česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kulatý stůl k Berlínskému procesu

Dne 10. května 2017 uspořádala Kosovská hospodářská komora kulatý stůl, jehož tématem byl Berlínský proces. Hlavním cílem jednání byla identifikace nejdůležitějších otázek před nadcházejícím setkáním nejvyšších představitelů států Berlínského procesu v červenci v italském Terstu. Pozitivním momentem byla účast a vystoupení zástupce Srbské obchodní a průmyslové komory.
 

Jednání uvedl prezident Kosovské hospodářské komory (KCC) Safet Gërxhaliu, který ve svém vystoupení apeloval na odstraňování ekonomických a podnikatelských bariér, na dialog s partnery a na institucionální podporu podnikatelského prostředí. Země západního Balkánu (WB) se podle jeho názoru příliš zabývají minulostí místo úsilí vedoucímu k lepší budoucnosti vlastních zemí a celého regionu. Ke stabilitě regionu by podle jeho slov přispělo zlepšení konektivity zemí WB6, plné uplatňování vlády práva, získání mohutnějších zahraničních investic a začlenění sociální dimenze do vládních programů.  

Velvyslanec Itálie Piero Cristoforo Sardi uvedl, že součástí summitu Berlínského procesu v Terstu bude rovněž business fórum a další doprovodné workshopy. Hlubší spolupráce zemí WB6 by podle jeho slov urychlila také přístupový proces a integraci regionu do EU.

Zástupce vedoucí EU Office Thomas Gnocchi zdůraznil, že budování spolupráce a dobrých vzájemných vztahů zemí WB bylo a zůstane jádrem Berlínského procesu a hlavní agendou EU vůči zemím WB. Region profituje z finanční podpory EU, v rámci Berlínského procesu se v Kosovu podařilo připravit strategické dokumenty, a to zejména k investicím v energetice a do dopravních sítí. EU bude nadále podporovat aktivity ke zlepšení ekonomické integrace a rozvoje podnikatelského prostředí zemí regionu, neboť podnikání a obchod hrály vždy pozitivní roli při propojování regionu.  

S krátkými příspěvky vystoupili rovněž zástupci Unie obchodních a průmyslových komor Albánie a zástupce Srbské obchodní a průmyslové komory, který pozval členy KCC na jednání srbské komory do Bělehradu.   

Galerie


Berlin Process Roundtable