česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

In Kosovo with Love

Dne 27. října 2016 proběhla v Národní knihovně Kosova v Prištině recepce ke státnímu svátku České republiky a vernisáž výstavy černobílých fotografií autora Alberta Picha pod názvem „In Kosovo with Love“. Akce se zúčastnila bývalá prezidentka Atifete Jahjaga, bývalý prezident Fatmir Sejdiu, ministr zahraničí Enver Hoxhaj a mnoho dalších. Hosté z diplomatického sboru, mezinárodních misí v Kosovu a kosovské kulturní i politické scény ocenili zejména ojedinělost akce, příjemnou atmosféru, nápaditost a uměleckou úroveň.

Vernisáž fotografií navazující na recepci představila 32 černobílých fotografií českého „street fotografa“ Alberta Picha zobrazujících každodenní život v Kosovu, zejména v Prištině. Koncept výstavy vznikl jako reakce na iniciativu kosovského ministerstva zahraničí „#InstaKosovo“, což je alternativní prostor pro novou kosovskou diplomacii, využívající formy a kanály komunikace prostřednictvím neverbálních a kreativních prostředků. Sponzorem výstavy byla Raiffeisen Bank Kosova. Výstava bude přístupná veřejnosti do 10. listopadu 2016.

Velvyslanec Ivo Šilhavý ve svém projevu uvedl výstavu jako virtuální bránu do každodenního života obyčejných lidí v Kosovu, díky níž se prostřednictvím fotografií českého street fotografa prolínají světy politiky a diplomacie s životem běžných lidí na ulici. Toto prolnutí je symbolickým vyjádřením toho, že všichni lidé jsou součástí jedné velké lidské rodiny a měli by v sobě pěstovat vzájemnou lásku a respekt. Autor fotografií Albert Pich ve svém vystoupení vzpomenul své sedmileté působení v Kosovu a zmínil osudy lidí, které se snažil zachytit v jejich tvářích svojí kamerou.

Výstava se stala součástí kulturního kalendáře v kosovských médiích.

Galerie


In Kosovo with Love