česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Namibie – zpřísnění podmínek pro cestování

Od 5. 7. 2021 OO MZDR ČR důrazně nedoporučuje občanům ČR vycestovat do Namibie. Neodkladné cesty je nutné registrovat v systému DROZD.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

S účinností ode dne 5. července 2021 je Namibie na základě ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví zařazena mezi země s extrémním rizikem nákazy COVID-19. Z uvedeného důvodu se českým občanům a občanům s pobytovým oprávněním v ČR důrazně nedoporučuje do země cestovat.  Upozorňujeme na povinnost předem cestu, která nesnese odkladu oznámit MZV formou registrace v DROZDu (https://drozd.mzv.cz/).

Všichni cizinci musí po příletu do země předložit negativní PCR test, pořízený nejpozději 7 dnů před příletem. Cestující, kteří překročí hranice země bez PCR testu nebo s testem starším 7 dnů, musí nastoupit karanténu, z které budou propuštěni a po předložení negativního PCR test. Předložení testu při vstupu do země, ani nošení roušky není povinné pro děti do 5 let věku.

2. DOPRAVA

Mezinárodní letiště Hosea Kutako ve Windhoeku nadále odbavuje mezinárodní lety. Pouze pozemní/námořní hraniční přechody Katima Mulio, Ariamsvlei, Noordoewer a Walwis Bay jsou otevřeny pro vstup do země pro mezinárodní turisty. Turistické cesty do země jsou možné, letecké spojení do země je zajištěno s omezením. Více viz článek: https://www.mzv.cz/pretoria/cz/viza_a_konzularni_informace/cestujeme/dulezite_upozorneni_nejen_pro_cestujici.html

3. OPATŘENÍ

Nadále platí povinné nošení roušek na veřejnosti a dodržování dalších hygienických opatření včetně sociálního distancování. Celkově jsou v Namibii otevřené obchody a restaurace bez omezení, veřejné shromažďování je omezené pro max. 10 osob (platí od 1. 7. 2021), sportovní akce pouze bez diváků. Prodej alkoholu v barech a nočních provozovnách je umožněn od pondělí do čtvrtku, mezi 09:00 a 18:00. V celé zemi je od 21:00 hod. – 04:00 hod. vyhlášen zákaz vycházení. V oblastech Windhoek, Okahandja a Rehoboth nadále platí omezení vstupu a opuštění. 

Očkování: Očkování probíhá, leč velmi pomalu. Namibijská vláda zatím nakoupila vakcíny pouze pro 20% své populace.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

https://namibiatourism.com.na/page/covid-19-updates

 http://www.mirco.gov.na

Honorární konzulát Namibie v ČR:

https://csnk.cz/honorarni-konzulat/

Test na covid možno absolvovat zde:

Robert Mugabe Clinic: +264 61 226 315

Cnr John Meinert Street & Robert Mugabe Avenue,
Windhoek, Khomas, Namibia

5. NÁVRAT DO ČR

 

Cestující z Namibie musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře, potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole.

Zároveň každý cestující musí podstoupit antigenní test (provedený max. 48 h před začátkem cesty), nebo RT-PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR) a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho výsledku. Toto potvrzení bude vyžadováno dopravci jako podmínka pro přijetí cestujícího k přepravě a cestující jej musí na vyžádání předložit hraniční kontrole v ČR. Stejně tak musí cestující disponovat potvrzením o rezervaci na RT-PCR test na přítomnost SARS-CoV-2, který bude proveden do 24 hodin od vstupu na území České republiky a mít toto potvrzení připraveno pro hraniční kontrolu. 

Po příjezdu do ČR jsou všechny osoby vracející se ze zemí s extrémním rizikem nákazy povinny se mezi 10. a 14. dnem po příjezdu na území ČR na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2. Do doby získání negativního výsledku posledního testu se na ně vztahuje tzv. samoizolace (omezení volného pohybu). Po dobu 14 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov respirátory nebo obdobné prostředky (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94% dle příslušných norem (např. FFP2, KN95).

VÝJIMKY Z VÝŠE UVEDENÝCH OPATŘENÍ PRO:

a) pro pracovníky mezinárodní dopravy, pokud je důvod vstupu doložen odpovídajícím dokumentem;
b) pro osoby před dovršením 6 let věku;
 

Aktuální pravidla pro návrat do ČR

Aktuální pravidla pro návrat do ČR