česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Federica Mogherini v Prištině: Kosovo je energie a budoucnost

Vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředsedkyně Evropské komise Federica Mogherini navštívila dne 26.3.2015 poprvé ve své funkci Prištinu. Při svých jednáních s nejvyššími kosovskými představiteli vč. opozice Mogherini potvrdila jasnou evropskou perspektivu Kosova. Na univerzitní půdě vystoupila před studenty, kde zdůraznila klíčovou roli mladé generace.
 

Bekim Çollaku, ministr pro evropskou integraci, komentoval návštěvu slovy: „(Mogherini) přinesla silná poselství jasné evropské perspektivy pro Kosovo potvrzující připravenost podepsat Dohodu o stabilizaci a přidružení, její podporu procesu vízové liberalizace v souladu se splněnými kritérii ... stejně jako pokračování dialogu pro normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem.“

V debatě v Národní knihovně, které se zúčastnili studenti (vč. studentů ze severu), zástupci diplomatické komunity, kosovského akademického života a opozice, Mogherini oslovila zejména mladou generaci. Ve svém vystoupení, které uvedla prezidentka Atifete Jahjaga, se Mogherini soustředila na naději a energii mladé generace a její vyhlídky na lepší budoucnost s tím, že je potřeba překonat a zbavit se kontraproduktivních zátěží z minulosti. Charakteristiku Kosova shrnula ve dvou slovech – energie a budoucnost.

Galerie


Mogherini in Pristina