česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Karel Schwarzenberg hostem parlamentní konference v Prištině

Ve dnech 20. – 21. února 2017 se v Prištině konala mezinárodní konference „Summit of the Foreign Parliamentary Committees“ organizovaná Kosovským parlamentem. Konference se účastnili parlamentáři z Albánie, Černé Hory, Belgie, Estonska, Chorvatska, Malty, Nizozemí, Irska, Itálie, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Spojeného království, Švýcarska, Turecka a rovněž z Evropského parlamentu. Za Českou republiku se konference zúčastnil předseda zahraničního výboru PSP ČR Karel Schwarzenberg.
 

Prezident Hashim Thaçi ve svém vystoupení zdůraznil hrdost na to, že reprezentuje „nejvíce proevropskou populaci v regionu a nejvíce proamerickou v Evropě“. K Evropské unii připomněl, že „...nikdo nemůže popřít, že projekt Evropské unie splnil své základní poslání – zachování míru ve svých členských zemích. Proto Kosovo, a celý západní Balkán, aspirují na členství v EU a NATO. To budou základy míru a bezpečnosti v našem regionu“.

Karel Schwarzenberg ve svém příspěvku vyzval EU, aby měla více porozumění pro jednotlivé fáze vývoje, kterými Kosovo prochází. Podotkl, že „západní Balkán by měl být součástí Evropského jednotného trhu“, a zdůraznil, jak je pro příliv zahraničních investic důležité členství v organizacích, jako je NATO a EU. Izolace vede ke zvyšování nezaměstnanosti, nestabilitě a radikalizaci. Karel Schwarzenberg rovněž zmínil osobnost Ibrahima Rugovy a připomněl jeho roli a zásluhy.

Vystoupení Karla Schwarzenberga vzbudilo bezprostřední ohlas mezi účastníky konference, např. místopředseda kosovského parlamentu Sabri Hamiti vysoce ocenil Schwarzenbergův vhled a zkušenosti získané osobně v regionu za posledních třicet let a rozvinul debatu na téma izolace Kosova.

Po skončení oficiálního programu konference se Karel Schwarzenberg setkal v klášteře Visoki Dečani s jeho opatem, arcijáhnem Otcem Savou, představitelem srbské ortodoxní církve v Kosovu.

Galerie


Karel Schwarzenberg at the parliamentary conference in Pristina