česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropská letní hudební akademie v Prištině zahájena!

Dne 19. července 2015 byl v Prištině slavnostně zahájen již čtvrtý ročník Evropské letní hudební akademie. V sále prištinské Red Hall dvoutýdenní mezinárodní festival hudby nejdříve uvedl vedoucí lucemburského velvyslanectví v Prištině Pierre Weber, poté krátce účastníky přivítal český velvyslanec Ivo Šilhavý. Za klavírního doprovodu Deasara Sulejmaniho, uměleckého ředitele letošní akademie, vystoupili hostující profesoři akademie - Ljubisa Jovanovič (flétna), Karel Bredenhorst (violoncello) a Eriona Dragoicea (zpěv).

Evropská letní hudební akademie má za cíl umožnit výměnu zkušeností a znalostí mezi profesory hudby, studenty a umělci ze západní a jihozápadní Evropy ve specializovaných lekcích podle hudebních nástrojů. Součástí akademie jsou i koncerty studentů a profesorů, operní představení a vystoupení smyčcového orchestru. Letošního ročníku se účastní rekordní počet 170 studentů z Kosova, Albánie, Makedonie, Černé Hory, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Německa a Velké Británie.

Evropskou letní hudební akademii založilo v roce 2012 velvyslanectví České republiky v Prištině, které ji uspořádalo i v roce 2013. Akademie se v Kosovu těšila velkému úspěchu a tak se jejího pokračování v roce 2014 ujalo německé velvyslanectví a v roce 2015 lucemburské velvyslanectví. Díky spolupráci s pražskou HAMU se podařilo zajistit českou účast i v tomto roce. HAMU vyslala na letošní ročník hostující profesory Kamilu Moťkovou (hoboj) a Lukáše Moťku (trombón), kteří zde reprezentují nejlepší renomé české hudební tradice, společně s českým klavíristou a hudebním pedagogem Jaromírem Klepáčem, který stál u zrodu akademie.

Galerie


ESMA 2015 Opening Ceremony