česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Pristina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český rozvojový projekt pro mládež postiženou Downovým syndromem

Dne 30. října 2017 byl český rozvojový projekt na podporu začlenění mládeže postižené Downovým syndromem do společnosti slavnostně završen výstavou fotografických prací s názvem “Krása skrze fotografie” v Kosovském národním muzeu v Prištině. Všechna umělecká díla – tisky fotografií na rozličné materiály byly výsledkem práce deseti studentů, kteří prošli výukou v oblasti fotografie a jejího zpracování v rámci projektu vedeného kosovským fotografem Ridvanem Slivovou (z nevládní organizace PLUS) ve spolupráci s nevládní organizací Down Syndrome Kosova. Projekt byl financován vládou České republiky. Všechny vytištěné fotografie byly na prodej s cílem získat finanční prostředky na pomoc komunitě postižených Downovým syndromem. Projekt byl realizován v návaznosti na předchozí český projekt z roku 2012, kdy prvních deset studentů s Downovým syndromem bylo vyškoleno ve fotografování. Akce se zúčastnila mj. i bývalá prezidentka Atifete Jahjaga, která každému studentovi osobně pogratulovala k úspěchu.

Fotograf Ridvan Slivova komentoval projekt slovy: „Během výuky jsem se setkal s velmi talentovanými mladými lidmi s Downovým syndromem. Někteří z nich projevili výjimečný talent pro fotografii a její design. Jsou připraveni dělat tuto práci profesionálně po celý zbytek života“.

Šéfka nevládní organizace Down Syndrome Kosova Sebahate Beqiri řekla: „Projekt umožňuje našim mladým členům plnou integraci do společnosti a činí je hrdými na jejich úspěchy, protože díky jejich práci získáme finanční prostředky na zajištění služeb pro lidi s Downovým syndromem“.

Český velvyslanec Ivo Šilhavý ocenil výsledky projektu slovy: „Sám jsem nadšený fotograf a když vidím tyto umělecké fotografie, nemohu než být nadšen. Také tady v sále vidím absolventku našeho předchozího projektu, slečnu Lindu Dibra, která byla za svoji fotografii oceněna v kosovské celonárodní fotografické soutěži  #InstaKosova. Věřím, že podobných úspěchů dosáhnou i další studenti”.

Galerie


Czech Development Project for Down Syndrome Youth