společnosti někdy cestujícího bez platného víza v pase na palubu nevpustí - doporučuje se proto obstarat si turistické vízum předem na příslušném mosambickém ZÚ.
Od 26. 2. do 11. 4.  2021 platí zákaz pro občany ČR cestovat do Mosambiku s výjimkou cest nezbytně nutných.

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

 

https://www.portaldogoverno.gov.mz/#

 

Informace o možnosti testování v Mozambiku

COVID-19 Testing

PCR/antigenní testy jsou v Mozambiku dostupné s výsledkem od 24 do 72 hodin

Seznam klinik v hlavním městě Maputo testujících na covid:

Hospital Privado
Rua do Rio Inhamiara, Maputo
Contact Number:00258  21488600
No appointment necessary
Price: 3800 MZN
Hours: 7:30 to 16:00
Time for Results: 48 hours

MEDI-EVAC Medical Assistance
Contact Number: 00258 86 655 5911
Medical staff will come to your residence to take the sample.
Price: 7000 MZN
Hours: 09:00 – 11:00 Monday – Friday
Time for Results: 24 hours

Clinicare
Rua Angelo Azarias Chichava CP 1676, Maputo
Contact Number:00258 843114444
No appointment necessary
Price: 5500 MZN
Hours: Monday to Friday, 7:30 to 16:00
Time for Results: 24 hours if test taken before 11:00, otherwise 48 hours. Friday results are available the following Monday.

Oceanpath
Rua Kibiriti Diwane nr 106, Sommerschield, Maputo
Contact Number: 00258 21494248
Price: 5000 MZN
Time for Results: 24 Hours

Aeromed (at-home testing)
Contact Number: 00258 845555911
Price: 7600 MZN
Turnaround: 24 hours

Medivac (Anka’s ambulance service, provides at-home testing)
Contact Number: 00258 866555911
Price: 7000 MZN
Turnaround: 24 hours

 1 USD / 76 MZN

Podrobné informace k cestování

Požadavky na vstup:

Je českým občanům povolen vstup? Ze strany Mosambiku Ano, ze strany ČR NE!

Občané, jež nejsou občany Mosambiku, včetně českých občanů, kteří mají platné DIRE (povolení k pobytu) a/nebo požadovaná víza, mohou vstoupit do Mosambiku, s výhradou níže uvedeného požadavku na testování COVID-19, aniž by požadovali zvláštní povolení ministerstva vnitra.
Turisté, kteří přijíždějí pouze pro turistické účely, jsou při příjezdu k dispozici víza s dokladem o zpáteční jízdence a rezervaci hotelu. Obchodní cestující: Občané, kteří nejsou mosambickými občany, a kteří nemají platné dire a/nebo víza (víza) a cestují za prací nebo za pracovními nebo obchodními účely, jsou povinni požádat ministerstvo vnitra o povolení ke vstupu do Mosambiku. Tito cestující, kteří chtějí vstoupit do Mosambiku, musí získat povolení ke vstupu do Mosambiku na ministerstvu vnitra prostřednictvím dopisu adresého "Sua Excelência Secretário Permanente do Ministério do Interior".

Dopis by měl obsahovat tyto informace :
            Jméno cestovatele a údaje o cestovním pasu
            Datum a čas příjezdu
            Letové informace/cestovní itinerář
            Účel cesty do Mosambik

Dopis by měl být předložen v Secretaria Geral do Ministério do Interior na Avenida Olof Palme 46/48, Maputo, Mosambik. Podejte prosím 7 dní na to, aby ministerstvo žádost zvážilo. Jakmile bude žádost schválena ministerstvem vnitra, bude cestující instruován, aby požádal o vízum na nejbližším mosambickém velvyslanectví nebo konzulátu.

Je pro vstup nutný negativní test COVID-19 (PCR a/nebo sérologie)? Ano

Cestující přijíždějící do Mosambiku budou muset do 72 hodin od odjezdu poskytnout důkaz o negativních výsledcích testů COVID-19 na bázi polymerázové řetězové reakce (PCR) podávaných v zemi jejich původu. Děti do 11 let jsou od tohoto požadavku osvobozeny.
    Pro účely pozemních hraničních přechodů zůstávají zkoušky COVID-19 v platnosti po dobu 14 dnů pro ty, kteří vyžadují více vstupů během krátké doby nebo opouštějí Mosambik na krátkou dobu.
    Mosambická vláda nevyžaduje k odchodu ze země test COVID-19. Nicméně, jako zástupci leteckých společností, úředníci na letišti budou požadovat negativní test COVID-19 PCR, než vám umožní prostřednictvím imigrace.
    Jsou na letištích a jiných vstupních přístavech zavedeny postupy zdravotního screeningu? Ano
    Ministerstvo zdravotnictví (MISAU) pokračuje v prověřování na letištích a dalších vstupních místech a skenuje teploty všech cestujících.