česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Pristina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„Imagine...“ – oslava státního svátku České republiky

Dne 17. října 2017 proběhla v reprezentačních prostorách Sheshi 21 v Prištině recepce ke státnímu svátku České republiky a projekce výstavy černobílých fotografií autora Iva Šilhavého pod názvem „Imagine...“. Mezi nejvýznamnější hosty patřili předseda vlády Ramush Haradinaj a bývalá prezidentka Atifete Jahjaga, dále se zúčastnila řada představitelů kosovské politické scény, uměleckého života, partnerských organizací ZÚ, zástupci nevládních organizací, občanské společnosti, médií, nejvyšší představitelé mezinárodních organizací v zemi, členové diplomatického sboru a čeští příslušníci misí KFOR, UNMIK, EUO/EUSR, EULEX, OBSE i UNDP. Akce navázala na předchozí recepce ke státnímu svátku ČR a kulturní aktivity ZÚ, které podtrhovaly potřebu vzájemné tolerance a respektu. Premiér Haradinaj ocenil výjimečnost akce a její atmosféru, stejně tak jako všichni ostatní hosté.

Vedoucí zastupitelského úřadu Ivo Šilhavý ve svém krátkém projevu uvedl tříminutovou výstavu jako výzvu k tomu, aby se každý z nás vůči ostatním choval s respektem a láskou. V duchu motta Václava Havla „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“ měli hosté možnost si představit, prostřednictvím spontánních emocí zobrazených na fotografiích, že takovýto svět možný je, resp. že je to jen na nás.

Recepce byla spojena s video projekcí výstavy 31 černobílé dokumentární fotografie na velkoplošné obrazovce. Tříminutová projekce na pozadí skladby Imagine od Johna Lennona byla průřezem tříletého působení velvyslance Šilhavého v Kosovu a dokumentovala bezprostřední a spontánní okamžiky ze života diplomata. Fotografie zachycovaly místní romské, aškétské a egyptské děti a kosovské „VIP“. Na fotografiích byla rovněž Ester Levi, Židovka přeživší holocaust u kosovské romské rodiny. Pojítkem všech fotografií byl spontánní a bezprostřední úsměv.

přílohy

"Imagine ..." - Celebration of the Czech National Day 6 MB PDF (Acrobat dokument) 20.10.2017

Galerie


"Imagine ..." – Celebration of the Czech National Day